Mistä voi edullisesti vuokrata auton Sloveniassa, entä talon, pienen sellaisen tai huoneiston. Minne päin Sloveniaa kannattaa suunnistaa? Vinkkejä!
Auton vuokraus?
6
2393
Vastaukset
- annette27
Hei! Kiersimme viime kesänä puolisoni kanssa kaksin Eurooppaa melkein kaksi viikkoa. Reittimme oli: Saksa - Italia - Slovenia - Itävalta - Saksa. Matkamme kohokohta oli juuri Sloveniassa, jonne päädyimme ikään kuin hetken mielijohteesta. Hertzin autolla ei sitä paitsi saanut ajaa Kroatiaan.
Vietimme ihanat neljä päivää Piranissa, joka on vanha venetsialainen rannikkokaupunki. Kun saavutte Piraniin, joudutte jättämään auton kaupungin ulkopuolelle, josta bussi vie teidät keskustaan.
Vuokrasimme asunnon ihan kaupungin "porteilta". Siellä oli joku nuorisohotelli - systeemi, joka vuokrasi kesäksi poismuuttaneiden piranilaisten asuntoja turisteille. Asuimme jonkun naisen yksiössä kolme yötä, ja halvaksi kuule tuli! Piranissa on joitakin huippuhotellejakin, joten sinne pääsee halutessaan.
Piranin kadut ovat ihanan kapeita ja mutkikkaita, ja kaupungissa on valtavasti portaita. Aamuisin haimme tuoreet leivät kulman takaa pikkuleipomosta ja kuuntelimme kirkonkelloja. Illalla tunnelmoimme kävellen rantabulevardilla ja kiipeämällä Piranin kukkulalle kapeita portaita pitkin. Ihastelimme upeita auringonlaskuja. Rannat ovat kivikkoiset eikä niitä olla erityisesti hoidettu. Sukellusta rakastavalle miehelleni vedet olivat hyviä.
Piran ei ole vielä mikään suuri ja tunnettu turistikohde, eikä kaupallisuus ole pureutunut kaupunkiin. Ravintoloissa ei ollut sisäänheittäjiä eikä tavarantyrkyttäjät tulleet iholle. Sen sijaan kaupungissa oli todella kiinnostavia pikkukauppoja ja sunnuntaisin siellä on käsittääkseni aina antiikkimarkkinat. Hintataso on kaiketi edullinen.
Tervemenoa!- miska75
Oletko ihan varma siitä "autottomasta" Piranista? Olemme lähdössä kesällä autoilemaan Sloveniaan, Kroatiaan ja Italiaan ja olemme varanneet hotellin Piranista yhtenä perusteena se, että hotellissa on tilava parkkipaikka!Emme halua jättää vuokra-autoa mihinkään kadunvarteen.
- Nimetön
www.atet.si
Kohtuullisen halpa vaihtoehto.- Dubrovnikiin
Meidän perheen on tarkoitus vuokrata auto 4.6. Ljubljanasta ja ajella Kroatian rannikkoa etelään. Kaikkien vuokraamojen autoilla ei kuitenkaan saa ajaa Kroatiaan, Montenegrosta, Bosniasta tai Albaniasta puhumattakaan. Huomasin, että joku Kroatialainen autonvuokrausfirma myy "border cardia" noin 50 euron hintaan. Kortti oikeuttaa rajanylitykseen Kroatiasta ainakin Montenegroon ja Serbiaan. Onko tällaisia kortteja saatavilla myös Sloveniasta? Onko kellään kokemuksia kyseisestä kortista tai autovuokraamoista, joiden autoilla saa ajaa Kroatiaan ja myös Kroatian eteläpuolelle. Arvaan, että vuokra-autoa ei saa viedä mistään Albanian ulkopuolisesta maasta Albaniaan, olenko oikeasa?
- flip888
budgetista sai skodan 10 päiväksi 400 eurolla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4312874Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys182404Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372215- 1211900
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2481614Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2061246Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861230Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511193Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281178Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71095