Mistä voi edullisesti vuokrata auton Sloveniassa, entä talon, pienen sellaisen tai huoneiston. Minne päin Sloveniaa kannattaa suunnistaa? Vinkkejä!
Vastaukset 6
- annette27
Hei! Kiersimme viime kesänä puolisoni kanssa kaksin Eurooppaa melkein kaksi viikkoa. Reittimme oli: Saksa - Italia - Slovenia - Itävalta - Saksa. Matkamme kohokohta oli juuri Sloveniassa, jonne päädyimme ikään kuin hetken mielijohteesta. Hertzin autolla ei sitä paitsi saanut ajaa Kroatiaan.
Vietimme ihanat neljä päivää Piranissa, joka on vanha venetsialainen rannikkokaupunki. Kun saavutte Piraniin, joudutte jättämään auton kaupungin ulkopuolelle, josta bussi vie teidät keskustaan.
Vuokrasimme asunnon ihan kaupungin "porteilta". Siellä oli joku nuorisohotelli - systeemi, joka vuokrasi kesäksi poismuuttaneiden piranilaisten asuntoja turisteille. Asuimme jonkun naisen yksiössä kolme yötä, ja halvaksi kuule tuli! Piranissa on joitakin huippuhotellejakin, joten sinne pääsee halutessaan.
Piranin kadut ovat ihanan kapeita ja mutkikkaita, ja kaupungissa on valtavasti portaita. Aamuisin haimme tuoreet leivät kulman takaa pikkuleipomosta ja kuuntelimme kirkonkelloja. Illalla tunnelmoimme kävellen rantabulevardilla ja kiipeämällä Piranin kukkulalle kapeita portaita pitkin. Ihastelimme upeita auringonlaskuja. Rannat ovat kivikkoiset eikä niitä olla erityisesti hoidettu. Sukellusta rakastavalle miehelleni vedet olivat hyviä.
Piran ei ole vielä mikään suuri ja tunnettu turistikohde, eikä kaupallisuus ole pureutunut kaupunkiin. Ravintoloissa ei ollut sisäänheittäjiä eikä tavarantyrkyttäjät tulleet iholle. Sen sijaan kaupungissa oli todella kiinnostavia pikkukauppoja ja sunnuntaisin siellä on käsittääkseni aina antiikkimarkkinat. Hintataso on kaiketi edullinen.
Tervemenoa!- miska75
Oletko ihan varma siitä "autottomasta" Piranista? Olemme lähdössä kesällä autoilemaan Sloveniaan, Kroatiaan ja Italiaan ja olemme varanneet hotellin Piranista yhtenä perusteena se, että hotellissa on tilava parkkipaikka!Emme halua jättää vuokra-autoa mihinkään kadunvarteen.
- Nimetön
www.atet.si
Kohtuullisen halpa vaihtoehto.- Dubrovnikiin
Meidän perheen on tarkoitus vuokrata auto 4.6. Ljubljanasta ja ajella Kroatian rannikkoa etelään. Kaikkien vuokraamojen autoilla ei kuitenkaan saa ajaa Kroatiaan, Montenegrosta, Bosniasta tai Albaniasta puhumattakaan. Huomasin, että joku Kroatialainen autonvuokrausfirma myy "border cardia" noin 50 euron hintaan. Kortti oikeuttaa rajanylitykseen Kroatiasta ainakin Montenegroon ja Serbiaan. Onko tällaisia kortteja saatavilla myös Sloveniasta? Onko kellään kokemuksia kyseisestä kortista tai autovuokraamoista, joiden autoilla saa ajaa Kroatiaan ja myös Kroatian eteläpuolelle. Arvaan, että vuokra-autoa ei saa viedä mistään Albanian ulkopuolisesta maasta Albaniaan, olenko oikeasa?
- flip888
budgetista sai skodan 10 päiväksi 400 eurolla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja210974Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49824- 73731
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "190690- 64613
- 64556
- 44518
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2493Rekkawelinehkä
Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 235466- 77463