Vektorit: polku piiloon

n00b-o

Olen täysi n00b vektorigrafiikassa, joten en välttämättä osaa selittää kunnolla...

Aloin tehdä eilen vektoriharjotusta erään hyyyyvin yksityiskohtaisen tutorialin avulla. Ensiksi ohjelmaan kuului pintoja, mutta sitten oli vuorossa polku, jolle tehtiin "stroke path" -toiminto (anteeksi, Photarini on englanniksi).
Tämän jälkeen tutorialissa oli screencappeja siitä, kuinka tuo polku oli piilossa ja se stroke-jälki asianmukaisesti näkyvissä. Ja sitten tutorialissa jatkettiin seuraavalle tasolle taas seuraavaa väkertämistä.

Minulla taas polku ei missään vaiheessa kadonnut minnekään, en pystynyt näkemään sitä pelkkää stroke-jälkeä. En myöskään onnistunut aktivoimaan muiden tasojen vektorisysteemejä että olisin voinut esimerkiksi siirrellä niissä "anchor pointseja". Kun tein uuden tason ja taatusti myös olin sillä kun aloin työstää seuraavaa pintaa, kaikki mitä tein yhdistyi tähän vanhaan polkuun, vaikka se oli siis eri tasolla.
Koska tämä tutorial oli todellakin niin askel-askeleelta -tyylinen, voisin kuvitella, että sen tekijä ei ole edes kohdannut moista asiaa. Mikä tämä juttu on ja miten sen voisi välttää vai onko se normaalia ja miten minun olisi pitänyt toimia?

1

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfg.

      Lähdetään liikkeelle siitä että path(polku) ja layer(taso) ovat toisistaan täysin erillään.

      Jos sinulla ei jo ole siinä layer-"paletissa" mukana paths-välilehteä niin laitetaan se sinne:

      -> Window -> Paths, sitten otat kiinni siitä missä lukee "paths" ja raahaat uudeksi välilehdeksi sinne palettiin jossa sinulla jo näkyy eri tasot.

      Mikäänhän ei tietysti estä pitämästä vaikka joka palettia erillään. (Voihan ne myös koota sinne ohjelman oikeaan yläreunaan)

      Kun käyt piirtämään polkua, paths välilehdelle tulee uusi "vektoritaso" nimeltään "work path".

      Nyt jos valitset "stroke path" jälki tulee näkyviin sinne normaali tasolle (layers-välilehti). Polku näkyy siinä päällä kunnes klikkaat paths-välilehdeltä tyhjää kohtaa.

      Paths-välilehdelle voit tehdä uusia "vektoritasoja" aivan kuten normaalitasoja layers-välilehdelle.

      Kaikki uudet polut tulevat tälle samalle "vektoritasolle" jos et tee uutta -> paletin alalaidasta: "create new path"

      Huomaa että work path-taso on väliaikainen, jos olet tehnyt sille jo jotakin ja välillä klikkaat sen ei-aktiiviseksi, niin seuraava pen toolilla tehty polku korvaa sen automaattisesti. No onhan siellä ohjelmassa undo. Work path:ista tulee "pysyvä" kun sen nimeää uudestaan.

      Polkuja pystyy siirtelemään yksinkertaisesti eri "vektoritasojen" välillä. Menet vain halutulle tasolle ja valitset pen tool:in yläpuolelta path selection tool:in, klikkaat haluttua polkua -> CTRL X (cut) menet jollekkin toiselle tasolle ja ->CTRL V (paste).

      Samasta kohtaa path selection tool:in kanssa löytyy direct selection tool, jolla voi liikutella "anchor pointseja"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3392
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1873
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1537
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1421
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1068
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1014
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      66
      926
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      796
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      707
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      696
    Aihe