Vektorit: polku piiloon

n00b-o

Olen täysi n00b vektorigrafiikassa, joten en välttämättä osaa selittää kunnolla...

Aloin tehdä eilen vektoriharjotusta erään hyyyyvin yksityiskohtaisen tutorialin avulla. Ensiksi ohjelmaan kuului pintoja, mutta sitten oli vuorossa polku, jolle tehtiin "stroke path" -toiminto (anteeksi, Photarini on englanniksi).
Tämän jälkeen tutorialissa oli screencappeja siitä, kuinka tuo polku oli piilossa ja se stroke-jälki asianmukaisesti näkyvissä. Ja sitten tutorialissa jatkettiin seuraavalle tasolle taas seuraavaa väkertämistä.

Minulla taas polku ei missään vaiheessa kadonnut minnekään, en pystynyt näkemään sitä pelkkää stroke-jälkeä. En myöskään onnistunut aktivoimaan muiden tasojen vektorisysteemejä että olisin voinut esimerkiksi siirrellä niissä "anchor pointseja". Kun tein uuden tason ja taatusti myös olin sillä kun aloin työstää seuraavaa pintaa, kaikki mitä tein yhdistyi tähän vanhaan polkuun, vaikka se oli siis eri tasolla.
Koska tämä tutorial oli todellakin niin askel-askeleelta -tyylinen, voisin kuvitella, että sen tekijä ei ole edes kohdannut moista asiaa. Mikä tämä juttu on ja miten sen voisi välttää vai onko se normaalia ja miten minun olisi pitänyt toimia?

1

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfg.

      Lähdetään liikkeelle siitä että path(polku) ja layer(taso) ovat toisistaan täysin erillään.

      Jos sinulla ei jo ole siinä layer-"paletissa" mukana paths-välilehteä niin laitetaan se sinne:

      -> Window -> Paths, sitten otat kiinni siitä missä lukee "paths" ja raahaat uudeksi välilehdeksi sinne palettiin jossa sinulla jo näkyy eri tasot.

      Mikäänhän ei tietysti estä pitämästä vaikka joka palettia erillään. (Voihan ne myös koota sinne ohjelman oikeaan yläreunaan)

      Kun käyt piirtämään polkua, paths välilehdelle tulee uusi "vektoritaso" nimeltään "work path".

      Nyt jos valitset "stroke path" jälki tulee näkyviin sinne normaali tasolle (layers-välilehti). Polku näkyy siinä päällä kunnes klikkaat paths-välilehdeltä tyhjää kohtaa.

      Paths-välilehdelle voit tehdä uusia "vektoritasoja" aivan kuten normaalitasoja layers-välilehdelle.

      Kaikki uudet polut tulevat tälle samalle "vektoritasolle" jos et tee uutta -> paletin alalaidasta: "create new path"

      Huomaa että work path-taso on väliaikainen, jos olet tehnyt sille jo jotakin ja välillä klikkaat sen ei-aktiiviseksi, niin seuraava pen toolilla tehty polku korvaa sen automaattisesti. No onhan siellä ohjelmassa undo. Work path:ista tulee "pysyvä" kun sen nimeää uudestaan.

      Polkuja pystyy siirtelemään yksinkertaisesti eri "vektoritasojen" välillä. Menet vain halutulle tasolle ja valitset pen tool:in yläpuolelta path selection tool:in, klikkaat haluttua polkua -> CTRL X (cut) menet jollekkin toiselle tasolle ja ->CTRL V (paste).

      Samasta kohtaa path selection tool:in kanssa löytyy direct selection tool, jolla voi liikutella "anchor pointseja"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      150
      4409
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      197
      3950
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      31
      2671
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2452
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      32
      2193
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      5
      1780
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1525
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1434
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1311
    10. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      36
      1129
    Aihe