Vektorit: polku piiloon

n00b-o

Olen täysi n00b vektorigrafiikassa, joten en välttämättä osaa selittää kunnolla...

Aloin tehdä eilen vektoriharjotusta erään hyyyyvin yksityiskohtaisen tutorialin avulla. Ensiksi ohjelmaan kuului pintoja, mutta sitten oli vuorossa polku, jolle tehtiin "stroke path" -toiminto (anteeksi, Photarini on englanniksi).
Tämän jälkeen tutorialissa oli screencappeja siitä, kuinka tuo polku oli piilossa ja se stroke-jälki asianmukaisesti näkyvissä. Ja sitten tutorialissa jatkettiin seuraavalle tasolle taas seuraavaa väkertämistä.

Minulla taas polku ei missään vaiheessa kadonnut minnekään, en pystynyt näkemään sitä pelkkää stroke-jälkeä. En myöskään onnistunut aktivoimaan muiden tasojen vektorisysteemejä että olisin voinut esimerkiksi siirrellä niissä "anchor pointseja". Kun tein uuden tason ja taatusti myös olin sillä kun aloin työstää seuraavaa pintaa, kaikki mitä tein yhdistyi tähän vanhaan polkuun, vaikka se oli siis eri tasolla.
Koska tämä tutorial oli todellakin niin askel-askeleelta -tyylinen, voisin kuvitella, että sen tekijä ei ole edes kohdannut moista asiaa. Mikä tämä juttu on ja miten sen voisi välttää vai onko se normaalia ja miten minun olisi pitänyt toimia?

1

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfg.

      Lähdetään liikkeelle siitä että path(polku) ja layer(taso) ovat toisistaan täysin erillään.

      Jos sinulla ei jo ole siinä layer-"paletissa" mukana paths-välilehteä niin laitetaan se sinne:

      -> Window -> Paths, sitten otat kiinni siitä missä lukee "paths" ja raahaat uudeksi välilehdeksi sinne palettiin jossa sinulla jo näkyy eri tasot.

      Mikäänhän ei tietysti estä pitämästä vaikka joka palettia erillään. (Voihan ne myös koota sinne ohjelman oikeaan yläreunaan)

      Kun käyt piirtämään polkua, paths välilehdelle tulee uusi "vektoritaso" nimeltään "work path".

      Nyt jos valitset "stroke path" jälki tulee näkyviin sinne normaali tasolle (layers-välilehti). Polku näkyy siinä päällä kunnes klikkaat paths-välilehdeltä tyhjää kohtaa.

      Paths-välilehdelle voit tehdä uusia "vektoritasoja" aivan kuten normaalitasoja layers-välilehdelle.

      Kaikki uudet polut tulevat tälle samalle "vektoritasolle" jos et tee uutta -> paletin alalaidasta: "create new path"

      Huomaa että work path-taso on väliaikainen, jos olet tehnyt sille jo jotakin ja välillä klikkaat sen ei-aktiiviseksi, niin seuraava pen toolilla tehty polku korvaa sen automaattisesti. No onhan siellä ohjelmassa undo. Work path:ista tulee "pysyvä" kun sen nimeää uudestaan.

      Polkuja pystyy siirtelemään yksinkertaisesti eri "vektoritasojen" välillä. Menet vain halutulle tasolle ja valitset pen tool:in yläpuolelta path selection tool:in, klikkaat haluttua polkua -> CTRL X (cut) menet jollekkin toiselle tasolle ja ->CTRL V (paste).

      Samasta kohtaa path selection tool:in kanssa löytyy direct selection tool, jolla voi liikutella "anchor pointseja"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      26
      19355
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      75
      6342
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      5976
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      95
      5815
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5659
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      99
      5544
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4983
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4657
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      3996
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3635
    Aihe