Vektorit: polku piiloon

n00b-o

Olen täysi n00b vektorigrafiikassa, joten en välttämättä osaa selittää kunnolla...

Aloin tehdä eilen vektoriharjotusta erään hyyyyvin yksityiskohtaisen tutorialin avulla. Ensiksi ohjelmaan kuului pintoja, mutta sitten oli vuorossa polku, jolle tehtiin "stroke path" -toiminto (anteeksi, Photarini on englanniksi).
Tämän jälkeen tutorialissa oli screencappeja siitä, kuinka tuo polku oli piilossa ja se stroke-jälki asianmukaisesti näkyvissä. Ja sitten tutorialissa jatkettiin seuraavalle tasolle taas seuraavaa väkertämistä.

Minulla taas polku ei missään vaiheessa kadonnut minnekään, en pystynyt näkemään sitä pelkkää stroke-jälkeä. En myöskään onnistunut aktivoimaan muiden tasojen vektorisysteemejä että olisin voinut esimerkiksi siirrellä niissä "anchor pointseja". Kun tein uuden tason ja taatusti myös olin sillä kun aloin työstää seuraavaa pintaa, kaikki mitä tein yhdistyi tähän vanhaan polkuun, vaikka se oli siis eri tasolla.
Koska tämä tutorial oli todellakin niin askel-askeleelta -tyylinen, voisin kuvitella, että sen tekijä ei ole edes kohdannut moista asiaa. Mikä tämä juttu on ja miten sen voisi välttää vai onko se normaalia ja miten minun olisi pitänyt toimia?

1

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfg.

      Lähdetään liikkeelle siitä että path(polku) ja layer(taso) ovat toisistaan täysin erillään.

      Jos sinulla ei jo ole siinä layer-"paletissa" mukana paths-välilehteä niin laitetaan se sinne:

      -> Window -> Paths, sitten otat kiinni siitä missä lukee "paths" ja raahaat uudeksi välilehdeksi sinne palettiin jossa sinulla jo näkyy eri tasot.

      Mikäänhän ei tietysti estä pitämästä vaikka joka palettia erillään. (Voihan ne myös koota sinne ohjelman oikeaan yläreunaan)

      Kun käyt piirtämään polkua, paths välilehdelle tulee uusi "vektoritaso" nimeltään "work path".

      Nyt jos valitset "stroke path" jälki tulee näkyviin sinne normaali tasolle (layers-välilehti). Polku näkyy siinä päällä kunnes klikkaat paths-välilehdeltä tyhjää kohtaa.

      Paths-välilehdelle voit tehdä uusia "vektoritasoja" aivan kuten normaalitasoja layers-välilehdelle.

      Kaikki uudet polut tulevat tälle samalle "vektoritasolle" jos et tee uutta -> paletin alalaidasta: "create new path"

      Huomaa että work path-taso on väliaikainen, jos olet tehnyt sille jo jotakin ja välillä klikkaat sen ei-aktiiviseksi, niin seuraava pen toolilla tehty polku korvaa sen automaattisesti. No onhan siellä ohjelmassa undo. Work path:ista tulee "pysyvä" kun sen nimeää uudestaan.

      Polkuja pystyy siirtelemään yksinkertaisesti eri "vektoritasojen" välillä. Menet vain halutulle tasolle ja valitset pen tool:in yläpuolelta path selection tool:in, klikkaat haluttua polkua -> CTRL X (cut) menet jollekkin toiselle tasolle ja ->CTRL V (paste).

      Samasta kohtaa path selection tool:in kanssa löytyy direct selection tool, jolla voi liikutella "anchor pointseja"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      110
      4651
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      244
      3788
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      155
      3535
    4. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      73
      3426
    5. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      236
      2806
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      64
      2607
    7. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      28
      2442
    8. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      137
      2424
    9. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      56
      2246
    10. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2126
    Aihe