Kun vertaa suomalaisia huvipuistoja niin millainen on puuhamaa? Ei ole perheen kanssa siellä tullut käytyä ja olisi ihanaa löytää paikka jossa viihtyy niin aikuiset kuin lapsetkin ja kaikille löytyisi tekemistä. Olen vain netistä lukenut paikasta mutta ihan paikanpäälle käyneidenkin kokemuksia kaivattaisiin.
http://www.puuhamaa.fi/
http://www.kookas.fi/articles/read/3933
Puuhamaa
7
7459
Vastaukset
- meijän perhe
Joo me olemme käyneet kolmesti Puuhamaassa ja olemme kyllä viihtyneet niin että tulevanakin kesänä aijomme sinne suunnata..
Emme tykkää huvipuistomaisista vempeleistä joissa pää menee sekaisin joten Puuhamaan laitteet on juuri sopivia eri ikäisille lapsille ja meille aikuisille joille tulee helposti pahoinvointia pelkästä kieputuslaitteiden katselemisesta.
Puuhamaassa on monenlaista touhuamista ja vesiliukumäet renkailla ovat tosi hupia.
Menkää katsomaan ette ainakaan häviä mitään voittehan olla sitten menemästä uudelleen jos ette viihdy...- oli ihan..
Pyllystä oli tosi kuuma vedessä et mahtunu edes kävelemällä ohi ja vesiliukumäkii jonotit puoli vuotta ja varjoa ei ollut missään ja kaikkiin paikkoihin pitkät jonot meidän 5 vuotias tyttö ei tykännyt yhtään eikä 8 vuotias poikakaan,,, pois tullessa mentiin 1 yöksi visulahteen leirintä alueella että dinosauriassa ja moottoripuistossa viihtyi koko perhe! ja siellä ollaan käyty joka vuosi uudestaan ja mahtui uimaan altaissa vaikka oli helle :D suosittelen mieluummin visulahtea!!
- ellu11wee.:D
Aivan ihana paikka! käydään huomennakin (jos on auki, en tiiä)! Ihania mäkiä, donitsi renkaat mahtavia, just sopivasti pari huvipuisto laitettakin!
- ei aukene
Puuhamaa sivut ei aukene, missä vika? Eikö paikkaa enää olekaan? Vai miksi ovet ei aukene meille?
- kesäkuussa
ei aukene kirjoitti:
Puuhamaa sivut ei aukene, missä vika? Eikö paikkaa enää olekaan? Vai miksi ovet ei aukene meille?
Puuhamaa aukeaa vasta kesäkuussa tänä vuonna, espanjalaisella omistajalla "tiukka" budjetti.
Käyttävät alle 18v työntekijöitä ja koska koulut loppuu vasta 5.6, niin avannevat sen jälkeen.
Aukioloajaksi ilm. 18.6 saakka 10-17 ja 15.8 saakka klo 10-19.
Vesipuuhat ovat parhaillaan kuumina päivinä ja silloinhan siellä on yleensä oikea ruuhka lomakaudella. - Anonyymi
kesäkuussa kirjoitti:
Puuhamaa aukeaa vasta kesäkuussa tänä vuonna, espanjalaisella omistajalla "tiukka" budjetti.
Käyttävät alle 18v työntekijöitä ja koska koulut loppuu vasta 5.6, niin avannevat sen jälkeen.
Aukioloajaksi ilm. 18.6 saakka 10-17 ja 15.8 saakka klo 10-19.
Vesipuuhat ovat parhaillaan kuumina päivinä ja silloinhan siellä on yleensä oikea ruuhka lomakaudella.huomaisin kanssaa miks alaikäisiä töihin ja millä ne pääsee kun ei oo ajokorttia toiseksi en tykkää käydä puuhamassa kun ei oo pelipaikkoii kun ennen vanhaa lapsuusaikaa
- Puuhanalle2
Viime viikonloppu vierähti puuhamassa, alla hieman listaa millaiseksi koimme paikan:
grillikatoksia paljon
uutuutena myös kaasugrillit jotka toimivat
- vesiliukumäki rikki
- lähes kaikki "ei valvontaa" kyltein varustetut paikat rempallaan, polkuautoista puuttuu ketjut/ketjut rikki,kiipeilytelineistä tikut käsiin jne.
- rakennuksia ei ole maalattu piiiiitkään aikaan josta tulee todella ränsistynyt kuva aikuiselle paikasta --> miten lienee muut huoltotoimenpiteet?
- moottoriajoneuvoissa suurinosa kypäristä aikuisten kokoa --> lapsi kääntää päätään ja kypärä pysyy paikallaan... ei suojaa todellisessa tilanteessa oikein mitään.
- pelastusliivit niin ikään aikuistenkokoa eikä lapsille sopivia
- koko paikan yleisilme todella ränsistynyt ja huonosti hoidettu.
- TODELLA kalliit virvokkeet, mm. kahvi 0,5l limu yhteensä 7€
- kioskien ruuat todella kumista paperihöttöä
- vuokrattavat vetokärryt heikossa kunnossa, vasta kolmannet kärryt olivat sen verran ehjät, että niitä pystyi käyttämään
- Kaikki työntekijät lapsia/nuoria
- Puuhanallea ei näkynyt esiintymässä koko viikonloppuna
Jos siis suunnittelet reissua Puuhamaahan varaa siis omat eväät koko päiväksi ja varaudu siihen, että laitteet eivät toimi tai ovat ainakin puolikuntoisia (turvallisuus!)
Kaikesta huolimatta, lapset tykkäsivät reissusta ja uudestaan mennään!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu747369Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2127204Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä675216K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1304959Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju734764Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1094591PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *394510Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko824216Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023988- 1571630