Morjens,
oon jo kauan suunnittelu yhden kaverini kans että lähtisimme kahteen pekkaan liftaamaan ympäri suomen maan. Tämmösiä naiiveja kun ollaan niin muutamia varmistuksi kaivattaisiin, eli kannattaako tehdä kyltti jossa lukee matkanpää mihin menee? Onko kuinka turvallista tosiaan matkustaa tällä tavalla suomessa? Niin ja vielä kannattaako antaa vaikka pikkusumma sille joka ottaa kyytiin?
Toivottavasti saamme kyytiä mutta eiköhän se naisil oo helpompaa ku miehille;)
http://www.kookas.fi/articles/read/3726
naisen liftaaminen
2
2435
Vastaukset 2
- mainosten tunnistaja
Jaha - taas yksi yritys mainostaa kookaksen sivustoa!
Onko tällä palstalla sheriffiä? - 1970-luvulta!
Kun meikätäti oli nuori, liftaaminen oli erittäin yleistä.
Siihen suorastaan pakotti rahan puute.
Kyydit olivat suurimmaksi osaksi mukavia.
Aina ei päässyt suoraan kohteesta a kohteeseen b, vaan monenkin mutkan kautta. Mutta sehän olikin liftauksen suola, voi nähdä uusia yllättäviäkin paikkoja. Aikatauluhan oli vapaa, ei kannattanut todellakaan laskea tunteja saati minuutteja!
Liikennetiheys on tietenkin nykyisin ihan eri, mutta uskoisin että peukalolla pääsee vieläkin.
Kannattaa olla tuntosarvet pystyssä; joku kuljettaja haluaa puheseuraa mutta toinen voi mieluummin ajaa hiljaisuuden vallitessa. Kyytiläisen tulee mukautua ajajan oloon.
Ennen muuta tulee tehdä selväksi ettei ole aikeissa maksaa kyytiä "luonnossa", sillä niitä yrittäjiä aina lie.
Kun teitä on kaksi, on turvallisempaa.
Kannattaa katsoa vähän kuljettajaa heti kyytiin mennessä; jos pari kundia ajelee viritetyllä vehkeellä, en välttämättä menisi mukaan, sillä vauhti saattaa kiihtyä liikaa...
Jos olette menossa jonnekin kauemmaksi, kannattaa toki laittaa määränpään nimi kylttiin. Ulkomaalaiset tekivät ennen aina niin!
Maksua en liftarina tarjoaisi, tosin heti voi kysyä josko kuski haluaa bensarahaa.
Jos pysähdytte kahvitauolle, niin pullat voi piffata!
Sitten vielä: on makuasia, meneekö moottoritien rampille tai pikkuteille, itse kulkisin pidempiä reittejä, sillä liftaaminen on aika mukava harrastus!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän51991Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15868Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501799- 46737
- 42664
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan55501