Hei
Osaisko joku neuvoa Japanin ja Tokion juna/metrolippusysteemeissä?
Nyt on tullut käyttöön jotkut yhdistyelmäliput:
Suica/Pasmo -kortit
http://www.japan-guide.com/e/e2359_002.html#nex
jotka kai käyvät junamatkolle ja sisältävät yhden matkan Naritan kentältäkin:
"Narita Express and Suica
A new discount package, combining a ticket for the Narita Express with a Suica card, will become available to foreign tourists from March 28, 2007:
The Suica & NEX package for 3500 Yen consist of 1) a one way trip from Narita Airport to Tokyo (or Yokohama) by Narita Express and 2) a Suica card worth 2000 Yen (500 Yen refundable deposit plus 1500 Yen worth of train fares), a great deal, considering that the regular one way fare of the Narita Express alone is around 3000 Yen or more!
The Suica & NEX package can be purchased at Narita Airport only by travelers who hold a non-Japanese passport. There is a limit of one purchase per person. "
Miten tämä uusi systeemi liittyy tuohon
Japan Rail Pass
-systeemiin.
http://gojapan.about.com/cs/transportation/ht/ht_railpass.htm
Onko nämä jotenkin päällekkäiset järjestelmä vaiko erilliset?
Kun on tarkoitus käydä Tokiosta myös Kiotossa niin Rail Pass on hankittu. Onko järjeä ostaa Japanissa myös tuo metrokortti?
Miten mahtaa paluumatkalle lähtiessä olla järkevintä matkustaa Ginzasta Nairitan kentälle?
Kiitos jos joku vastaaa edes yhteen kymsysykseen.
Neuvoja Japanin junalipuista?
7
1836
Vastaukset
- Tokioon menossa ollaan
siis tuo Rail Pass linkki uusiksi
http://www.japanrailpass.net/eng/en001.html
hieman pallo hukassa sori - päällekkäinen
Ymmärtääkseni on päällekkäinen systeemi. Jos sinulla on jo Rail pass, niin sillä pääsee kaikilla JR linjoilla paitsi NOZOMI-vuoroilla. Käsittääkseni pääset Rail Passilla myös Narita Expressiin.
- Tokioon menossa ollaan
Tuon kortin hintahan olikin melko mitätön tuohon Raill Passiin verrattuna.
Jospa sillä voi jonkun päivän paikata kun matka kestää vähän yli viikon.
- Eka reissu tehty
Ginzasta lähtisin keltaista G-linjaa (=Ginza Line) Uenoon, jossa sitten vaihdan JR:n skylineriin tai paikallisjunaan. Muista sitten GInzassa, että on mentävä kadulle ulos ja yhden kadun yli, että pääsee Uenon asemalle. Mutta kun varaat aikaa ja otat vastaan/pyydät apua, niin kyllä se reitti löytyy ja asema on käytännössä nurkan takana. Paikallisjunalla menee n. 1,5 tuntia ja pikajunilla nopeammin, joskin maksaa noin x 2. Varaa aikaa runsaasti myös Naritan lentokentällä eri toimintoihin (lipun chek-in,matkatavaroiden tarkistus, passintarkistus sisäjunalla siirtyminen lähtöportille jne.). Jonottaminen voi viedä aikaa yllättävän paljon.
- Tokioon menossa ollaan
Eiköhän paluumatkaan mennessä jo joku suju.
Nyt iski matkakuume ja stRessi. APuÅUA!!! - Eka reissu tehty
Tokioon menossa ollaan kirjoitti:
Eiköhän paluumatkaan mennessä jo joku suju.
Nyt iski matkakuume ja stRessi. APuÅUA!!!Lue oppaita ja tutki metrokarttoja ja relaa! Yllättävän helppoa siellä on , kun ei heti eka epätietoisuuden tultua heittäydy toivottomaksi!
- sasae
Japan rail passiahan ei voi ostaa sellaiset ulkomaalaiset, joilla on joku viisumi Japaniin, siis oleskelulupa. Mutta voiko tuon Suica-yhdistelmän ostaa tällainenkin henkilö?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702081
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371465Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321154Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56902- 55846
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250814Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20792Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58713Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis198634