Opet pukeutuvat kuin spurgut ja vosut

Seuraan työni puolesta hyvin paljon ihmisten pukeutumista. Ihmettelen, kuinka epäsiististi ja mauttomasti nykypäivät opet pukeutuvat. Ennen miesopettajilla oli pikkutakit, nykyään virttyneitä collegeja, villapuseron tumpeloita ja niin kireitä farkkuja että jorma näkyy. Naisilla on linttaan poljettuja kenkiä ja jopa likaisia vaatteita. Hävetkää! Teidän pitäisi olla esimerkkinä lapsille.
3258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minun aikanani miesopettaja kulki kunnon puvussa ja solmiossa. Pusero kuului työväen ja lasten vaatetukseen.

Äänestä

Opet eivät kuulu enää herrasväkeen tulojensa puolesta... ei näillä palkoilla voi vaatteilla hienostella, hyvä kun pyykkipulveriin jää rahaa. Kyllä aamulla puhdasta päälle laitan.. sille ei voi mitään jos reissussa (12 tuntinen päivä työmatkoineen) rähjääntyy. Onneksi saan usein päivän jälkeen tunteen, että olen taaskin antanut näille murkkuikäisille jotain paljon tärkeämpää kuin pukeutumismallin. Onneksi meidän opettajien lisäksi myös lääkärit pukeutuvat nykyään rennosti!

Äänestä

Niin, olen itsekin AMK-opettajana havainnut saman, ja mikä pahinta, omassakin pukeutumisessani. Mutta minkäs teet, ei nykyisin ole aikaa tuommoisiin asioihin kuin pukeutuminen. Itse teen 40 tuntia opetusta (siis 2x vaadittavan), lisäksi valmistelut ym. palaverit ja muut turhuudet. Siis lähden töihin klo 7:15 ja tulen kotiin 20:30. Joka päivä tänä keväänä. Väsyneenä retkahdan sohvalle urheiluruutua katsomaan ja sitten suihkuun ja nukkumaan. Usen jää iltapalakin syömättä.

Palkka on mitä on, ei ole ikinä tullut näilläkään tuntimäärillä vielä 2000€ käteen, siitä pitää verottaja huolen.

Lauantait vietän kokeita korjaten. Sunnuntain olen luvannut vaimolleni. Joskus tuntuu että se ei riitä, hän haluaisi enemmän yhteistä aikaa. En tiedä, tulipa nyt tässä purettua stressiä tentin valvonnan lomassa tähän tekstiin. Onneksi kohta on kesä. Kaikki on syksyllä toisin, ainakin opetushommat jätän, aloitan taas vaikka sähköasentajan hommat, siinä on sentään inhimilliset työajat. Ja saa pukeutua mielensä mukaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siiri kirjoitti:

Seuraan työni puolesta hyvin paljon ihmisten pukeutumista. Ihmettelen, kuinka epäsiististi ja mauttomasti nykypäivät opet pukeutuvat. Ennen miesopettajilla oli pikkutakit, nykyään virttyneitä collegeja, villapuseron tumpeloita ja niin kireitä farkkuja että jorma näkyy. Naisilla on linttaan poljettuja kenkiä ja jopa likaisia vaatteita. Hävetkää! Teidän pitäisi olla esimerkkinä lapsille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu