Lapin metsät

Nimiä adressiin ennen A-Talkin alkamista tänään.
Autetaan pohjosen metsänomistajia.
Eiköhän suojelu jo riitä vai yrittääkö Saksa suomesta natura-aluetta.

http://www.lapinmetsat.com/
3545
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tökerö. Siitä saa käsityksen, että metsänhakkaajat pyrkivät lakkauttamaan laillisten ympäristöjärjestöjen toiminnan Lapin metsäkiistassa ja haluavat estää asiaa koskevan tiedottamisen. Miten tämä on mahdollista vapaassa maassa? Adressissa ei sanota, halutaanko julistaa mainitut järjestöt laittomiksi vai miten niiden toiminta estetään. Halutaanko perustettavaksi joku sensuurivirasto? Typerä adressi kaikenkaikkiaan. Ainut hyvä puoli siinä on, että ympäristöjärjestöt saavat lisää kannatusta.

Äänestä

Lapissa puu kasvaa tukin mittaan n. 120 vuodessa , ehkä pisempäänkin ja sekin on valtaosa mäntyä. Männyt kun hakataan, ne ovat sittenkin kuin tupakan tumppeja ja harvassa. Onko järkeä hakata tälläisiä metsiä ? Luontokohteena paljon parempia ja ainutlaatuisia. Tuotetaan metsää siellä missä se kannattaa ja kasvaa edes vähän paremmin ja rauhoitetaan suurin osa lapin metsistä ja korvataan ne omistajille. Keskisuomessa kuusi kasvaa tukin mittaan parhaimillaan puolet nopeammin ja on vielä kohtuu laatuista. En kiellä etteikö lapin punahonka olisi huippulaatuista puuna, mutta kuitenkin...

Äänestä

Kävin katsomassa adressia, koska puuliitosta tuli sähköpostia asiasta. Empä ole typerämpää nähnyt. Ihanko totta Lapin asiat olisivat kunnossa, jos kaikki metsien suojelu kiellettäisiin? Tai Greenpeace lopetettaisiin. Kuvitteletko sinä duunariparka todella itse siitä hyötyväsi, jos kaikki metsät otettaisiin "hyötykäyttöön". Etkö älyä, että tämän kaltaiset adressit täytyvät olla lähtöisin metsäteollisuuden OMISTAJIEN inresseistä, hehän ovat huolissaan bisneksiensä TUOTON KASVUSTA kun puuta ei saakaan käytännössä ilmaiseksi.
Kuka tunnustaa olevansa adressisivun ylläpitäjä?
Enpä muuten ennen olekaan käynyt Greenpeacen sivuilla. Nyt olen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


duunari 1 kirjoitti:

Nimiä adressiin ennen A-Talkin alkamista tänään.
Autetaan pohjosen metsänomistajia.
Eiköhän suojelu jo riitä vai yrittääkö Saksa suomesta natura-aluetta.

http://www.lapinmetsat.com/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu