RotarixGallup

Eli oletko ostanut lapsellesi rotarix rokotteen tai oletko ostamassa ja perustelut perään että miksi ostat/et aio ostaa sitä. Kuuluisiko sinun mielestäsi tämä rokotus normaaliin rokotusohjelmaan?
Omat vastaukset: En aio ostaa rokotetta,koska se maksaa niin paljon, itsekin olen aikoinaan ilman sitä hyvin pärjännyt ja jos lapseni saa sen viruksen niin hänellä on hyvä vakuutus jolla saa heti lääkärihoitoa ilman jonottamista kunnallisella.
Jos sitä "oikeasti" lapset tarvitsisivat niin se kyllä laitettaisiin rokotusohjelmaan mukaan.Puhun siis tästä ajankohdasta- mistäs sitä tietää jos vaikka 20 vuoden päästä lapset sitä tarvitsevat.
91145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ostimme lapsellemme Rotarixin ja se on siis laitettu.

Syy: lähipiirissä tuli tarpeeksi nähtyä rotavirusepidemian aiheuttamia seurauksia. Useampi pikkulapsi/vauva pääsi sairaalahoitoon, eikä muidenkaan taudin kourissa kituneiden elämä leppoisalta näyttänyt. Väitän, että kuka tahansa moisen näytöksen nähnyt ostaisi tuon rokotteen hinnalla millä hyvänsä. Vuosittain joutuu useampi tuhat pikkulasta rotaviruksen vuoksi sairaalahoitoon.

Sillä, onko vakuutus vai ei ja meneekö yksityiselle vai julkiselle, ei ole tässä mitään tekemistä. Rotavirusta ei saa aisoihin yhtään sen nopeammin, annettiinpa hoito missä tahansa, sillä siihen ei ole varsinaista lääkitystä. Myöskään sairaalahoitoa ei vakuutuksella saa, vaan kaikki hoitoa vaativat tapaukset joutuvat julkisiin sairaaloihin, joissa on lastenteho-osastot jne.

Tiputu toimenpiteenä pienelle lapselle ja varsinkin vauvalle on tolkuttoman tuskainen toimenpide, koska pikkuisilla on pienet ja ahtaat suonet. Puhumattakaan nyt siitä viikonkin kestävästä oksentelusta ja nestehukasta, joka ärsyttää vatsalaukkua, ruokatorvea jne.

Vakuutus ei estä rotan tarttumista, rokote kylläkin.

Rokote ei ole vielä rokoteohjelmassa, mutta se ei tarkoita sitä, etteikö se olisi sinne tulossa, tai etteikö sitä lapset tarvitsisi. Suomessa on kuitenkin huima byrokratia sen suhteen, mitkä rokotteet ja valmisteet rokotusohjelmaan päätyvät, joten tarpeellisetki rokotteet joutuvat aina aikansa odottamaan.

Lisäksi sekin vaikuttaa, millainen on valtion talouden tilanne, sillä vuosittain n. 50 000 lapsen rokottaminen maksaa jumalattomasti rahaa. Sekin viivästyttää rokotteiden hyväksyntää.

Rotarokotteesta on nyt olemassa myös pitkäaikaistutkimuksia ja eri valmisteet alkavat olemaan melko tunnettuja mm. sivuvaikutusten osalta. Siksi uskalsimme tuon ratkaisun tehdä.

Äänestä

Ostin rokotteen ja syyt samat kuin tuolla "Kantturalla". Ja tässä lisätietoa:
http://www.uta.fi/rokotetutkimuskeskus/rotaviruksen_aiheuttama_ripuli.html

Jännä ettei rotavirusrokotettamuka "tarvitse", vaikka esim. hinkuyskä ja muut rokotteet kelpaavat, vaikka niihin sairastuu suomessa lapsia vain muutama ... Ehkä juuri rokotteiden ansioista. Jos rotaa vastaan rokotettaisiin yhtä laajasti, häviäisi sekin pikkuhiljaa taka-alalle.

Äänestä

luultiin että se maksaa 70 e vaikka olikin 2 kertaa 70 e. Neuvolassa kertoi väärin =( Rahat revittiin tietysti väkisin jostain ja hyvä niin. Inhottava tauti jos tulee, nyt ei pelkoa siitä. voi sitä rahansa turhenpaankin laittaa!

Äänestä

otin rokotteen lapselle ja mielestäni se saisi kuulua yleiseen rokoteohjelmaan...useat pienet lapset käyvät taudin pahana läpi ja liian useta päätyvät sairaalahoitoon tippaan (tässä ei muuten vakuutukset auta, samassa paikassa on kaikki, oli vakuutus tai ei).

ja tauti voi rajuna käydä koko perheen läpi useaankin kertaan tarttuen aina uudelleen juuri parantuneeseen. 140 euroa oli pieni hinta siitä, että me kaikki (etenkin ipanat) säästymme tuolta aivan järkyttävältä taudilta.

ja rokote on btw mwnossa rokoteohjelmaan koska se katsotaan tarpeelliseksi, nämä asiat vaan ottavat aikansa (tutkimukset, luvat yms yms)

Äänestä

annat lapsesi kärsiä kun ennalta ehkäiset, koska sinulla on vakuutus.

Äänestä

140 on pieni hinta siitä, että voin olla vierailematta lapseni luona sairaalassa.. Otettiin se siis siitä syystä. Ja kun aika monella tuttavan vauvalla, se ihan pienenä oli, niin ei tarvinnu edes asiaa pohtia!

Äänestä

..poika sai rotarokotteen. Mulle on aivan se ja sama mitä se maksaa (siitäkin huolimatta ettei meilläkään raha puussa kasva eikä olla kultalusikka suussa syntyneitä), raavin rahat kasaan vaikka pulloja keräten kunhan pikkuiseni ei tarvitse käydä moista tautia läpi. Kaikelta pahalta miltä vaan ikinä kykenen aion pientäni suojella, edes yritän. Me otettiin myös se vakuutus ennen vauvan syntymää mutta siitä huolimatta en edes harkinnut sitä vaihtoehtoa, ettei oltais rokotettu rotaa vastaan.

Äänestä

..oli mukana muutama vuosi sitten tutkimuksessa, jossa joka toiselle laspselle annettiin lumeainetta ja joka toiselle oikeaa rokotetta. Myöhemmin selvisi, että lapsi oli saanut oikeaa rokotetta eikä hänellä ole rotavirusta ollut.

Olisin omalle lapselle sen halunnut, mutta hinta on liian kova. Ei opiskelijaäidillä ole mistä repiä sellaista summaa.

Äänestä

Rokotus annettiin (muissa viesteissä syyt selviävätkin). Typerää ajatella, että ei anna lapselle hyödyllistä rokotetta, koska on vakuutus. Tuskin ne vakuutukset sinua itseäsikään lohduttaisi, jos makaisit sairaalassa tiputuksessa henkihieverissä. Ja itse olen opiskelija myös ja minimiäitiysrahasta rokotteen hankin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Misu77 kirjoitti:

Eli oletko ostanut lapsellesi rotarix rokotteen tai oletko ostamassa ja perustelut perään että miksi ostat/et aio ostaa sitä. Kuuluisiko sinun mielestäsi tämä rokotus normaaliin rokotusohjelmaan?
Omat vastaukset: En aio ostaa rokotetta,koska se maksaa niin paljon, itsekin olen aikoinaan ilman sitä hyvin pärjännyt ja jos lapseni saa sen viruksen niin hänellä on hyvä vakuutus jolla saa heti lääkärihoitoa ilman jonottamista kunnallisella.
Jos sitä "oikeasti" lapset tarvitsisivat niin se kyllä laitettaisiin rokotusohjelmaan mukaan.Puhun siis tästä ajankohdasta- mistäs sitä tietää jos vaikka 20 vuoden päästä lapset sitä tarvitsevat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu