Mikä on vikana kun Suzuki PV ei millään käynnisty? Siihen on vaihdettu uusi tulppa oikeilla lämpöarvoilla, putsattu kaasutin ja lisäksi vaihdettu puola. Aluksi se ei lähteny vähääkään käyntiin, vika löydettiin hajonneesta puolasta ja se vaihdettiin. Tämän jälkeen mopo käy paremmin mutta huonontunut taas. Äsken poljin sitä ja sain käyntiin jonka jälkeen sammutin vahingossa eikä sen jälkeen enää lähtenyt käyntiin vaikka pentsiiniäkin on.
Korjaaja epäili kaasutinta mutta en viitsi mennä ostamaan uutta kallista kaasutinta ennen kuin tiedän, että vika todella on kaasuttimessa. Onko kellään mitään tietoa, että mistä vika johtuisi? Tämä on erittäin kinkkinen pulma ja haluan vastauksen. Korjaajakaan ei keksi enää mitään.
Korjaaja epäili kaasutinta mutta en viitsi mennä ostamaan uutta kallista kaasutinta ennen kuin tiedän, että vika todella on kaasuttimessa. Onko kellään mitään tietoa, että mistä vika johtuisi? Tämä on erittäin kinkkinen pulma ja haluan vastauksen. Korjaajakaan ei keksi enää mitään.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Luultavasti kaasari jos käydessään kävi ihan kohtuu hyvin.
Onkos tulppa märkä kun eka poljet ja sitten katot tulpan?
Ettei vaan mopo ole taviasetuksilla= liian iso suutin ja ilmaruuvi kiinni.
Puhista myös putsari (paskaa kertyy hitaasti mutta varmasti)
Tai kaasari on muuten jo väljä.
Mutta kato eka se tulppa....
Tulpan värikin sano jo aika paljon
Tulppa kastui kun poljin mutta kuivasin sen eikä silloinkaan vielä lähtenyt. Tulppa on ihan uusi. Kaasuttimen suuttimeen ei olla koskaan koskettu eli se on ihan vakio suutin. Kaasutintakin on säädetty mutta ei auta. Lisäksi tulpan kipinässä ei ole vikaa sillä se kipinöi ihan normaalisti.
Niin ja kaasuttimen oon putsannut monta kertaa, viimeksi ihan viime aikoina.
Eikö kukaan keksi syytä?
Tuo kipinä ei anna oikeeta kuvaa toimimisesta.
Voihan olla, että sylinterin ulkopuolella tulppa kipinöi niin kuin pitäisi mutta paineessa ei tulekkaan yhtä hyvää kipinää?
No uskon, että vika olisi kaasarissa.
ensalkuun pese kaasari ja letkut huolellisesti vaikka vedella , sitten paineella putsaat vedet pois ja lopuksi kasta bensassa.
Puhdista ilmanputsari ja kokeile ensiksi ilman sitä.
Avaa ilmaruuvi suurimmalle ja säädä sen mukaan miltä tuntuu.
Puhdista myös bensahana ja tiivistä kaikki kaasarin ja pytyn välillä olevat kohdat.
Onko pytyssä puristuksia?
Ettei vaan kansi ole kierossa tai männänrenkaat katkenneet.
Kuullostaa, että roskaa olisi bensan seassa, kun välillä toimii ja välillä ei.
Vaiha vaikka bensatkin ja tyhjennä ja putsaa tankki paskasta.
ehkä kansi vuotaa, koita myös vanhalla tulpalla sitä käymää
oikeaan aikaan?
Entä vuotaako kampiakselin stefat?
Voiko vika olla tulpassa kun derbi ei lähe käyntii millää
Eka rajaa ongelma sähkö tai bensapuolelle. Jos bensa haisee polkiessa ja tulppa kastuu, ongelma on sähköinen. Tulpanjohto ja -hattu ovat vaihtoehtoja missä vika. Tulppa itsessään voi olla rikki. Mahdollinen sammuttimen johdon vika, saa kontaktin jostain maahan vaikka ei saisi. Koko johtoketju missä sytkäpuolelle sähköä kulkee kannattaa tutkia, niitä ei montaa piuhaa siinä ole. Voihan olla vielä jokin kannen vika, stefojen kunto vaikuttaa käyntiin mutta pitäis silti mahdollistaa käynnistymisen. Kokeilepa noilla ohjeilla, pala kerrallaan tutkit. Ehjältä näyttävä johto saattaa olla jostain poikki kuitenkin.
Itellä vuosi kampiakselin stefat ne kun vaihto niin johan lähti käymään.