KANNETTAVA

HEI ja APUA,

Mun pitäisi ottaa Australian reissulle kannettava mukaan, mutta se painaa laukkuineen yli neljä kiloa. Ja painoraja käsimatkatavaroille on kai 5 kg. Ja British Airwaysillä saa ilmeisesti olla vain YKSI käsimatkatavara? Eli mun täytyis niinkun laittaa kaiken lisäks toi kannettava johonkin muuhun laukkuu, jolloin painoraja varmasti menis jo siinä... Eihän tollanen voi olla mahdollista. Ei kai sitä ruumaankaan voi laittaa???? Voiko joku auttaa ratkaisemaan ongelman? :)
3632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Varsinaista painorajaa ei käsimatkatavaralla enää British Airwaysilla ole. Niin ainakin lukee BA:n sivuilla:
http://www.britishairways.com/travel/bagcabin/public/en_fi
(Klikkaa linkkiä "Find out about the latest restrictions..")
Ainoa painoa koskeva rajoitus on se että laukku ei saa painaa niin paljon ettet jaksaisi sitä itse nostaa hattuhyllylle.

Laukkuja saa silti olla vain yksi kappale. Mikset laittaisi kaikkea muuta lennolla tarpeellista tavaraa siihen läppärilaukkuun?

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Lueskelin kyllä niitä BA:n sivuja, mutta jotenkin kaipaisin samaa infoa vielä suomeksi :) Onko se niin, että 23 kg saa olla ruumaan menevässä laukussa? Vai onko se 20 kg? Ilmeisesti noikin systeemit on muuttuneet/muuttumassa, eli yksi laukku saa painaa 32kg (tai jotain vastaavaa, en nyt muista). Mutta toki ton painoisesta laukusta pitää jo maksaa extraa. Täytyy nyt miettiä, et otanko kannettavaa ollenkaan, vai laitanko sen vielä muuhun laukkuun vai laitanko kaiken tarvittavan siihen sen laukkuun... =)

    Äänestä

  • ruumaan? kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta. Lueskelin kyllä niitä BA:n sivuja, mutta jotenkin kaipaisin samaa infoa vielä suomeksi :) Onko se niin, että 23 kg saa olla ruumaan menevässä laukussa? Vai onko se 20 kg? Ilmeisesti noikin systeemit on muuttuneet/muuttumassa, eli yksi laukku saa painaa 32kg (tai jotain vastaavaa, en nyt muista). Mutta toki ton painoisesta laukusta pitää jo maksaa extraa. Täytyy nyt miettiä, et otanko kannettavaa ollenkaan, vai laitanko sen vielä muuhun laukkuun vai laitanko kaiken tarvittavan siihen sen laukkuun... =)

    Siellä näyttäisi lukevan niin että yhden matkalaukun saat ottaa (ellet sitten lennä ykkösluokassa, busineksessa tai world traveller plus-luokassa..)ja laukku saa painaa 32 kg jos lennät lentosi 30. syyskuuta 2007 mennessä. Tuon ajankohdan jälkeen laukun max. paino on 23 kg.

    Sinänsä hassua ettei lennolle saa ottaa kuin yhden matkalaukun kun esim. Amerikkaan suuntautuville lennoille saa ottaa kaksi matkalaukkua..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MUKAAN kirjoitti:

HEI ja APUA,

Mun pitäisi ottaa Australian reissulle kannettava mukaan, mutta se painaa laukkuineen yli neljä kiloa. Ja painoraja käsimatkatavaroille on kai 5 kg. Ja British Airwaysillä saa ilmeisesti olla vain YKSI käsimatkatavara? Eli mun täytyis niinkun laittaa kaiken lisäks toi kannettava johonkin muuhun laukkuu, jolloin painoraja varmasti menis jo siinä... Eihän tollanen voi olla mahdollista. Ei kai sitä ruumaankaan voi laittaa???? Voiko joku auttaa ratkaisemaan ongelman? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu