Paljonko maksaa berninpaimenkoira?
bernit
paimenkoira92
82814
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meidän vuoden vanha Berni maksoi 1000 e. Taitaa olla yleisin mitä niistä pyydetään.
Halvemmalla voi saada esim värivirheellisen.
meillä siis 1400, mutta vanhemmat kuitenkin ovat näyttelykonkareita.
Oho, paljompa oot maksanu. Ittellä kanssa näyttelyissä menestyneiden (isä 2 maan valio, äiti usean maan valio ja intti valio) ja terveiden vanhempien jälkeläinen ja hinta oli ihan sama 1000e kun mikä näyttää olevan kasvattajilla hyvin yleistä.
Vaan niinhän sitä sanotaan, että se ei oo tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa ;)
1000€ alkaa olla hieman alakanttiin. Tonnilla mentiin, kun euroihin muutettiin. Jostain syystä hintoja ei ole tarkennettu ja kasvattajat pitävät yhtenäistä linjaa. Pentuihin kohdistuvat kulut ovat nousseet vuosittain kuten muutkin kulut.
Nykyään Berni kuin Berni on syntyjään hyvästä näyttelybernistä. Siitosuroiksi valitaan vaikka minkä maan voittajat. Se ei tosiaankaan takaa, että koiralla olisi hyvät perimät ja että koira eläisi terveen ja pitkän elämän. Kasvattajien vastuulla on siis paljon ja koiran hinta muodostuu myös jokapäiväisestä ja pitkäjänteisestä työstä terveiden koirien eteen.
Uskon ja väitän että 1400€ meni hyvään tarkoitukseen. Bernitehtailijoita kun ei onneksi liiemmin ole. Bernit kannattaa silti hankkia paikallisjaoston kautta, joita löytyy esim. guuglaamalla "bernit".
Mukavia ja terveitä päiviä uuden perheenjäsenen kanssa!
Moi...
onko kenelläkään Berniä kennelistä nimeltä: Black amiikos? jos on ottakaa yhteyttä olisi kiva jakaa kysymyksiä!!
Onhan toki pennuista kuluja, mutta keskimäärin pentuja syntyy n. neljä, oletan, niin onhan niistä aika mukavat tulot. Eiköhän 4000 € riitä kattamaan hyvänkin lääkärin tarkastukset ja rokotukset, jotka voi maksaa varmaan yhden pennun hinnalla
Elikäs meillä on varaus berniurokseen eräässä kennelissä, jossa pennut syntyvät toukokuussa. Hinta on 1100e.
Aika kovalta tuo 1400€ kuulostaa silti.
Me otettiin lokakuussa berni, hintaa 1000€.
Syyskuun alussa soittelin moniin kenneleihin, enkä muista että yhdessäkään ois ollu yli 1000.