Voiko kamalampaa olla kuin tuo. Menin tässä joitakin viikkoja sitten ostamaan pitkästä aikaa uudet liivit, niin jopas tää likka järkyttyi.
Järkytyin sen takia kun ei enään löytynyt ollenkaan tavallisia liivejä, tai olisi löytynyt mutta 30€ kallimpia.
Jo on jos jonkinmoista kaaritukea olemattomille rinnoille taikka sitten isomillekkin ja ne muka tukevat tissinne uuteen kuosiin.
Kysynpähän vain että mitä nämä "kaarituetut" muokkaavat ulkonäköänne.
Ketkä näitä liivejä oikein meille naisille suunittelee.
Aikoinaan oli luullisia korsetteja naisille ja ne piti kiristää niin että henki salpaantui. Sitten tuli nämä metalliset rintsikat joissa sivussa oli kovikkeet.
Mutta kenen hemmetin keksintö on nämä kaarituet rintojen alla? Itse ainakin revin ne pois.
Järkytyin sen takia kun ei enään löytynyt ollenkaan tavallisia liivejä, tai olisi löytynyt mutta 30€ kallimpia.
Jo on jos jonkinmoista kaaritukea olemattomille rinnoille taikka sitten isomillekkin ja ne muka tukevat tissinne uuteen kuosiin.
Kysynpähän vain että mitä nämä "kaarituetut" muokkaavat ulkonäköänne.
Ketkä näitä liivejä oikein meille naisille suunittelee.
Aikoinaan oli luullisia korsetteja naisille ja ne piti kiristää niin että henki salpaantui. Sitten tuli nämä metalliset rintsikat joissa sivussa oli kovikkeet.
Mutta kenen hemmetin keksintö on nämä kaarituet rintojen alla? Itse ainakin revin ne pois.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Aika pieni, sanoisin minä.
Nainen 51, joka on tyytyväinen tarjontaan.
ovat vihoviimeinen keksintö ainakin isotissisille naisille. Itse revin ne heti pois, ei niitä voi tuolla kainaloissa pitää painamassa.
Suurin osa taitaa jo olla näitä "tuettuja".
Niiden sovittaminen pienessä pukukopissa on hikistä hommaa. Jotkut ostavat ehkä sovittamatta.
alkaa olla jo mennyttä aikaa.
Olin täs rintsikka ostoksilla tyttäreni kanssa ja löysimme sellasia lähes tulkoon kokonaan silikoonista tehtyjä liivejä. Ei ollut yhtään metallia ja ne pujotettiin ylle kuten paita.
Joissain malleissa oli sitten sitä silikoonitukea rinnan alla, elikkäs tyrkkyliivit.
Ostin yhet ilman tyrkkytoppausta olevat ja aika hyvät ovat, joskus vähän niinku hiostaa.
Mä käytän kokoo 80b ja niistä rautalangoista sain ihottumaa ja en tartte mitään tukee rintojen alle.
Jossain saa vielä viidellä eurollakin ihan käypäsen näköisiä rintsikoita. Tuttu täti-ihminen esitteli minulle sellaisia eilen. Ei ollut kaaritukia.
Rintsikoiden ostaminen on minustakin tosi tylsää ja hyvät löydettyäni käyn ostamassa useampia samanmallisia ennenkuin katoavat markkinoilta. Joskus ihmettelen, miksi kaikista tuotteista pitää tuoda markkinoille aina uusia erilaisia versioita. Jotkut hyväksi havaitut asiat olisi kiva säilyttää pitempään. Olisi kiva, ettei tarvitsisi tuhlata aikaa valintoihin tai tehdä virhehankintoja esim. rintaliivien tai joidenkin kosmetiikan värien suhteen.
Valikoiman laajuus on mielestäni useimmiten ihan kiva juttu. En ymmärrä, miksi erityisesti kaarituet ärsyttävät joitain naisia. Eihän niitä ole pakko ostaa ja jotkut haluavat sellaisia.
Mitä mieltä olette esim. päivittäiskauppojen jogurtti-, piimä-, rasva-, säilyke-, vaippa-, pakaste-, säilyke-, salaatti-, kahvi- yms. valikoimista? Tulisi varmasti halvemmaksi, jos valikoimia pienennettäisiin. ;)
Asialle,silloin tulee varmaan oikean malliset.:)
Makuja on monenlaisia.... Minä ostan aina kaarituellisia, pitävät itse liivin hyvin mallissaan ja näyttävät paremmilta esim. tiukkojen vaatteiden tai t-paitojen alla. Tuntuvat myös tukevammilta päällä eivätkä rinnat hölsky ripeässäkään vauhdissa....
Mitäs sitten niillä liiveillä enää, jos sä kerran revit ne pois. Hyi kauheeta sua kuules!
Ne kaarituet lentokentän lähtöselvityksessä?
Ostan aina kaarituettomat, koska rintani ovat muutenkin eriparia, ja ne painavat. Kokoni on 85 B
semmoset tiänvarres, oli varmaan joku hylännyt
mitä kokoa..ja oliko tuetut? :)
olivat viellä kuosissa,väri oli semmonen lila.
Jotain rautalakoja niistä näkyi,väistin ettei auton
rengas puhkeisi
rautalangat oo näkyny siinä ohi ajaessa, höpsistä pussiin :)
Mutta...miksihän ne olivat siellä pientareella..liekö olkain menny poikki :)
ihan käyttökelpoisilta,olisikohan käynyt samoin kuin
meikeläisellä,että unehtuivat auton katolle.niin
kuin minun saappaat
Kateissa:=)
kävi, - löytyivätkö kengät? :)
Niin, ja miksi ne oli auton katolla, tulitko marjasta tai kalasta, ja vaihdoit kenkiä, vai?
ei ole :)
takana tuli auto joka vilkutteli valoja,ajoi sitten
viereen ja viisoi katolle,siinä vaiheessa muistin
mistä on kyse
tää animatti:)) Tulee mieleen, että oisko ottanut puheenaiheeksi ns. aran aiheen 20v kiltsinä?
Ihan mukava, kun ikääntyessä alkaa funtsimaan puukolla, taltalla ja vasaralla saisko näistä nykyajan rintsikoista mieleiset:)) Kyllähän näin epäkäytännöllisissä asioissa voi aina kääntyä Mettiksenkin puoleen, mutta jos hyvää jälkeä tarvitaan, niin pakko on välillä Mettiksen tulla mittailee ja sovittamaan, että tulee mieleiset:))
sovituskoppiin enää mitään Mettiäistä passaa päästää, mitä siitäkin nyt aateltais :))
Muistakaa aina ettei koskaan saa laittaa huuhteluainetta veteen kun pesee alusvaatteita, pitävät kuosinsa paljon kauemmin.