VALOISA TULEVAISUUS

Olen asioita hiukan pohdiskelyuani ruvennut ihmettelemään että miksi tämä fiksu ja rehti imatralais väestö valittaa kaikesta. Erittäin vähän näkyy mitään positiivista sanottavaa muista ihmisistä,palveluista,virkavallasta ja esim. yrittäjistä. Keskustelut syntyvät siitä kun joku aloitta valituksen ja muut yhtyvät siihen, jotkut jopa yrittävät puolustella syytettyjä mutta sekin tehdään pääasiassa haukkumalla valituksen aloittajaa. Olen itse ollut yrittäjä imatralla yli 10v (tällähetkellä muuaalla) ja pidän imatraa erittäin hyvänä asuin paikkana. Olisi vaan kiva nähdä imatralaisten välillä puhaltamassa yhteen hiileen. Tarkoituksenani ei ole antaa nekatiivistä palautetta keskusteluista vaan herättää kaskustelu imatralaisten ja imatran puolesta. Mielestäni kauniilla kotikaupungillamme on erittäin hyvät tulevaisuuden näkymät ja ainakin se mitä imatra on tulevaisuudessa on meistä jokaisesta imatralaisesta kiinni. Voisimme osoittaa sen viisauden ja järjen minkä minä imatralaisissa ainakin näen ja karätä tämän kaskustelun alle kaikkea sitä positiivista ja hyvää mitä imatralta löytyy. Kevätaurinkoisin terveisin johtaja?
91134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Se johtuu siitä, että aina kun täällä yrität sanoa jotain hyvää Imatrasta, niin aina löytyy joku typerys kuka ei malta olla pilaamatta koko kirjoitusketjua. Aina pitää olla mollaamassa toisia. Kai siitä sit jollekin tulee hyvä mieli, kun saa kertoa ala-arvoiset juttunsa tänne. Tyyliin "mene sinä idiootti sinne missä asiat on paremmin" tai "kyllä paperimiehen kelpaa elää" jne. jne. Ainiin, ja jos erehdyt vahingossa vielä kehumaan Imatraa asuinkaupunkina, olet sinisilmäinen ja lapsellinen etkä tiedä mitään työttömyystilastoista yms. Olisihan se tosiaan kiva, että täällä osattaisiin muutakin kuin valittaa, mutta itselläni on ainakin maku mennyt näiden eräiden idioottien takia. Toivottavasti olette nyt tyytyväisiä.

Äänestä
  • Kiitos palautteesta jo heti aluksi. Ja kun vielä muistamme jatkossa olla välittämättä niistä jotka haluavat levittää nälvivää ja hapanta palautettaan keskustelumme sekaan, Niin pian huomaamme mitä positiivinen ajattelu saa aikaan.
    Tottakai kaikki keskusteliat ovat tervetulleita mukaan ja kaikki kommentit sallittuja, mutta uskon että imatralta löytyy se viisaus ja halu parempaan että voimme saada erittäin hyvän ns. kehityskeskustelun käyntiin ja tietysti positiivisessa hengessä. Ja sitten imatrasta, Vuoksen molemmille puolille rakennettu luonnonkaunis moni keskustainen kaupunki pitää sisällään erittäin paljon mahdollisuuksia, niin yritystoimintaan kuin harrastuksiin. Maantieteelliset mahdollisuudet olla yksi tulevaisuuden merkittävistä porteista euroopasta itään. Imatran koski ja muut turisteja kiinnostavat nähtävyydet, unohtamatta suomen suurimman järven Saimaan antamista mahdollisuuksia. Siinä aluksi ajateltavaa / positiivisten mahdollisuuksien listan alku.
    Mielenkiinnostanne kiittäen johtaja?

    Äänestä

  • JPI74 kirjoitti:

    Kiitos palautteesta jo heti aluksi. Ja kun vielä muistamme jatkossa olla välittämättä niistä jotka haluavat levittää nälvivää ja hapanta palautettaan keskustelumme sekaan, Niin pian huomaamme mitä positiivinen ajattelu saa aikaan.
    Tottakai kaikki keskusteliat ovat tervetulleita mukaan ja kaikki kommentit sallittuja, mutta uskon että imatralta löytyy se viisaus ja halu parempaan että voimme saada erittäin hyvän ns. kehityskeskustelun käyntiin ja tietysti positiivisessa hengessä. Ja sitten imatrasta, Vuoksen molemmille puolille rakennettu luonnonkaunis moni keskustainen kaupunki pitää sisällään erittäin paljon mahdollisuuksia, niin yritystoimintaan kuin harrastuksiin. Maantieteelliset mahdollisuudet olla yksi tulevaisuuden merkittävistä porteista euroopasta itään. Imatran koski ja muut turisteja kiinnostavat nähtävyydet, unohtamatta suomen suurimman järven Saimaan antamista mahdollisuuksia. Siinä aluksi ajateltavaa / positiivisten mahdollisuuksien listan alku.
    Mielenkiinnostanne kiittäen johtaja?

    Siinähän niitä jo tuli aika paljon. Itselläni on porukka vene vuoksella. Kesällä ei mikään voita uistimen vetoa auringonlaskussa, tai rullaluistelu lenkkejä Pietarintietä Ruokolahdelle päin. Meillä on ollut kaksikin venettä saimaalla ja siten lähisaaret on tullut tutuiksi. Itse harrastan liikuntaa ja minusta meillä on monia kuntia paremmin asiat tällä saralla, koska meille tullaan muualta päin liikkumaan. Olen syntynnyt Kainuussa, joten olen nähnyt miten pitkän matkan päässä monet palvelut ovat. Vaikka meillä monesti puhutaan, ettei pääse hoitoojn ajoissa, niin apu on kumminkin suhkoht lähellä. Ei tarvii ajaa itse henkihieverissä kymmeniä kilometrejä. Meillä on palokunnat jotka tulevat paikalle minuuteissa laskettuna, eikä niin kuin monessa syrjäisemmässä paikassa, että käydään seuraavana päivänä toteamassa tilanne. Ravintolat ovat lähellä. Taksia ei välttämättä aina tarvitse ollenkaan. Kesällä kävelykatu on yksi parhaista paikoista viettää aikaa tuopin ääressä.

    Äänestä

- SIITÄ, ETTÄ EI OLE TÖITÄ:
Riippuu hyvin paljon koulutuksesta. Jostain helsingistä ei välttämättä töitä saa sieltäkään, paikkoihin on satoja hakijoita. Kaupungin töistä Imatralla ja valtion ja muitten julkisten alojen töistä jää täälläkin koko ajan ihmisiä hirveät määrät eläkkeelle. Eikä niitä kaikkia paikkoja voida sitä mukaa lopettaa kuitenkaan. Ja täällä ei varmasti ole samanlaisia hakijamääriä niissä kuin vastaavissa ruuhkasuomessa. Eli paljon parempi todennäköisyys päästä niihin paikkoihin kuin vastaaviin Helsingissä tai Tampereella tai Turussa vaikka.

Jos taas ei ole ammatillista koulutusta, saattaa olla tottakin että Helsingistä saa paremmin töitä kuin muualta. Mutta kaikki riippuuu paljon tuurista.

- SIITÄ, ETTÄ PERUSPALVELUT ON REMPALLAAN:
Kukaan ei koskaan täällä osoita luvuilla, etä joku palvelu olisi jollain tasolla Imatralla ja jollain tasolla jossain muussa kaupungissa. Kaikki perustuu vaan mielikuvaan ja yksittäisiin kokemuksiin.

Ei ne julkisen alan ongelmat ole sen erilaisempia missään kaupungeissa. Lääkäreiden tai hoitajien työtilanteet saattaa olla aika samanlaisia kaikissa kaupungeissa (tästä ei minullakaan ole mitään lukuja, pohdinpa vaan).

Koko ajan puhutaan ihan yksittäisistä asioista ("rakennetaan Inkerinaukioita"...). Mikä mahtaa olla Inkerinaukion rahallinen merkitys prosentteina sen rinnalla, mitä menee rahaa peruspalveluihin (vaikka terveyteen ja sosiaalihuoltoon sekä koulutukseen ja päivähoitoon).

Ei käytetä vertailukohtia, vaan sanotaan pelkästään että asia on huonosti ("vanhustenhoitohenkilökunnalla on liian kiire Imatralla"... jos sanottaisiin mikä on henkilökunnan määrä (vaikka jossain tietyssä vanhainkodissa Imatralla), ja verrattaisiin sitä vanhustenhuollon laitoksien vastaaviin lukuihin eri kaupungeissa, niin sitten kommentti olisi hyvin perusteltu.

"Lapsiperheiltä viedään rahat"...no mikä on vastaavien kaupungin yksiköiden prosentuaalinen osuus kaupungin budjeteista joissakin muissa kaupungeissa. Ja mikä se on Imatralla?

Siis kaiken kaikkiaan - Imatralta löytyy hirveästi järkeviä ja sivistyneitä ihmisiä jotka pystyy asialliseen keskusteluun. Sellaista keskustelua olisi kiva täällä käydä!

Äänestä

PERSEESTÄ! Töitä ei ole, sossut kusettaa, paperimiehet pröystäilee, portsarit on hulluja, muijat pihtaaja pissiksiä, mannet kaahaa, Lind laulaa nuotin vierestä ja pukeutuu huonosti, koirat ja kissat paskovat. Vai vielä pitäs nauttia!?

Äänestä
  • malliesimerkki paikallisesta viisaasta keskustelijasta..

    Äänestä

  • PERSEESTÄ!" Sinä olet se se syy miksi täällä ei aina ole hyvä olla. Jokaisessa kaupungissa, kunnassa ja kylässä on sinunlaisiasi paskakärpäsiä joilla ei ole mitään muuta asiaa kuin valittaa kaikesta, joille ei koskaan mikään ole hyvin. Onko sinusta tarpeellista levittää omaa huonoa oloasi kaikille muille? Eikö sinulle riitä että sinulla on paha olla? Miksi meillä muillakin pitäisi olla paha olla kun sinulla on? Miksi haluat että meitä muita rangaistaan jos isäsi näki takapuolesi himoittavampana kuin naisten takapuolet.
    Ennen teitä kutsuttiin muuten juoruakoiksi. Nykyään olette vain ruokolahtelaisia jotka ovat muuttaneet Imatralle. Ime itseäsi.

    Äänestä

Ompas tullut hyvää palautetta ja kiitos kaikille asiasta kiinnostuneille. Tosiasia kaikesta huoimatta on se että jokainen kirjoittajista olisi osannut kirjoittaa Imatrasta myös positiivista palautetta jos vain olisi halunnut.
Mutta eiköhän se siitä.

Äänestä
  • Joopa- tämä palsta näyttää kyllä muidenkin
    kaupunkien kohdalla olevan tällainen kaatopaikka.
    Ehkäpä meidän tulee ajatella niin ,että eivätpähän ole
    (toivottavasti) kadulla mummoja potkimassa ,kun saavat ulostaa pahanolonsa täällä.
    Teini-ikäisillä on aina ollut kapina mieltä ja sairaat ovat nykyisin keskellämme.
    Inhottaa kyllä lukea niitä -ehkäpä laantuvat,kun emme kommentoi heidän kirjoituksiaan tai sitten voimme myös ilmoittaa asiattomasta viestistä.(toimii)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jpi74 kirjoitti:

Olen asioita hiukan pohdiskelyuani ruvennut ihmettelemään että miksi tämä fiksu ja rehti imatralais väestö valittaa kaikesta. Erittäin vähän näkyy mitään positiivista sanottavaa muista ihmisistä,palveluista,virkavallasta ja esim. yrittäjistä. Keskustelut syntyvät siitä kun joku aloitta valituksen ja muut yhtyvät siihen, jotkut jopa yrittävät puolustella syytettyjä mutta sekin tehdään pääasiassa haukkumalla valituksen aloittajaa. Olen itse ollut yrittäjä imatralla yli 10v (tällähetkellä muuaalla) ja pidän imatraa erittäin hyvänä asuin paikkana. Olisi vaan kiva nähdä imatralaisten välillä puhaltamassa yhteen hiileen. Tarkoituksenani ei ole antaa nekatiivistä palautetta keskusteluista vaan herättää kaskustelu imatralaisten ja imatran puolesta. Mielestäni kauniilla kotikaupungillamme on erittäin hyvät tulevaisuuden näkymät ja ainakin se mitä imatra on tulevaisuudessa on meistä jokaisesta imatralaisesta kiinni. Voisimme osoittaa sen viisauden ja järjen minkä minä imatralaisissa ainakin näen ja karätä tämän kaskustelun alle kaikkea sitä positiivista ja hyvää mitä imatralta löytyy. Kevätaurinkoisin terveisin johtaja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu