BAIKAL

vastauksia odottava

Omistan Baikal IJ 27, supistukset puoli_ ja täyssuppea. onko kokemuksia millä patruunamerkilla/haulikoolla saa parhaat kuviot, kiitos vastauksista jo etukäteen.

6

2743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • balalaikka ij27

      sellier&bellot ja boarit on ainaki omassa aseessa toiminu hyvin

    • VASTAUKSIA

      MILLA HAULI KOOLLA?

      • tyuitdyudt

        3mm ja 3,5mm


    • Baikalin testaaja

      Mitään yleispätevää ei voi sanoa kuin sen, että
      1) Pelkkä aseen merkki, malli ja valmistajan ilmoittama supistusaste eivät ole kuin suuntaa antavia tietoja
      2) Siten haulikolla jokainen ase-patruunayhdistelmä pitää testata osumakuvion toteamiseksi
      3) Testattavaksi kannattaa ottaa tunnettuja laatupatruunamerkkejä, joissa laatu on tasainen ja saatavuus myös jatkossa (toivottavasti) parempi kuin halpapaukuissa, siten pääsee vähemmällä kokeilujen vaivalla
      4) Testaaminen on aikaa ja viitseliäisyyttä vaativaa varsinkin vaihtosupisteisilla, joissa on paljon erilaisia holkkeja ja jotka ovat (yleensä) vaativampia patruunalaadun suhteen kuin kiinteäsupisteiset.

      Itse en suostuisi riistalaukausta yrittämään haulikko-patruunayhdistelmällä, jonka käyntiä en ole kokeillut ja toimivaksi havainnut.

      Jos haluat tutkia "virallisen kaavan mukaan ja tilastotieteellisesti" osumaprosentteja, hanki käsiisi vaikkapa Ase ja erä -lehden numero 6/2006, jossa on kerrottuna lyhyesti kansanomaisesti Wanseetaulujen käyttö ja osumaprosenttien laskukaavat.

      Itselläni on nykyisin käytössä Baikal IJ27 12/76 viidellä vaihtosupistajalla. Metsästyksessä käytän yhdistelmää 3/4-suppea ja puolisuppea, joilla käyvät molemmista supistuksista hyvin Rottweilin Waidmannsheilit 12/70 36 grammaa koossa 3.0, 3.2 ja 3.5 mm. Karkeaa haulia tarvitessa (ja joskus äärimatkoilla) ammun 3/4-suppeasta Gyttorpin semimagnumilla 4.00 mm. Mutta edellä oleva ei todista jonkun toisen aseyksilön kyseessä ollen muuta kuin sen, että paljon on testattattava eri patruunamerkkejä, ja niiden haulikokoja ja eri supistuksia ennen kuin näihin tyydyttäviin osumakuviohin on päästy.

      Siis ei muuta kuin hyvä valikoima laatupaukkuja ja paljon pahvitauluja mukaan, sitten vain radalle kokeilemaan; kyllä se hyvä yhdistelmäkin sieltä vielä löytyy.

      • balalaikasta...

        itse olen testannut omaa Balalaikaani (IJ 27 sporting) seuraavilla patruunoilla:

        Remington Heavy Magnum 12/76 50g
        Mythos Walle Super Magnum
        Rio Skeet
        Winchester Trap
        DAP (Dionisi) "susipaukkuja"
        Nobel Sport Velox

        Ainakin oma aseeni toimi vallan mainiosti/ampui hyvää/kohtuullista kuviota kaikilla muilla panoksilla paitsi noilla Nobel Sport Veloxeilla, ja tämäkin johtui puhtaasti siitä, että ainakin ostamani patruunat olivat täysin perseestä...

        Suurin osa oli päästään "turvonneita", eivätkä meinanneet edes sopia piippuun, ja vaikka ampuikin ns. "kunnollisenkin" patruunan, niin eivät ejektorit meinanneet heittää hylsyä pihalle.


    • Anonyymi

      Winchester super speed

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      71
      14051
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      15
      5804
    3. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5521
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      125
      5277
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5099
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3581
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      16
      3439
    8. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3078
    9. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      284
      3057
    10. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      15
      3025
    Aihe