Lunta näkyy kadulla. Ja terassilla istujia lounasaikaan, pipo päässä palelemassa. Kesä on vasta kesällä. Nyt on talvi. Järvet on jäässä ja pilkkijöitä löytyy. Sinne viina juomaan. Näinniinku tiedoksi.
Terassi täynnä - typeriä, huomenna flunssa...
Pakkasukko
12485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Talvella suomalaisien tulee hiihtää, toisten enemmän ja toisten vähemän doupattuna!
Mutta oli miten oli, veressä pitää talvisaikaan olla pakkesenesto kohdallaan, muutenhan oltaisiin kuoltu sukupuuttoon, koko persejalkainen, kateellinen kansa.
puuttuvat terasseilta. hyvin tosin näyttää kauppa käyvän ilmankin. persus jäässä vaan kylmä kalja ei maistu hyvälle. ehkä sitten erimielisiä on enemmän kun näytti ohimennessä täysi olevan terassi. ilmeisen fiksua kapakin kannalta avata jo tässä kuussa kun kävijöitä riittää. kesänkaipuuta kai tuo ?
itse juon kahvini hovin sisäterassilla. siellä palelee vähemmän.
Vaan kankkunen siitä iskee.
Äijänkäppänä on paistellut taas kärpässieniä koko viikonlopun!Tynnyrit kellarista ovat tyhjennet pikavauhtia ja jutut muuttuneet sairaammiksi!Jorman mummukin lähti kotoa suksilla karkuun kun Sunnuntai-iltapäivänä Jorma teroitteli hampaitaan kynsiviilalla!Mummua ei ole kuulunut takaisin mutta eiköhän Jorman asentama sähkö-aita pellon laidalla pidä mummusta huolen!
Terassilla. Vähän huoletti ettei se vaan lämpene kun pakkasta ei ollut kuutta enempää ehkä se pikkanen tuulenvire joka toi myös ilmaset lumet eli melkein kuin jääpaloja mutta niin kevyitä ja mukavia suussa kaupan päälle tuoppiini kellumaan.
Ja kantsii olla riittävästi siellä terassillakin jotta tarkenee. Ei se miteskään ennenkuulumatonta ole että vappunakin sataa lunta kuten teki joitain vuosia sitten salakavalasti kun melkein oli jo ensin sulaneet ja sitten yön mittaan heitti julmetut hanget.
laskettelemaan ! ! !
Seuraavaan talveen onkin aikaa viitisen kuukautta joten kiireellä lumeen palelemisesta kärsimään keskelle korpea ! ! !
Foreca ja ilmatieteen laitos lupaavat lumisadetta tiistaiksi.
Riittäisköhän t-paita ja shortsit ? Pitäsköhän laittaa lippis ja aurinkolasit jottei liikaa häikäise ja saa auringonpistosta ?
Ei tule uni todeksi, lunta kun sataa tänäänki
ei pieni lumisade ulkona käymistä estäisi jollei siellä olisi myös niin hemmetin kylmä.
oluen juomista se terveellä vain lisää kun ei ulos pääse.
Ei tarvii terasseilla käydä kun on järvet jäässä ja lunta maassa.
Aamulla palelee kesälläkin. Ei kannata mennä töihin. Turha se on palella. Eikä yöpyä ulkona. Jäätyyhän siellä.