On vähän nyt epäselvä tää asia. Jos en pääsekään ensimmäiselle, enkä toiselle hakuvaihtoehdolle, vaan kolmannelle, jonne on helpompi päästä, niin siinäkö tapauksessa jonotan vaan toiselle vaihtoehdolle, mutta en ensimmäiseen? Kuitenkin se ensimmäinen vaihtoehto on se jonne todella haluan. Joo tais olla aika epäselvää. :D Olisiko tässä tapauksessa kannattanut taktikoida niin, että siihen paikkaan johon on helpompi päästä, siirtäisin toiseksi hakuehdoksi, joten näin pääsisin mahdollisesti jonottamaankin sinne minne todella haluan.
Ylempään hakutoiveeseen jonotuksesta.
kiltit auttakaa!
1196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos pääset 3 toiveseen, voit ottaa ehdollisesti se n paikan vastaan ja jonottaa yhtä paikkaa. Se jonotettava paikka voi olla 1. toive tai 2. toive tai esim. yliopistopaikka, mutta ei 4. toive. Jos saat jonottamasi paikan siirryt automaattisesti sinne opiskelijaksi. Jos et saa jonottamaasi paikkaa ennen jonotusajan umpeutumista, jäät sinne 3 toiveellesi opiskelemaan.
Taktikoida voi siinä, että ei ota sitä 3. toiveen paikkaa vaan jää odottelemaan kutsua 1., 2. tai mahdolliseen yliopistopaikkaan. Tässä vaan voi käydä niin, ettei sitten saa mitään paikkaa.
Hakuvaiheessa ei kannata taktikoida hakutoivejärjestyksellä.