EWTEK-BBA-infoa?

Tästä BBA:stahan on jo käyty näköjään keskustelua mutta tietäisikö joku esim. Martinlaakson kohdalla kuinka suuri opiskelijakiintiö suurinpiirtein on? Ilmeisesti keskitasoa parempia papereita ei vaadita, jos on "oikea tyyppi". Vinkkejä "soveltuvuuspäivään"?

Taisi olla Grenoblen paroni joka kertoi Hollannin kokemuksistaan. Onko esim. asuminen ulkomailla järjestetty hyvin? MercuriaBusinessSchool nimittäin lupaa paljon, ja välillä tuntuukin että koulutusohjelma kuulostaa liiankin hyvältä.
8649
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Alpeilta huomenta!

MBS tarjoaa kolme kansainvalista BBA-vaihtoehtoa: European Management (yhteistyokoulu Englannissa), 2 X European Business Administration (yhteistyokoulut Englannissa seka Hollannissa). Jokaiselle linjalle otetaan vuosittain noin 12-15 opiskelijaa, joten sisaanpaasyprosentti jaa alle kymmeneen. Itse paasin sisaan C:n papereilla ja huonolla keskiarvolla. Tosin minulta loytyy muuta kansainvalista kokemusta hyvinkin paljon, mika lasketaan MBS:ssa suureksi plussaksi.

Asuminen esim. Hollannissa on jarjestetty ihan kohtalaisesti, 10 minuutin kavelymatkan paassa koululta ihan siedettava asuntola. Hogeschool Inholland, eli yhteistyokoulumme, on oikeastaan ainoa asia mika koko vuosikurssiani jaksaa ottaa paahan. Koulun taso ei nimittain paata huimaa. Toisaalta koulutusohjelma valmistaa opiskelijoita joustavuuteen ja todelliseen elamaan erittain hyvin, joten en kadu hetkeakaan mita MBS on minulle tarjonnut!

Vuoden pakollinen tyoharjoittelu ulkomailla on myos kultaakin arvokkaampaa ja voinkin lahtea todella luottavaisin mielin tyonhakuun ensi kevaana kun valmistun.

Koulutusohjelma ei sovellu kaikille, mutta itselleni enemman kuin hyvin. Ei muuta kun hakupaperit sisaan ja tsemppia!

Äänestä

Vuonna -97 jain tyottomaksi sahkomiehen ammatista, vakipaikkaa minulla ei tosin ollut. Patkatoita patkatoiden peraan. Tasta suivaantuneena pakkasin kimpsut ja kampsut ja paatin lahtea liftaamaan. Matkakassassa oli silloinen lopputilini 1800mk.

Porrailin muutaman viikon Amsterdamissa, mutta peli meni kohdaltani aika hurjaksi, joten paatin suunnata etelaan. Sen verran puuduksissa olin, etten tarkkaan muista miten paadyin tanne alppimaisemiin. Jonkun aikaa olin taalla ihan vaan oloneuvoksena ja aika neuvottomana, kieliahan en puhunut siihen aikaan ollenkaan. Onnellisten sattumien kautta tormasin Lars Riedel nimiseen Grenoblen yokiituriin joka neuvoi kaikki sossukuviot taalla. Tata kautta paasin oppisopimuskoulutukseen. Taalla saa BBA paprutkin oppisopimuksella. Eri systeemit kuin teilla Suomessa, en jaksa juurtajaksain selittaa. Tasta tuli kaanne kohdallani. Nyt olen tyoharjoittelussa. Markkinoin aikuisviihdetta. Tosi nastaa on ollut ja takas huuruiseen elamaan Suomeen en kaipaa. En ikavoi tuulipukuja. Muutamaa repsahdusta lukuunottamatta en ole juurikaan sortunut paihteisiin. Terkkuja kaikille alpeilta.

Äänestä
  • Etta sa jaksat... Toivottavasti saat sen suuren tyydytyksen, minka feikkaamisesta naemma saat.

    Ps. Muista pesta lakanat

    Äänestä

  • Grenoblen Paroni kirjoitti:

    Etta sa jaksat... Toivottavasti saat sen suuren tyydytyksen, minka feikkaamisesta naemma saat.

    Ps. Muista pesta lakanat

    Grenoblen paroni, voisitko vielä kertoa BBA:sta seuraavaa kun kerrankin voi asiantuntevalta kysyä:

    Voi tuntua aika vähäpätöiseltä, mutta jouduitko/saitko itse asua suomalaisten lähellä tai kanssa. Itse nimittäin haluaisin olla täysin hollantilaisissa kuvioissa... :)

    Ja asettaako MBS tiukat rajat mitä saa tehdä ulkomailla. Esim. saako matkustaa muihin maihin? Eihän nyt sääntöjä tarvitse noudattaa, mutta olis kiva tietää.

    Ja vielä siitä että onko sinulla tietoa BBA:n jälkeisistä mahdollisista jatko-opinnoista vaikkapa ulkomaisissa yliopistoissa. Se lienee mahdollista, kun kerran yliopistosta sen tutkinnonkin saa... Kiitos.

    Äänestä

  • Jari kirjoitti:

    Grenoblen paroni, voisitko vielä kertoa BBA:sta seuraavaa kun kerrankin voi asiantuntevalta kysyä:

    Voi tuntua aika vähäpätöiseltä, mutta jouduitko/saitko itse asua suomalaisten lähellä tai kanssa. Itse nimittäin haluaisin olla täysin hollantilaisissa kuvioissa... :)

    Ja asettaako MBS tiukat rajat mitä saa tehdä ulkomailla. Esim. saako matkustaa muihin maihin? Eihän nyt sääntöjä tarvitse noudattaa, mutta olis kiva tietää.

    Ja vielä siitä että onko sinulla tietoa BBA:n jälkeisistä mahdollisista jatko-opinnoista vaikkapa ulkomaisissa yliopistoissa. Se lienee mahdollista, kun kerran yliopistosta sen tutkinnonkin saa... Kiitos.

    Hollannissa ainakin tulee hengattua enemman suomalaisten ja muoiden ulkomaalaisten kanssa, koska asutaan samassa talossa. Tosin itsestahan se on kiinni. MBS ei aseta mitaan rajoituksia ja esim. Amsterdamista on tosi helppo lahtea vaikka Brysseliin paivaksi tai pariksi. Mina ja muutama muu suomalainen on ollut autolla liikkeella, joten meilla on ollut todella helppoa kierrella Eurooppaa.

    Kyllahan BBA-paperilla paasee jatkamaan esim. yliopistoihin Euroopassa. Myos AMK-jatkotutkinto on mahdollinen Suomessa. Mm. MBS on tassa kokeilussa mukana.

    Alpeilta terveisia,
    GP

    Äänestä

voisitko Grenoblen paroni kertoa joitain hyviä työnhakuvinkkejä siellä päin? olin 1,5 vuotta chambéryssä (josta 9 kk yliopistolla, 3kk lomalla ja 5 kk työharjoittelussa) ja palaamassa nyt takaisin tradenomin papereitteni kanssa kesällä. töitä pitäisi löytyä, koska jatkanen dess-tutkinnolla vasta ensi vuonna... Kiitos etukäteen!

Äänestä
  • Taalla Grenoblen suunnallahan on paljon suuria ulokolaisia firmoja, joiden palvelukseen voi hyvinkin paasta. Kannattaa varmasti ensin ottaa selvaa mitla firmat taalla vaikuttavat (esim. hp, Caterpillar) ja sitten suoraan hakea netin kautta. Toinen vaihtoehto on varmasti hakea rekryfirmojen kanssa, esim. Manpower on hyva tyonantaja ja varsinkin hp kayttaa paljon sita.

    Äänestä

  • Grenoblen Paroni kirjoitti:

    Taalla Grenoblen suunnallahan on paljon suuria ulokolaisia firmoja, joiden palvelukseen voi hyvinkin paasta. Kannattaa varmasti ensin ottaa selvaa mitla firmat taalla vaikuttavat (esim. hp, Caterpillar) ja sitten suoraan hakea netin kautta. Toinen vaihtoehto on varmasti hakea rekryfirmojen kanssa, esim. Manpower on hyva tyonantaja ja varsinkin hp kayttaa paljon sita.

    Kiitti vinkeistä! HP:tä oonkin jo katsellut... Olisko sulla tietoa suomalaisista firmoista Grenoblen (tai Rhône-Alpsin, lähinnä Chambé, Grenoble, Annecy, Belley, Lyon sektorilla) alueella? Mistä voisi tiedustella? Oon lähettänyt mailia Lyonin Suomen kunniakonsulille, että jos sillä olisi jotain listaa suomi-firmoista, mutta vastausta ei oo kuulunut...
    Chambéssa olin töissä jenkkiyrityksessä (jolla oli suomessa sisaryritys), mutta siellä on hlöstöpolitiikka sellasta että firman pitäs toimia mahd. pienellä määrällä työntekijöitä. Osaan kuitenkin ranskaa sen verran että voin käyttää sitä pääasiallisena työkielenä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jari kirjoitti:

Tästä BBA:stahan on jo käyty näköjään keskustelua mutta tietäisikö joku esim. Martinlaakson kohdalla kuinka suuri opiskelijakiintiö suurinpiirtein on? Ilmeisesti keskitasoa parempia papereita ei vaadita, jos on "oikea tyyppi". Vinkkejä "soveltuvuuspäivään"?

Taisi olla Grenoblen paroni joka kertoi Hollannin kokemuksistaan. Onko esim. asuminen ulkomailla järjestetty hyvin? MercuriaBusinessSchool nimittäin lupaa paljon, ja välillä tuntuukin että koulutusohjelma kuulostaa liiankin hyvältä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu