Mulla on sellaisia koivu- ja mantyrankoja joiden halkaisija on keskimäärin siinä 7-10cm. Olen kerran halkaissut ne. Tulee siis ellaista 5cm paksua rankaa. Varmaan palaa hyvin, mutta millainen on se ihannne koko haloille jos energia-arvoa ajatellaan?
Hyvä koko haloille?
Rankoja halkova
3582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
on yksi metri. Kunnon uuniin se käy sellaisenaan, kaminoihin pätkitään kolmeen osaan.
Pituus ei vaikuta ominaisenergiasisältöön mitään.
Pituus vaikuttaa. Joku oli jossain tutkinut, ja saanut tulokseksi, että optimi pituus on kolminkertainen verrattuna puun halkaisijaan. Normaalille klapille oli saatu 12-15 cm:n optimipituus.
Tätä perusteltiin sillä, että puu palaa nopeammin pituus suuntaansa kuin sivusuuntaan. Lisäksi pituus vaikuttaa kuivamiseen. Suurin osa kosteudesta haihtuu päiden kautta. Puusta luovutettu energiamäärä kasvaa mitä kuivempaa puu on. Tutkimuksessa oli haettu lähinnä puhtainta palamista, ja samalla saavutetaan paras hyötysuhde.
Käytännössä pituuden määrittää uunin tai takan mitat, joten tällaiset neuvot optimipituuksista kannattaa unohtaa. Kunnon uuniin siis metriset halot ja takkaan 33 senttiset klapit.
Hyvää polttopuuta tulee, jatka vaan samaan malliin. Tuon kokoinen puu on hyvä halkaista kerran, jotta kuivuu paremmin, koivu varsinkin, joka kuivuu muuten huonosti ja tuppaa lahoamaan. Toisaalta turha niistä puista on tehdä yhtään sen pienempiä, teettää vain turhaa työtä. 5...7 cm on pienin läpimitta, joka kannattaa halkaista. Männyllä lähempänä sitä 7 ja koivulla 5 senttiä.
Klapin koko ei suoraan vaikuta sen ominaisenergiasisältöön, mutta välillisesti voinee ajatella, että liian suuret puut palavat turhan pienellä teholla turhan kauan ja liian pienet puolestaan kaasuuntuvat niin voimakkaasti, että kaikki palava ei ehdi palaa kunnolla, jolloin piipusta tuprua tummaa savua.