valjasjuttua

nyyhky

nyt kun on noista valjaista kovasti hössötetty niin voiko kyyhkylle laittaa valjaita? Onko niille olemassa valjaita?

3

494

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      No jos kyyhky on täysin kesy niin että antaa pyöritellä itseään miten päin vaan ja nostella siipiä yms häiriintymättä niin voihan toki niillekin valjaat laittaa jos välttämättä haluaa ja lintu niitä oppii sietämään.
      Katsot vaan sellaisen linnun joka on suunnileen saman kokoinen kuin kyyhkysi ja sitten sen mukaan valjaat, niitähän on kyllä muutamaa eri kokoa tarjolla.

      Itse kyllä suosin ja suosittelen lintujen ulkoilutusta pääasiassa ihan tavallisessa häkissä rauhallisessa paikassa, mutta jos siihen ei ole mahdollisuutta (esim parvekkeeton kerrostaloasunto) niin sitten voi kesyillä (ja huom VAIN JA AINOASTAAN TODELLA KESYILLÄ) linnuilla niitä valjaitakin käyttää. Jos häkkiulkoiluun on mahdollisuus on valjaiden käyttö tarpeen oikeastaan ainoastaan näyttelyissä tms tilausuuksissa jossa lintua on tarpeen pitää pois häkistä esillä ilman pelkoa karkaamisesta tai vaaralliseen paikkaan loikkaamisesta.

      Valjaiden kanssa pitää muistaa että aika harva lintu mitenkään nauttii siitä että omistaja sitä mukanaan riepottelee pitkin ja poikin, vaan mielummin ottaa sitä aurinkoa suht aloillaan tutussa paikassa, eli vähän harkintaa ja järkeä siihen milloin valjaita kannattaa käyttää ja milloin ei. Kesy ja seurallinen papukaija (yksilöstä riippuen) voi ihan vaan huvin vuoksi hihnassa taluttelusta ja vaikka kaverin luona kyläilystä vaihteluna pitääkin, kyyhky välttämättä ei.

      • ...

        kyllä moni käsikesy lintu rakastaa mukana riepottelua, meillä on monta sellaista( papukaijoja)! kunhan ne vaan niihin kunnolla koulutetaan.

        se tietty on eri asia missä niitä riepotella kannattaa...


      • Aratin omistaja
        ... kirjoitti:

        kyllä moni käsikesy lintu rakastaa mukana riepottelua, meillä on monta sellaista( papukaijoja)! kunhan ne vaan niihin kunnolla koulutetaan.

        se tietty on eri asia missä niitä riepotella kannattaa...

        Voisiko joku ihana ihminen kertoa miten saisin kaksi vuotiaan, umpikesyn arattini oppimaan valjaisiin. Kun yritän pukea ne sille se kiljuu ja puree, kun ne sitten on saatu sen päälle se kierähtää selälleen ,eikä suostu liikkumaan minnekään ennen kuin otan valjaat pois siltä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      115
      6737
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3737
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      185
      2526
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      276
      2398
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2071
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1780
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1725
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      128
      1269
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1255
    10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1224
    Aihe