on 45/70 marlin!
paras
hirvipyssy
322378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Olen kanssasi melkein samaa mieltä, vaikka en hirviä metsästäkään. Onko kellään .444Marliinia?
444 Marlin taisi tukehtua sauhuun,mutta upouusi.450Marlin vaikuttaa ainakin paperilla erittäin lupaavalta,saas nähdä kuinka käy,itte olen jo hankkimassa Marlin Guide Gunia ko.kaliberissa.
ei ole huonompaa asetta edes keksitty kuin tuo 45. lentorata on niin kaareva hitaan panoksen ansiosta ettei voi kauvas ampua ja liikkuvaan ampuminen on vaikeaa varsinki jos matka yli 100m koska ennakkoa pitää olla paljo. risuherkkä se myös on ja luoti leviää helposti osuessaan risuun ja lentää mihin sattuu. parasta jos haetaan pelkästään hirvelle on 338 paras
kyseisellä aseella tullut amuttua hirvi 150 metriin tippu niille sijoilleen eka kutista! hitaan ja raskaan luodin ansiosta liha hävikki vähäistä vaikka isku tehoa on vaikka muille jakaa! eikä todellakaan ole risu herkkä. monet eri tahot testannu eri olosuhteissa ja aina sama loppu tulos 45/70 ja 458win.mag parhaita!!!!!!!!
onhan se 150m tietenki 45-70 aseelle pitkä matka mutta miten ammut sillä tuonne 300m. paljonko yli
missä hirviä ammutaan 300:lta metriltä?Ainakin ampuja on silloin väärässä paikassa.Täälläpäin etäisyys on korkeintaan 100 metriä ja silloin ei ole 45-70:n voittanutta(tosin uusi .450 Marlin Magnum on vielä testaamatta)
Kuka helvetti menee ampumaan isoa elukkaa pitkälle matkalle?
Normaalissa metsästystilanteessa matka on alle 75 metrin. Tällä matkalla puhvelikivääri on paras.
Tottakai elukan voi pudottaa pää- tai kaularankaosumalla paikoilleen pellolla vaikka 450 metriin, mutta mikä on sitten tarkoituksenmukaista metsästystä?
onko herra korohoro käyny ikinä lapin tuntureilla hirvimetsällä. hirvet kun voivat mennä mistä sattuu ja näkyvällä paikalla on paikkoja ampua kauvas ja 300m ei ole matka eikä mikään jos ase on 338 tai 300wm. ei kaikki metsästä missään pullamössö paikoissa jossa hirvet tulee syliin.
En sano, ettenkö pystyisi moiseen vaikka omalla nollakasillani, mutta en näe sitä tarkoituksenmukaisena kaatona.
Harjoitusta aseelle ja patruunalle pitää olla pari vuotta takana ennen kuin alkaa urheilemaan.
Teeri kopsahtaa alas helposti pitkältä matkalta, mutta hirven kanssa on mietittävä maaliballistiikkaakin...
405grs luodille 600m/s lähtöjä.
13cm käy ylös 100m matkalle ja 45cm 300 metriin. olen ampunut 200 metriinkin mutta enemmän lähietäisyydeltä
joku nopeampi ja järkevämpi ase tuolla 100m 13cm yli ampuu 300m kohdalleen. ja 350m 15cm alle. mitä siihen sanot.
jos pellolle lähen niin otan kaapista 338LM trg:n ja tarkoituksen mukaisen pitkänmatkan hirviluodin 1000m/s lähöillä. puoleen kilometriin menee 35cm putkessa.
koirapyyntiin ja perus passitukseen otan 45/70marlinin punapiste tähtäimellä. hyvä paketti nopeisiin tilanteisiin ja risu holleille.
kait kiinni monista henkilökohtaisista mieltymyksistä, paikasta ja tavasta millä hirvenmetsästykseen osallistuu. 9,3*62 on minulle riittävän hyvä, enkä tunne tilannetta merkittävästi huonommaksi vaikka otan kaapista 30-06:n mukaan ja matkaan.
Paras on 338 win mag, syynä sen monipuolisuus, riittävät energiat jne. Toinen hyvä on tietenkin 9,3. 45/70:set on erikoispyssyjä lähimatkoille, esim. jos kyttää peuraa haulikkohollilta niin silloin se on erittäin hyvä.
308 on Paras
asia.Minulta on usein kysytty,mikä on paras hirvikoira.Vastannut olen usein,että vaikka villakoira,jos se on isännän mieluinen!Samoin on etenkin hirviaseen kanssa,sillä kaikilla otus kaatuu,minkä asetus sallii.Se,että jos ammutaan jalka poikki tai persuuksille,takuulla menee oli ase mikä hyvänsä!
tuo kaliberi ei ole paras. jo pelkkä luodin lentorata sulkee sen parhaista pois. ja hitaus on toinen. 338 on hyvä koska energiaa riittää kauvas ja lentorata ei ole liika kaareva. ja lihaa ei pilaa sen enempää kuin mikään muukaan likelle ammuttaessa.
mutta jotku ne jaksaa vaahdota siitä muutamasta grammasta minkä voisi ehkä säätää 180kg lihamöykystä. melko lapsellista. sama vaikka menis hukkaan 5kg niin kuka kuolisi nälkään.
oha se niinkin et jotkut vaahtoo muutaman menetetyn liha gramman päälle! mutta eikö tuo 338 tee jo melekosta mössöö?
ei tietenkään tee. miksi se lihaa pilaisi. kerro meille.
Kyllä .308,7,62x53R,30-06 ja 9,3x62 ovat asiallisia. Varsinkin jos vielä itse lataa on parasta pysyä erossa vyökantaisista patruunoista. Turhaa snoppailua alta veivattavat.
Kyllä paras hirviase on 308.
Katsokaa vähän tilastoja, yli 50% käyttää sitä hirvimetsällä.
Ja mitä kaikkea muuta voi tuolla metsästää.
SILLÄ SIISTI 308 on paras.
Uskaltaako joku olla eri mieltä?
Ei sen enempää
eli onko paras auto sitten nissan. ainaki joskus se on ollu yleisin.
ennen ammuttiin pienarilla hirviä,nyt 264 tai 300 ovat pitkän matkan aseita.ite ammun 762'53r jo 400 elukkaa nurin.
308 on paras koska on suosituin. no onkos tämä jahti jakt maastopuku paras ku se näkyy olevan melkein kaikilla
Sinähän olet nopea oppimaan. Tietysti se on parhaimmasta päästä,ellei paras, kun on niin suosittu puku.
miksi mulla ja kavereilla ei tämä paras puku pidä enää vettä ollenkaan. kuuluuko parhaan puvun pitää vettä vain kaksi kertaa. ja onko kaikissa hyvissä puvuissa vetoketjut semmoiset että ne hajoaa kaikki.
Kyll se puku ol teidän laisill älyll varustetuil just paras ku menit se ostamaks.
Ei oo miul ku on Halti ja 9,3. Teejät myö tyrkätääki lepikkoloihe.
EI MITÄÄN VIRKAA; Älä vaan lähde hirvimetsälle sillä.
Mie oon kerent käämää jo vuostolkulla 18,5g morkulalla.
Olisitko ystävällinen ja kirjoittaisit suomeksi.
€S= EI OSAA KIRJOITTAA