Ongelmana näytön jumiutuminen 3D pelien kanssa.Kuva pysähtyy paikoilleen tai näyttö menee pimeäksi joskus heti pelin alussa, joskus muutaman minuutin kuluttua,eikä näppäimistö tai hiiri reagoi ollenkaan. Ongelma alkoi viikko sitten uuden virtalähteen (Qtech PSU 350W)ja uuden tulostimen (lexmark Z25)hankkimisen jälkeen.
Koneen kotelo on auki. joten ylikuumenemisesta ei pitäisi olla kiinni.Koneessa ECS K75SA emo, Duron 1.3Ghz, 256Mt dram, Radeon 9100 näyttis ja käyttöjärjestelminä Win 98SE ja XP. Vaihdoin juuri tuon Radeonin ( vanha oli Ati Expert 2000 Pro), muttei näytönohjaimen vaihtaminenkaan auttanut.Ongema esiintyy kummassakin käyttöjärjestelmässä. Mikä avuksi?
Koneen kotelo on auki. joten ylikuumenemisesta ei pitäisi olla kiinni.Koneessa ECS K75SA emo, Duron 1.3Ghz, 256Mt dram, Radeon 9100 näyttis ja käyttöjärjestelminä Win 98SE ja XP. Vaihdoin juuri tuon Radeonin ( vanha oli Ati Expert 2000 Pro), muttei näytönohjaimen vaihtaminenkaan auttanut.Ongema esiintyy kummassakin käyttöjärjestelmässä. Mikä avuksi?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sama emo. athlonxp 1900 rossu, radeon 8500 (hercules fdxle), 512mt. 3dmark jumahtaa heti alkuun, flashpoint jumahti niin että kaiuttimista kuului räts ja samalla näytöstä hävisi signaali.
Mulla win xp, sen kone asensi ongelmitta...??
Tää taitaa olla ecs onkelma?
Mulla on toiminut moitteettomasti tuo ECS-emo sekä kaksi käyttistä jo yli vuoden verran, Ongelmat alkoivat tosiaankin vasta uuden virtalähteen ja uuden Usb-tulostimen hankkimisen jälkeen.Ajoin eilen 3dmarkin eikä ollut mitään ongelmia, ainoastaan peleissä ilmenee tuo vika.
Itselläni on ollut toi kokoonpano vasta 3 pv, joten en ole siis tuskastellut asian kanssa kuin 2pv. Mulla on virtalähteenä 230W. Laitoin eilen winMe:n formatoinnin jälkeen ja siihen perään xp:n. Sissin uudet ajurit agp & ide.. no meil on sit virtalähde ongelma.. luulis että 230w riittäs kun ei ole muuta kuin näytönohjain, yks kovo, cd, lan ac97 käytössä.
Ihmeellistä kun vanha virtalähde oli 230W ja pelitti aivan hyvin, mutta 350W ei. Lämpenee mahdollisesti liikaa tai ei tosiaan ole emolle sopiva. Ei viittis emoa vaihtaa, virtalähde olis halvempi satsaus.
Ja nyt homma toimii, no ainakin 3dmark ruksutti loppuun asti, ja noilla edellisillä säädöillä (133/133 & 100/133) kaatui aina.
Huono vaan, mulla on 1,6Ghz 1,2:na..
Auttaako tuohon biospäivitys, tosin mulla aika uusi kai on, release 29/10/02.
nythän väyliä saa vaihdettua noi 100 ja 133..
ja emo toimii 133 väylällä.. kyllä on rutku lankku.
Ei pätki näyttö enää ja ainoa apu oli laskea väylä muistin osalta 133:sta 100:n. Eikä tuota ylilämpöä ole koneessa ollut ainakaan BIOSin eikä sandran mukaan.
että, virtalähteessä ei riitä virta? Ei yhteensopiva emon kanssa? Ootko kokeillu pelata ilman tulostinta?
Huom! Kotelo kannattaa pitää suljettuna, jotta kotelon ilmanvaihto pelaisi kunnolla!
Kotelon kantta kannattaa pitää auki silloin, jos epäilee kotelon ilmanvaihdon tehokkuutta ja haluaa testata lämpötilan vähittäisen nousun. Tämä on hyvä systeemi silloin, kun kotelossa ei ole virtalähteen lisäksi kuin yksi kotelotuuletin. Vielä parempi tapa testata lämmön aiheuttamia ongelmia on irroittaa yksi 5,25" laitepaikan levy ja taipata aukkoon pölynimuri (tarviiko sanoa erikseen että virta päälle).
Kotelosta kannattaa teipata umpeen ne tuuletinpaikat, joissa ei ole tuuletinta; tietenkin poisluettuna alaosan ilmanottoaukot. Jos prosessorin kohdalla on kaksi tuuletinpaikkaa ja vain toisessa ulospäin puhaltava tuuletin, niin ilma tulee sisään suoraan alemmasta aukosta eikä kierräkään kotelossa.
Ulospäin puhaltavat tuulettimet kannattaa laittaa mahdollisimman ylös kotelon taakse. Jos haluaa laittaa sisäänpäin puhaltavan tuulettimen, niin sen voi laittaa eteen alas. Hyvä on, jos se samalla jäähdyttää kovalevyä, ja vielä parempi jos se puhaltaa näytönohjaimen prosessorin (GPU) suuntaan.
Virtalähteen tuuletin imee sisäänpäin ilmaa. Kenties olisi järkevämpää kääntää tuuletin virtälähteen sisällä puhltamaan lämpimää ilmaa pois ja kotelotuuletin etuseinässä ottamaan kylmää ilmaa sisään. Virtalähteessä on tuulettimen pyörimisnopeus automatisoitu lämpötilan mukaan. Veikkaan että tuossa "automatiikassa" se ongelma saatta olla.
Mulla oli kerran Enlightin virtalähteessä sama homma. Tuuletin imi ilmaa sisäänpäin ja kone kaatuili ylikuumenemisen takia.
Kannattaa ehdottomasti kääntää tuuletin toisin päin. Muuten virtalähde työntää kuumaa ilmaan koteloon. Sulla on nyt sillä tavalla, että mitä kuumempana kone käy, sitä nopeammin virtalähde työntää lämmintä ilmaa koteloon -:)