Siinä se melkein tulikin. Eli onko cavaliereja paljon tokossa? Onko itsepäisyys rodulle ominainen piirre? Olen nähnyt paljon cavaliereja, kaikki ovat olleet kilttejä ja kaikinpuolin muuten mukavia,mutta eivät oikeastaan kovinkaan hallinnassa. Eli haukkuvat ja vetävät hihnassa jne. Kertokaa omista koiristanne!
Cavalier kingcharlesinspanielit tokossa
-girl-93-
8508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
On luonteissa eroja, toiset peräänkuuluttaa terveyttä luonteen kustannuksella ja on arvaamaton kaveri kyllä . itselläni on sellainen ja kuulin jälkeenpäin että kasvattajalla niitä ongelmia muissakin roduissa.
sanoa Cavalierista,että on itsepäinen niin ei ole perehtynyt rotuun ollenkaan.
Päinvastoin Cavalier on mitä äärimmäisyyksiin menenevissä määrin miellyttämishaluinen koira.
Todella helppo kouluttaa ainakin sopivaksi kotikoiraksi.
Tiedän,että Cavaliereita on tokossa ja agilityssä ja ovat jopa pärjänneet hyvin molemmissa lajeissa,mutta täytyy muistaa,että Cavalierilla on pehmeä luonne ja sitä täytyy kouluttaa maltillisesti ja palkiten runsailla kiitoksilla.Cavalier usein mielletään pelkäksi sohvakoiraksi ja sellaiseksi näyttelynamuksi,mutta suuren ja avaran sydämensä ja eloisuutensa vuoksi se on kaikkiin muihinkin lajeihin mitä mainioin koira.
Se,että Cavalier vetää hihnassa johtuu täysin siitä kuka sitä hihnaa kädessää pitää,joten se ei ole mikään luonteenpiirre.
"Se,että Cavalier vetää hihnassa johtuu täysin siitä kuka sitä hihnaa kädessää pitää,joten se ei ole mikään luonteenpiirre." ????????????
Tämä väite,jonka nimimerkki "joku voi" kirjoitti,ei pidä paikkaansa.
Annahan sitten toimiva neuvo vetävälle cavalle? hieman taustaa:cavoja ollut aikaisemminkin.Aikaisemmat oppivat kävelemään taluttimessa vetämättä.Nykyisistä cavoista toinen kiskoo vieläkin (nyt 4-v.),vaikka sitä on opetettu taluttimessa kulkemiseen,niin että olisi vetämättä.Vetää,oli taluttaja sitten tuttu,tai vieraampi.Oppi ei vain ole mennyt perille?Cavan kuulo on tutkittu kahteen kertaan-ei vikaa.
Toinen cava(1-v.) kulkee vierellä kuin unelma.Oppi vierellä kulkemisen muutaman opetuskerran jälkeen.
Tuohon kiskojaan on kokeiltu kaikkia mahdollisia keinoja,eivät vain ole tepsineet.
mieltä kun luin tekstisi,että taitaa olla kyse johtajuus ongelmasta.
Itsellani on myös ollut aikaisemmin ja on nykyäänkin Cavoja,mutta mikäli et ole koirallesi johdonmukainen alusta pitäen,niin varmasti kiskoo hihnassa kuin viimeistä päivää.
Meillä (tällähetkellä 3 Cavaa) kaikki ovat yrittäneet tätä hihnassa vetämistä,mutta johdonmukaisuudella ja kärsivällisyydellä kaikista on tullut hienosti hihnassa käyttäytyviä koiria.
Kyllä se vaan niin on,että se taluttaja on se joka määrää miten mennään ja vedetäänkö vai ei.
On se rotu cava tai joku muu, niin jos koira ei osaa kulkea hihnassa, niin se syy löytyy ikävä kyllä taluttajasta. Ehkä et ole sitten kaikkia keinoja vielä kokeillut.
Eihän voi sanoa, että koirassa on vika, jos se ei osaa kävellä vetämättä?! En ole kyllä tähän päivään mennessä keneltäkään kuullut että koirassa on vikaa tuollaisessa tapauksessa.
Cavalier on todella helppo rotu kokemattomallekin ja loistava perhekoira. Siksi moni Cavalier joita kadulla näkee, "ei ole hallinnassa" kuten sanoit, sillä niitä hankkivat monet ihmiset, jotka eivät koiraltaan mitään vaadi eivätkä erityisemmin kouluta sitä. Useimmille se on vain lenkkikaveri, ei harrastekoira, vaikka siitä siihen olisikin.
Tämä ei siis tarkoita, että rotu olisi jotenkin huono oppimaan. Tuttavieni Cavalierit eivät todellakaan ole yhtään itsepäisiä. Hyvinkin miellyttämisen haluinen, nopeasti oppiva ja vahvasti isäntäväkeen kiintyvä rotu. Todella motivoituneita (joskus tosin jopa yli-innokkaita) ja helposti palkattavia, sekoavat onnesta jo pelkällä suullisella kehulla. Voisin kuvitella, että hyvin tokossakin pärjäävä rotu.
Täytyypä tutustua rotuun ja eriyksilöihin vielä tarkemmin! Ja jke olet oikeassa, cavalierithan ovat sellaisia söpönnäköisiä koiria, joita ihmiset helposti ottavat, ilman halua kummempaan koulutukseen, näitä olen tainnut sitten nähdä...
Olen kyllä jostain lehdestä muistaakseni lukenut, että varsinkin uros cavoilla voi olla taipumusta itsepäisyyteen. Mukavia koiria kertakaikkiaan kuitenkin ovat! =D
Cavaljer on nimensä mukaisesti ensisijaisesti kaveri. Aivan loistava koira!
- Lähtee mielellään mukaan kaikkialle
- Tykkää ihmisistä ja muista eläimistä
- On lempeä ja seurallinen
- Tottelevainen
- Iloinen
- Reipas
- Rakastaa hellyyttä
- Fiksu
- Omaa tahtoakin löytyy, mutta kunnioittaa sääntöjä ja rajoja, siis helppo opettaa.
..ja vielä mahdottoman suloinen !!