mulla on kolme gerbiiliä,muuten ovat kyllä todella ihania, mutta nyt lähiaikoina niistä on tullut ihan kummalisia.. nykyään kun laitan käden terraarioon niin ne käy kimppuun,tänäänkin Hupu puri mua sormesta niin et lähti kunnon pala eikä meinannut millään päästää irti (kyllä teki kipeetä :( )....ei ole ennen purrut mua... tietäisikä joku mistä se voisi johtua? kiitos jo etukäteen vastauksista!
APUA!
bling
4234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla kävi tollei kun erotin tappelevat gerbiiliveljekset(olisivat muuten tappaneet toisensa) silloin ei meinannu toinen päästää suutaan kämmenestäni irti..
voisiko kyseessä olla jokin että ne on stressaantuneta tai vihaisia? siis jos on tullu vaik tappeluja mitä et oo kyl nähny?
jos terrassa ei ole mitään tekemitä ne voi turhautua..
mutta tää on vaan arvaus, niillä voi olla huonot välit toisiinsa ja ne purkaa sitä suhun--tai sitten ei :D
Se voi ehkä johtua siitä, että sul on ollu kädes hyvii hajui. Kun oot gerbujes kaa, nii kannattaa eka pestä kädet. (onk kaikki tyttöi/poikii? ettei oo tyttöi ja poikii?)Jos sul on tyttöi ja poikii nii niil voi olla poikasii tulos.
kaikki on kyl poikia.. ja virikkeitä niillä on kyllä paljon, (kukkaruukku,rullia,tikkaita,pesäkoppi, pahvilaatikoita,yms..)et ei ne varmaan tylsyyttään...kädet oon yleensä pessy ku oon gerbiileihin koskenu...enkä usko et ne keskenään olis tapellu et sen takia purkais muhun kiukkunsa,(ne ei oo ikinä tapellu ne on samasta poikueesta..)
"ne ei oo ikinä tapellu ne on samasta poikueesta.."
Se, jos eläimet ovat samasta poikueesta ei tarkoita sitä, etteikö niille voisi jossain vaiheessa tulla känää.
Anteeksi, en osaa auttaa aiheeseen mutta tämä vain jäi pistämään silmääni.