Ollaan lentämässä Suomesta Keski-Eurooppaan toiseen EU-maahan ja joudumme vaihtamaan konetta Amsterdamissa. Saammeko ostaa Schipholin kentällä tax-free-tuotteita (siis nestemäisiä)? Eli jos ostamme, voimmeko ottaa ne käsimatkatavaroissa koneeseen? Ruumaanhan niitä ei saa, kun matkalaukkujamme emme näe kuin vasta määränpäässä.
Ostokset kentällä
Selkokielellä pliis
5772
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
EU-maiden välisillä matkoilla tax free -kauppa on lopetettu.
kyllä minä ainakin ostin tammikuussa ihan samalta kentältä tax free tuotteita. en tiedä sitten onko muuttunut sen jälkeen.
kentillä on kahdenhintaista tavaraa. Hyllyssä on tietynvärinen hintalappu, jos määränpääsi on Eurooppa, ja toisen värinen hintalappu (ja halvempi hinta), jos matkustat Euroopan ulkopuolelle.
EU-aluella sijaitsevalta kentältä voi ostaa nesteitä normaaliin tapaan.
http://www.civilaviationauthority.fi/Tax_free-ostokset
Juu, sieltä välilaskupaikasta voi ostaa, koneenvaihto joltakin toiselta kentältä ostettujen nestemmäisten tuotteiden kanssa ei onnistu eli tässä tapauksessa Helsingissä ei kannata vielä kukkaroaan avata.