Taas tero/kuukkari ongelmaa..

Siis, olen jo reilu kahden vuoden ajan kärsinyt kuukautishäiriöstä, johon olen aina välillä kun lääkäriin päässyt, ni saanut terolut-kurin, mutta nämä eivät auta pysyvästi. Käynnistävät kuukautiset kuurin aikana normaalisti, mutta kun kuuri loppuu, jää menkatkin pois. Lasta ollaan tässä miehen kanssa toivottu, mutta eihän tärppi käy kun kärsin tästä hormonihäiriöstä. Onko kellään kokemusta tällaisesta ja vielä kokemusta, kuinka tämä hormonihäiriö on korjattu pysyvästi? Millasilla lääkityksillä/toimenpiteillä? Huumori on loppunut aikaa sitten, ja hermoromahdus vasta aluillaan.. Ainakin tätä menoo. Kiitos ASIALLISISTA vastauksista!!
2238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mitäs tutkimuksia sulle on tehty, vai onko vaan tuikattu tero-kuuri kouraan? Onko munasarjat ultrattu? Onko sulla muita mahdollisia androgeenityyppisiä oireita (akne, painonnousu, hiusten lähtö, hirsutismi)?

Yleensä kuukautisten poisjäämiseen on aina joku konkreettinen syy. Mulla se on PCO. Jos vauvaa haluatte, niin oma gyne sanoi että paras aika yrittää vauvaa on heti e-pillereiden lopettamisen jälkeen. Koska silloin ne e-pillereiden hormonit ikäänkuin tukee omaa hormonitoimintaa. Ehkä sunkin kannattaisi kokeilla syödä jonkin aikaa e-pillereitä, ja sit lopettaa ja kokeilla jos tärppäisi.

Ja toki on olemassa vaikka mitä lapsettomuuslääkkeitä, joita voi kokeilla. Niillä voidaan saada kuukautiskierto ja ovulaatio normaaleiksi. Terolut ei kuitenkaan sitä ovulaatiota tee, se vain käynnistää menkat. Terolut ei siis auta raskautumiseen. Kysele lisää vauvanhankintaan liittyen joko lääkäriltäsi tai sitten tuolta lapsettomuus-osastolta.

Äänestä
  • Mulla myös PCO ja menkat pyöriny Teroilla. Terot kun loppuu niin loppuu kuukautisetkin.

    Tosin nyt synnytyksen jälkeen alkoivat kuukautiset 7kk päästä ja pyörivät lähes vuoden tähän tammikuuhun saakka. Nyt sit alkoikin jo 8 viikkoa kestänyt tiputteluvuoto.

    Jos vauvaa toivotte niin puhu lääkärillesi Clomifen nimisestä lääkkeestä. Lapsettomuuspuolella saat vastauksia paremmin.

    Meillä esikoinen tärppäsi lopulta ekasta clomifen kierrosta (yritystä oli 3 vuotta takana). Clomifen siis vaikuttaa ovulaatioon ja munasolun kypsymiseen ja irtoamiseen.

    Onnea yritykseen!
    Meilläkin pikkukakkone haaveissa :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RAYH!! kirjoitti:

Siis, olen jo reilu kahden vuoden ajan kärsinyt kuukautishäiriöstä, johon olen aina välillä kun lääkäriin päässyt, ni saanut terolut-kurin, mutta nämä eivät auta pysyvästi. Käynnistävät kuukautiset kuurin aikana normaalisti, mutta kun kuuri loppuu, jää menkatkin pois. Lasta ollaan tässä miehen kanssa toivottu, mutta eihän tärppi käy kun kärsin tästä hormonihäiriöstä. Onko kellään kokemusta tällaisesta ja vielä kokemusta, kuinka tämä hormonihäiriö on korjattu pysyvästi? Millasilla lääkityksillä/toimenpiteillä? Huumori on loppunut aikaa sitten, ja hermoromahdus vasta aluillaan.. Ainakin tätä menoo. Kiitos ASIALLISISTA vastauksista!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu