Oletteko antaneet lapsellenne maitohappobakteeritipppoja vatsavaivoihin?
Onko kokemusta RELA- tipoista? Entä Disfatyl-tipoista? Niissä annostus on sama kuin aikuiselle eli 5 tippaa/päivä.
Kuulin, että niistä saattaa olla enemmän apua vatsavaivoihin kuin Cuplatonista, jota enemmän markkinoidaan.
Onko kokemusta RELA- tipoista? Entä Disfatyl-tipoista? Niissä annostus on sama kuin aikuiselle eli 5 tippaa/päivä.
Kuulin, että niistä saattaa olla enemmän apua vatsavaivoihin kuin Cuplatonista, jota enemmän markkinoidaan.
Vastaukset 15
Vanhimmat
apua oo ollu mistään noista...mallasuutteesta ehkä parhaiten...
Mut tuntuu, et silloinkin muksu tulee itkuisemmaksi ja kipristelee enemmän...
ainakin Disflatyl, mutta vasta sitten kun ilkesin oikeasti antaa sen annostusohjeen mukaan, oliko se nyt 15 tippaa 3xpäivässä, vaikka se tuntuikin niin hurjalta määrältä pienelle ihmiselle. Vaikutuskin alkoi vasta parin päivän päästä lääkkeen aloittamisesta. Tiputin lääkkeen lypsettyyn maitoon ja syötin aventin koliikkipullolla. mukan livautin sitten toisinaan myös relatippoja. Vatsavaivat helpottivat, mutta palasivat, jos yritin vähentää disflatyliä. Määrää pudottelin pienemmäksi vasta kun poika oli n. 3kk. Nyt hän on pian 4kk ja Disflatyliä tarvitaan enää ajoittain iltaisin jos vaikuttaa kovin ilmavaivaiselta. Relatippoja annan myös jos kovasti pieree ja kipristää.
Saako Relaa ja Disfatyliä ilman reseptiä?
Sain yhdeltä tutulta Rela-pullon jämät ja hän sanoi kaatavansa tipat suoraan suuhun ennen imetystä. Mikä idea siinä on, että se pitäisi sekottaa nesteeseen? Parantaako se imeytymistä?
Saa ilman reseptiä kumpaakin. Varmaan helpompi antaa ku on sekotettu johki.
Meillä ainakin rela auttanut vatsaväänteisiin mutta annan sen aina vasta illalla silloin kun vääntö alkaa. Kokeilin sitä itsekin kun miehellä oli vatsatauti ja itselläni alkoi käymään myös mylläys. Ei ainakaan vatsatauti alkanut ja mylläys loppui mutta jouduin ottamaan sitä 3:n päivän ajan.
Anneli
nesteeseen sekotettuna menee tosiaan helpommin siinä maidon mukana. me tiputeltiin ensin disflatyl tipat suoraan suuhun, mutta vaihdettiin niin että ensin kaadan tipat ensilusikkaan ja siitä tyttö kiltisti jopa innoissaan syö nuo"herkku tipat". meijän tyttö ainakin tykkää niiden mausta joten vaikeuksia ei ole ollut antaa. ja tyttö on nyt 2kk ikänen ja reilun 1kk:N ikäsestä ollaan lusikasta annettu tipat. suu aukeaa heti kun vähän hipasee lusikalla alahuulta ja jos ei silloin niin kun sanon "suukki auki" niin johan aukeaa :) meillä on tyttö korvikkeella ja sinnehän saisi maidon sekaan mutta lusikalla annetaan ensin ja sitten maitoa pullosta perään :)
Lactobacillus reuteri -bakteerin käytöstä on saatu hyviä tuloksia Yhdysvalloissa tehdyissä tutkimuksissa. Niissä maitohappobakteerilla oli erinomainen vaikutus koliikki-itkujen määrään ja kestoon. Samassa tutkimuksessa vertailtiin kahta probioottia, jotka molemmat selvästi auttoivat, mutta tämä reuteri -kanta paremmin. Kokeilkaa!
Bioteekin ProbioottiBaby - siinä on kolmea eri maitohappobakteerikantaa ja toimii todella. Siihen vielä lisäksi Disflatyl-tipat, niin eipä enää vatsa vaivaa... paitsi että meillä probiootit laittaa tytön vatsan tosi kovalle... ja sitä sitten mallasuutteella pehmitetään. Taitaa olla ikuinen kierre, kun tälle apukeinojen tielle joutuu lähtemään.
Rela-tippoja 5 tippaa päivässä, JOKA PÄIVÄ. Vauva nyt 7,5kk eikä ole ollut minkäänlaisia ongelmia vatsan kanssa missään vaiheessa..ei kipristelyjä eikä itkuja.
Voihan olla, että hän on luonnostaan "rautavatsa", mutta en aio lopettaa tippojen käyttöä vieläkään.
mä kokeilin cuplatonia meidän pojulle, mutta niistä seuras vaan hirveä itku ja pahensi vatsavaivoja... ostin sit RELAa joka toimii ihanasti ja nyt ei enää poju itke öisin.:) aika hintavia noi rela-tipat kyllä..päälle 18euroa!!
Mutta 18e on aika pieni hinta siitä että saa nukkua yönsä edes vähän paremmin... Vai olenko ihan hakoteillä..? :)
Vauvamme aloitti vatsanväänteet ja itkut noin 3 vkon ikäisenä.Alkuun kokeilin hänelle Cuplatonia;ei auttanut laisinkaan.Neuvolasta sain vinkin kokeilla Rela Drops-tippoja(helppo annostella,vain kerran päivässä annetaan ja vieläpä nestemäinen!).Kahden viikon käytön jälkeen loppuivat vatsanväänteet ja etenkin itkeminen kuin seinään!Itkua oli kestänyt välillä illasta aamuun,likimain joka yö valvottiin pikkutunneille(nyt valvon eri syistä :) )Ehdottomasti kokeilemisen arvoinen,eikä lääke,vaan ravintolisäksi luokiteltu.Riitoisakin pullo on,korkea hinta tasoittuu sillä.
Meillä kokeiltu ensin cuplatonia vatsavaivoihin, mutta siitä ei mitään apua. Sitten otettiin kokeiluun rela-tipat ja ne pikkasen lievensi oireita, mutta nyt viikko käytetty biolatte baby maitohappobakteerivalmistetta, niin siitä parhaimmat tulokset. Ainut huono puoli on, että se on jauhetta. Annostelen sen lusikkaan ja herutan päälle rintamaitoa, niin yhtä hyvin menee meillä ainakin alas kuin relatkin.Tuote liukenee hyvin nesteeseen ja ois kyllä helpompi antaa pullosta, jos sitä jo käyttäis. Kannattaa lukea lisää tietoa osoitteesta www.biolatte.com .Meille tuotetta suositteli vyöhyketerapeutti, kun jo epätoivoisena ajateltiin kokeilla oisko siitä helpotusta, mutta sano, että kannattaa ensin kokeilla tota biolattea.
toimi meillä ainaki. Sitä täytyy antaa n.2 viikkoa ennen kuin vaikutusta voi ootella, ei sillon tällön kun mahaa vääntää, niin ku joku tuolla sanoi. Esikoiselle annettiin relan lisäksi disflatyliä ja se alko ainaki pierettään, eli toimihan sekin kun ilmat tuli ulos eikä jääny mahaan pyöriin.
disfatyl tipat meillä auttoivat viikossa...sen jälkeen nukuttu hyvin!!!!!!!!!!!!