Ovatko Siemenssit edelleen laatutavaraa kylmälaitteissa ? Moni muu asia firmassa menee alamäkeä vaan miten tämä ?
Siemens laatu ?
jääkaappipakastin haussa
51232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joitakin vuosia sitten meillä oli Siemens astianpesukone. Oveen tulevat johdot tuppailivat katkeamaan kun ovea auottiin. Pesutulos oli huonompi kuin tyypillisesti muissa peruskoneissa.
Hommasimme Siemens astianpesukoneen, josta luovuimme 2 vuotta sitten kun ei sopinut keittiöömme. Annoimme sen seuraavalle käyttäjälle.
Kone palveli perhettämme liki 20 vuotta ja huoltotarve jäi yhteen ainoaan nippelikorjaukseen.
moni muukin merkki teki kestäviä koneita, toiset keskittyivät tekemään halvalla ja nopeasti ei niin kestäviä. Jälkimmäinen tuotantotapa on valitettavasti vallannut yhä enemmän alaa nykyään.
Ja se on tietysti harmittavaa, että kuluttajat ostavat erittäin halpoja ja lyhytikäisiä kodinkoneita, siksihän se tuotantosuunta kasvaa. Onneksi joukossa on paljon kuluttajia, joille myös koneen elinkaari ja laatu merkitsevät entistä enemmän.
Moi!
Meillä pakastin ja jääkaappi Siemensiä. Koneet olleet käynnissä kohta vuoden. Minusta jomman kumman käyntiääni yllättävän kova, mutta muuten ollaan (rouva ei kyllä ole valittanut tuostakaan) oltu erittäin tyytyväisiä. Ei kylläkään ole vertailupohjaa vastaavasta koteloratkaisusta ja samankokoisista laitteista, saattaa olla niissä ihan yhtä kova ääni.
Bakteerikasvua ehkäisevä suojaus on Siemensillä ainutlaatuinen. Energialuokka tietysti A.
Kannatti muuten ottaa vipukahvalla, koska isot ovet.