Minkä ikäisenä

koliikki alkaa

Taitaa olla tyhmä kysymys mut millon syntymän jälkeen koliikki-itkut alkaa jos on alkaakseen? Onko mitään ensioireita kuten pieniä vatsanväänteitä, useita pieruja tai muuta..? Olisin happy vastauksista. Mulla nyt viikon ikäinen tyttö ja pelkään et alkaa itkut... kovasti pieruja ja tuntuu kädellä kyljessä et menee ilmakuplia..eihän enteile mitään...?

2

1827

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annette*

      Vähän yli 3-viikkoisena alkoi, ja loppui 4 kuukauden iässä!

    • Anneli 33

      Se on vaan hyvä jos pieruina ilma tulee pois. Meidän pojat on olleet kovia pieruttaa ja samalla se helpottaa oloa.

      Iltaisin on ollut esikoisella kovaakin vääntöä vatsassa mikä pistää itkemään ja siihen hankin koliikkituttipullon, Rela tippoja sekä vaihdoin Tuttelin Semperiin. Auttaa myös kun pitää sylissä vauvaa pystyasennossa tai nostaa olkapäälle makaamaan.

      Osaksi olen koko ajan imettänyt mutta kun maito ei riitä olen joutunut näitä vippaskonsteja kokeilemaan. Pienet iltaväännöt ei ole koliikkia ja suuri osa vauvojen iltaitkua on nälkää (normaali syöttöväli 4h mutta iltaisin 1h) sekä pientä vatsavääntöä.

      Tsemppiä ja hyvin se menee..:)

      Anneli

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      38
      1575
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      85
      1042
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      923
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      211
      903
    5. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      57
      870
    6. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      328
      855
    7. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      42
      769
    8. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      94
      692
    9. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      142
      663
    10. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      576
    Aihe