Livial ja hankalat oireet

Toivoisin kokemuksia henkilöiltä jotka ovat käyttäneet pidempään Livial hormoonikorvaushoitoa. Itse olen käyttänyt nyt 3-viikkoa ja oireet ovat voimakkaat. Turvotus on runsasta eikä laske liikunnalla tai ruokavalioilla. Turvotus on niin voimakasta, että sormia ja jalkoja pakottaa, kasvot ovat kuin vesikello. Hikoilut ja kuumat-aallot jatkuvat sekä unettomuus on entisestään vaikeutunut. Kuukautisvuoto alkoi uudelleen ja on runsasta. Olo on muutenkin jähmeä ja tönkkö. Helpottuvatko oireet myöhemmin vai onko hoito keskeytettävä. Olisin erittäin kiitollinen jos jollakin on kokemuksia Livialista pidemmältä ajalta.
52077
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aloitin Livial kuurin n. 10 päivää sitten ja jouduin lopettamaan kovan päänsäryn ja pahanolon takia - ei ole ikinä koskenut päähän niin kovasti kuin eilen kesti 2 päivää.

Äänestä
  • Söin Livialia n. kuukauden verran ja lopetin viikko sitten. Sain siitä useana päivänä viikossa kovan päänsäryn. Nyt kun en ole syönyt sitä viikkoon (enkä mitään muutakaan hormoonikorvaushoitoa) olo on ollut paljon parempi. Mieliala on ollut todella hyvä, päänsärystä ei ole tietoakaan, uni tulee heti kun menee nukkumaan. Eli kaikki edellä mainitut oireet olivat päin vastaisia Livialin aikana. Lopetin lääkkeen ilman lääkärin kanssa käytyä keskustelua. Ajattelin kokeilla miltä tuntuu. Nyt kun olen jo 59 vuotias, niin jos tämä olo on näin hyvä en aio alkaa syömään mitään hormoonia. Syön kalkkia ja muita vitamiineja. Jännitän mitä lääkärini sanoo kun menen seuraavan kerran käymään, hän kun on ollut koko ajan hormoonikorvaushoidon kannalla vaikka olen usein puhunut sen lopettamisesta, koska minulle ei sopinut mitkään kokeilemani keltarauhashormoonivalmisteet. Kaikista tuli päänsärkyä, unettomuutta ja turvotusta. Jos oireita myöhemmin tulee aion kokeilla luontaistuotteita.

    Äänestä

Muuten hyvin passasi mut tahto paino nousta vaikka kuin lenkkeili.JÄtin pois muutama viikko sitten.NYT mulla on laastari minkä vaihdan 3pv välein.kuumat aallot vähentyny.Yöt saan nukkua.kohtu minulla poistettu 3v sitten.

Äänestä

Olen syönyt Livialia kohta kaksi kuukautta. Sitä ennen mm. Novofemiä ja muutamaa muuta, jotka eivät käyneet alkuunkaan. Olin pari kuukautta ilman pillereitä, mutta aallokko kävi niin voimakkaaksi, että oli pakko taas aloittaa. Eka kuukautena oli hirveä turvotus ja pinna äärettömän kireällä. Sitten otin oma-aloitteisesti jonkin aikaa vain puolikasta. Olo tasaantui. Nyt olo on lähes normaali, mitä ei ole tapahtunut kahteen ja puoleen vuoteen muiden merkkien kanssa. Sen olen huomannut, että alkoholia ei kannata nauttia. Se kerää nesteet tuhatkertaisesti. Kuulostaa vähän pahalta tuo vuotosi! Ehkä Livial ei ole sinulle paras mahdollinen. Älä anna periksi. Itsekin olin jo heittämässä kirveen kaivoon. Vaihtoehtoja on kyllä monia. Tosin on aivan sietämätöntä aina kuukaudesta toiseen kokeilla, mikä olisi paras. Mutta se kannattaa kuitenkin. Tsemppiä!

Äänestä

monta vuotta, mutta kun kohtu on tallella niin sain kuukautisia muistuttavia vuotoja joka kuukausi, niin vaihdettiin ne toiseen merkkiin ja sen kanssa oli sama juttu sekä rinnat oli aina niin arat, että lopetin koko hormoonien käytön. Käytin eri valmisteita yhteensä 7 vuotta eikä ikää ole kun 52 v. Nyt olen ollu ilman mitään tammikuusta lähtien ja paino on pudonnu 5 kiloa ja ei säre enää jalkoja öisin eikä ole enää kuumia aaltojakaan joita oli alussa pari kuukautta öisin. Olen toiveikas, etten enää tarttes aloittaa uusiksi hormoonihoitoja. Niin ja vuotojakaan ei ole ollut koko tänä keväänä. Mutta jos aloittaisin uusiksi niin kyllä Livialilla jatkaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolestunut ikinuori kirjoitti:

Toivoisin kokemuksia henkilöiltä jotka ovat käyttäneet pidempään Livial hormoonikorvaushoitoa. Itse olen käyttänyt nyt 3-viikkoa ja oireet ovat voimakkaat. Turvotus on runsasta eikä laske liikunnalla tai ruokavalioilla. Turvotus on niin voimakasta, että sormia ja jalkoja pakottaa, kasvot ovat kuin vesikello. Hikoilut ja kuumat-aallot jatkuvat sekä unettomuus on entisestään vaikeutunut. Kuukautisvuoto alkoi uudelleen ja on runsasta. Olo on muutenkin jähmeä ja tönkkö. Helpottuvatko oireet myöhemmin vai onko hoito keskeytettävä. Olisin erittäin kiitollinen jos jollakin on kokemuksia Livialista pidemmältä ajalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu