Mitä mieltä ootte Simone tai Simona nimestä? Kumpi parempi?
Simone ?
---mona---
10383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos on ihan pakko käyttää tytön nimenä Simo-lähtöistä nimeä, pitäisin Simone-muotoa parempana.
Simona-nimestä tulee mieleen paljon käytetty sanonta: "Se syö ihan simona hilloo".
ovat ihan ok nimiä, tuskin kuitenkaan Suomessa kovin yleisiä.
Mitä pidät muuten nimestä Simonetta? Sitä ei ainakaan pojannimeksi kukaan luulisi.
Myös yhdysnimet, esim. Anna-Simone ja Simone-Marie ovat kivoja.
Tunnen myös yhden Siminan. Hän on kotoisin islamilaisesta maasta.
on parempi
Simonea
Mulle tulee mieleen "Simona" sanasta sanonta tyyliin: "se nauro ihan simona" eli "se nauro tosi paljon".
Samaa tarkoittaa teinien kielessä "se nauro hemona/homona/himona/simona/hulluna".
Ciao, Italiassa asuneena totean, että Simone on miehen nimi ja Simona naisen. Oliko siis kummastako sukupuolesta kyse? Eihän tällä nyt toki Suomessa ole hirveää merkitystä, mutta kuitenkin. Ja ääntämisestä, että paino on toisella tavulla eli Simoone tai Simoona, jolloin toi simona-juttu jää pois ku vähä venyttää ääntäessä.
Ranskassa taas Simone on naisen nimi. Muistattehan Simone Signoretin?
eli tytölle.
Juu, Ranskassa Simone on naisen nimi. (Simonne myös). On myös elokuva nimeltä Simone, Al Pacinon kanssa, tuli muutama vuotta sitten.
Mutta ihan näin Suomessa kun asuu, miltä teistä tuo nimi kuulostaa? Onko ihan ok?
SIMONE < EI KOLAHDA
SIMONA < PAREMPI ,MUTTA EI SEKAAN KOVIN ERIKOINEN MINUN MAKUUNI
Ehdottomasti Simone on parempi ja minusta vielä aika kivakin nimi:) Myös Simonetta on kiva, mutta ehkä liian erikoinen.
Kiitos vastauksista!
Haluaisin vielä kysyä, että kerta Suomessa asutaan niin miltä se ääntäminen kuullostaa, [simone] vai [simoun]. Onko ehkäpä liian Englantilainen?