Pesiöllä , vesijohto

Rakennettava vesiverkko Pesiölle on kovilla. Vesiletku on maanpäällä kaikkien tallattavana. Pesiöjärven kohdalla moottorikelkat jäpivät putken päällä. Kyllä ihmetytti kestääkö putki vioittumatta?
8453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mutta kuulemma kestää paljon. Jospa nyt olisi sen verran ihmisillä järkeä, etteivät tuhoaisi ihan alkuunsa putkea. (Vaikka toisaalta esim. meidän mökin pihan läpikin ajellaan kelkalla miten sattuu - en ole kelkkavihaaja, mutta kai se jokin kotirauha saisi olla?..)

Äänestä

ollenkaan enää aivosoluja?
Sitten kun te olette jauhaneet kelkoillanne putken
seinämän olemattomaksi ja seuraavan roudan tullessa
ja sulaessa,jolloin johto väistämättä liikkuu johtuen aivan normaaleista vuodenajoista,jotka ovat
arvoisat pesiöläiset:Talvi,Kevät,Kesä,Syksy,teidän
vesijohtoonne tulee vuoto, joka ei tietenkään ole teidän pesiöläisten vika vaan joko urakoitsijan tai kunnan.Voe taevahan talikynttilät!!!

Äänestä
  • ...ja meillä onkin onneksi oma, hyvä kaivo vieläpä =) Ei se johto silti tarvitsisi vauroitua - eikä ne kelkkailijat LÄHESKÄÄN aina ole paikallisia. Vink vink!

    Äänestä

  • ollut Pesiöläinen, kuka nyt omaansa rikkoo. Kelkka tuli joukokyläntie yli, oli nääs käynnyt ajamassa sillä isolla suolla ja kun tuli takasi järvelle niin mulukkasi sitä putkea niin kuin kii..nen jänis, kunnes irtosi siitä.

    Äänestä

  • ehkä ollut kirjoitti:

    ollut Pesiöläinen, kuka nyt omaansa rikkoo. Kelkka tuli joukokyläntie yli, oli nääs käynnyt ajamassa sillä isolla suolla ja kun tuli takasi järvelle niin mulukkasi sitä putkea niin kuin kii..nen jänis, kunnes irtosi siitä.

    vesijohto laitettu, jos jätetty maan päälle.
    sehän jäätyy pakkasella.

    Äänestä

  • pöljästi kirjoitti:

    vesijohto laitettu, jos jätetty maan päälle.
    sehän jäätyy pakkasella.

    vesiverkon rakentaminen on kesken ja putki kaivetaan maahan myöhemmin, vai pannaneenko järven pohjaa. Minusta letku pääosin tulee maahan mutta jostakin syystä putki on tuotu paikan päälle ennenaikaisesti ja nyt se on vaarassa rikkoontua.

    Äänestä

Kyllä putki kestää pientä jäpimistä , ei kuminen telamatto sitä särje ajettaessa normaalisti yli.
Mutta jos omistaisin kelkan , olisin nostanut putkea ja ajanut alitse , ajattelematon teko siltä sutijalta.

Äänestä

Poromies ja joku kloppi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kovilla kirjoitti:

Rakennettava vesiverkko Pesiölle on kovilla. Vesiletku on maanpäällä kaikkien tallattavana. Pesiöjärven kohdalla moottorikelkat jäpivät putken päällä. Kyllä ihmetytti kestääkö putki vioittumatta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu