Hep.
minkälaisia (merkki ja koko) renkaita suosittelette muutaman vuoden vanhaan farmarifocukseen?
minkälaisia (merkki ja koko) renkaita suosittelette muutaman vuoden vanhaan farmarifocukseen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Malli kuin malli ja aina on hyvät renkaat.
Kooksi 185/65/14 tai 195/60/15
http://www.tuulilasi.fi/tekniikka/?subarea=renkaat&article=103134
Tämä on vanha testi. Renkaat kehittyvät koko ajan. Tutki tarkkaan uusia testejä ennen kuin ostat renkaita.
Tärkeät ominaisuudet:
1. Melu (Focuksen pahin melulähde on renkaat!)
2. Vierintävastus (polttoainekulutus. Ja "raskas" kulkuinen rengas kuluu nopeasti?)
3. Vesiliirto. Suosittelen, että hankit 185. 195 on turhan leveä. Ja kalliimpi. Eli osta Ambienten vakiokoko eikä Ghian.
4. Ajo-ominaisuudet. Ne eivät vaihtele niin paljon huippurenkaissa, että "normaali" kuljettaja sen huomaa mutta meluerot huomaa!
5. Osta vanteet ja renkaat rengasliikkeestä eikä autoliikkeestä. Tulee halvemmaksi... Voit osta kapselit autoliikkeestä koska nyt on alkupeäiset kapselit tarjouksessa :-)
Itselläni oli tuollaiset ja oli hyvät renkaat!
Koko oli 195/60R15. Oikean koon saat varmasti rengasliikkeestä...
Focuksessa ollut tuollaiset yhden kesän ja valittamista ei ole pätkääkään...
Useimpia muita halvemmat, ja ylivoimaisen
turvalliset sateella. Sietävät myös vähän
lunta/loskaa.
Kaipa hyvät ja kohtuullisen meluttomat sekä kestävät tuollaiseen vakiomallin focukseen ovat Michelinin Energyt, etuna moneen muuhun verrattuan vielä pieni vierintävastus, sopiva koko lienee 185/65*14.Kysyin juuri tuollaisten hintaa omaan fockeriin ja se oli 320 €, siis neljä rengasta alle pistettynä.Joku kehuskeli tuosssa continentalia, ihan hyvä rengas ominaisuuksiltaan, mutta aika kova kulumaan, joten tulee kilometrille hintaa.Nuo rengastestit ovat kyllä monilta osin hiukan pilkun nussimista ominaisuuksien suhteen, uutena kyllä pitävät ehkä paikkansa, mutta kuluneet renkaat ovat ihan samassa kastissa.Esim. viime TM:n testissä Michelinin energy hävisi oikeastaan vaan vesiliirtoominaisuuksissa, mutta eipä tuo vesilirto ole kyllä harkitsevalle autoilijalle mikään suuri ongelma.
Mulla olisi myytävänä Focukseen "uudet" kesärenkaat vanteineen, Nokia NRH 2, 185/65-14", ajettu n. 500km, H. 300€.
Jos sulla ei ole jo vanteita, niin samaan rahaan saat tuumaa isomman vannekoon kuin vakiona. Omassani on talvirenkaina otsikon mukainen koko. Tuo 14-tuumainen näyttää pienehköltä varsinkin korotetun kantavuuden alustalla, joka on hieman vakiota korkeampi. Merkkinä Misukka tai Conti.