hampaidenpesusta

Kyselen vähän, miten te muut palstalaiset hoidatte alle 1-vuotiaan hampaiden pesun. Pitäisi saada siitä sujuva iltarutiini, mutta käytäntö takkuilee.

Suoritetaanko hampaidenpesu teillä vessassa? Pidätkö vauvaa sylissä lavuaarin edessä/päällä vai istuuko hän itse jollain pallilla tai pöntön päällä?

Meillä tyttö (7,5kk) ei vielä istu oikein ilman tukea ja ei kyllä suostu selin makuulteenkaan hampaiden pesuun. Eikä hommasta tunnu tulevan mitään sitenkään, että itse istun tyttö sylissä pöntön päällä. Yhdellä kädellä harjalla huitominen ei oikein onnistu.
7888
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Emme ole vielä alotellu hampaitten pesua (poika kyl ite harjailee leikkiessä omalla pikkuharjalla).Pojalla ikää nyt 9,5kk ja hampaita 3kpl ja yksi juuri puhkeamassa.Enpä oo ajatellu et ois viel ajankohtaista?!

Äänestä

istuu sitterissä wc:n ovella. Meille hammashoitaja sanoi, että aamuin-illoin käytäntö kannattaa ottaa alusta lähtien, on helpompaa isompana..
Apteekista saa paketin (n.9e), joka sisältää sormeen laitettavan kumisen "tuppelon". Siinä tuppelossa on pieni pehmeä kuminen "harja". Paketissa on myös hammastahnaa (alk.3kk), jota laitetaan nuppineulanpään kokoinen piste harjaan.
Suosittelen, tosi paljon kätevämpi kuin harjalla sorkkiminen. Meillä neiti ainakin odottaa suu auki, kun vien sitterin sovittuun paikkaan..aamuin, illoin =0)

Äänestä
  • ymmärsin apteekin sedän puheista, ettei kyseinen tahna käy vauvoille joilla on maitoallergia, koska sisältää äidinmaito-entsyymiä..

    Äänestä

Meillä on veskissä pesukone lavuaarin vieressä, ja pesukoneen päällä hoitoalusta (sama alusta siis missä vaipat on vahdettu jne). Siinä alustalla herra, 10 kk, makoilee ja avaa suunsa ammolleen kun harja lähestyy :)

Olimme ensimmäisessä hammaslääkärissä lapsen ollessa 7 kk ikäinen ja hammashoitaja silloin antoi harjan mukaan ja sanoi, että kannattaa aloittaa harjaamisen totuttelu HETI (viittauksena toiselle kirjoittajalle joka mietti asian ajankohtaisuutta).

Meillä kyllä pienen miehen mielestä on aina ollut hauskaa kun isi tai äiti harjaa hampaita. On ollut mukana iltapuuhissa siinä alustalla katselemassa ja hampaiden harjaaminen (vanhempien) on aina vähän naurattanut. Se ehkä on helpottanut sitä, että suhtautui sitten omaankin harjaan "innolla" kun huomasi että tämähän on samanlainen kuin äiskällä :)

No, en tiedä auttoiko tämä nyt sinua oikeastaan, mutta ehkä tarkoituksenani on sanoa, että kunhan totuttaa vauvaa siihen rytmiin ja siihen itse tapahtumaan, niin se helpottaa sitä tulevaisuutta sitten siinä mielessä, että "koska tämä homma on tehty aikaisemmin ja niin tehdään jatkossakin". Koska myöhemminhän se homma sitten on (paljon) tärkeämpää kuin nyt.

(Ja konkreettisesta HARJAAMISESTAHAN ei ehkä sinällään voi edes puhua, kun niitä muutamia nysiä ei kuitenkaan KUNNOLLA pääse harjaamaan, kunhan harja vähän siellä hampaiden pinnalla käy :))

Anna harja vauvalle itselle käteen ja anna tutustua siihen rauhassa, sekin voi auttaa. Ja harjaile vaikka omia hampaita siinä samalla, jos vauva jaksaa katsella saattaa itsekkin innostua :)

Tsemppiä hampaiden harjaukseen ja hus hammaspeikoille ;)

Äänestä
  • on sitten mennyt hyvin totuttelu,vaikka itse en ole sitä vielä niin ajankohtaiseksi ajatellutkaan...Poika nimittäin tykkää harjailla itse niitä pieniä nököjä suussaan!Pitääkin ruveta pojan kanssa hampuja harjaamaan,ja hommata sitä tahnaa,eipä ainakaan ole harja kammoa!

    Äänestä

  • meillähän kirjoitti:

    on sitten mennyt hyvin totuttelu,vaikka itse en ole sitä vielä niin ajankohtaiseksi ajatellutkaan...Poika nimittäin tykkää harjailla itse niitä pieniä nököjä suussaan!Pitääkin ruveta pojan kanssa hampuja harjaamaan,ja hommata sitä tahnaa,eipä ainakaan ole harja kammoa!

    sanoi, että tahnaa tarttee alkaa käyttämään vasta kun poskihampaita tulee. Että siihen asti vain vedellä.

    Mutta joo, tuo oli hyvä, että itsekin samalla pesee hampaat. Hoksaa sitten vauvakin, että on samasta toimenpiteestä kyse hänenkin kohdallansa.

    Pitää koettaa jos vaipanvaihdon yhteydessä suostuis vielä siinä kellottamaan hampaiden "harjauksen" ajan. Meillä ei oo sitteriä, mutta tieten kaukaloon vois sen verran istuttaa.

    Äänestä

Tehdään niin, että aamulla ja illalla pidän poikaa (10kk) sylissä lavuaarin edessä ja harjaan hampaita hetken aikaa. Sen jälkeen poika saa itse pitää harjaa, lähinnä nyt pureksii sitä ; ) mutta kyllä se siitä pikkuhiljaa alkaa sujumaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elfarran kirjoitti:

Kyselen vähän, miten te muut palstalaiset hoidatte alle 1-vuotiaan hampaiden pesun. Pitäisi saada siitä sujuva iltarutiini, mutta käytäntö takkuilee.

Suoritetaanko hampaidenpesu teillä vessassa? Pidätkö vauvaa sylissä lavuaarin edessä/päällä vai istuuko hän itse jollain pallilla tai pöntön päällä?

Meillä tyttö (7,5kk) ei vielä istu oikein ilman tukea ja ei kyllä suostu selin makuulteenkaan hampaiden pesuun. Eikä hommasta tunnu tulevan mitään sitenkään, että itse istun tyttö sylissä pöntön päällä. Yhdellä kädellä harjalla huitominen ei oikein onnistu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu