Moi!
Elikkä toivoisin palautetta tähän ongelmaan!
Minulla on matematiikan opettaja, joka vihaa mua... eikä tämä ole mitään murkkuikäisen vainoharhaista "minäminäminä"-ulvontaa! ;)
Nimittäin joka matikan tunti tämä opettaja keksii minulle jotain sanottavaa. En saa hyviä numeroita, koska pelkään jokaista tämän opettajan tuntia. Vain kaksi kertaa hän on kuitenkin huutanut minulle ihan KURKKU SUORANA -nekin aiheesta, mutta toisaalta hän teki kärpäsestä härkäsen, kuten sanotaan...
Ja AINA jos olen pois, se antaa koko luokan ymmärtää että mä lintsaan. (Vaikka itse tietäisi syynkin) Tämä opettaja löysi myös taannoin erään kirjani välistä TODELLA VANHAN lapun jonka luki ääneen... onneksi siinä ei ollut mitään pahaa, siinä lapussa, mutta kaiketi hän myös mainitsi kenen lappu se oli. Sinä päivänä en ollut koulussa ja ystäväni soitti mulle kertoen että taas se oli musta puhunut paskaa...
Eli kiitos jos jaksoitte lukea, tarviin pikaista apua. Mutsi tietää asiasta ja haluaisi ottaa koululle yhteyttä, mutta EIIII... Tää ope osaa kyllä kääntää kaiken oppilaan syyksi ja esiintyä vanhempien silmissä! Mutsi sanoi, että ei usko mitä tää ope valittaa. En tahdo elää!
Kaikki nauraa mulle. Kaikki.
Elikkä toivoisin palautetta tähän ongelmaan!
Minulla on matematiikan opettaja, joka vihaa mua... eikä tämä ole mitään murkkuikäisen vainoharhaista "minäminäminä"-ulvontaa! ;)
Nimittäin joka matikan tunti tämä opettaja keksii minulle jotain sanottavaa. En saa hyviä numeroita, koska pelkään jokaista tämän opettajan tuntia. Vain kaksi kertaa hän on kuitenkin huutanut minulle ihan KURKKU SUORANA -nekin aiheesta, mutta toisaalta hän teki kärpäsestä härkäsen, kuten sanotaan...
Ja AINA jos olen pois, se antaa koko luokan ymmärtää että mä lintsaan. (Vaikka itse tietäisi syynkin) Tämä opettaja löysi myös taannoin erään kirjani välistä TODELLA VANHAN lapun jonka luki ääneen... onneksi siinä ei ollut mitään pahaa, siinä lapussa, mutta kaiketi hän myös mainitsi kenen lappu se oli. Sinä päivänä en ollut koulussa ja ystäväni soitti mulle kertoen että taas se oli musta puhunut paskaa...
Eli kiitos jos jaksoitte lukea, tarviin pikaista apua. Mutsi tietää asiasta ja haluaisi ottaa koululle yhteyttä, mutta EIIII... Tää ope osaa kyllä kääntää kaiken oppilaan syyksi ja esiintyä vanhempien silmissä! Mutsi sanoi, että ei usko mitä tää ope valittaa. En tahdo elää!
Kaikki nauraa mulle. Kaikki.
Vastaukset 15
Vanhimmat
mulla on ruottissa melkee sama juttu...se ope on nii vittupää mulle ku olla ja voi!että älä ny masentumaa rupee yhen open takia...joko otat yhteyttä rexii tai johokki...tai sit tee niinku minä (ei kannattava keino ☺) että rupee uhoomaan takas ja veä vähä ärräpäitä ni kyllä se siitä kohta rupee hiljenee!
Se on oikein. Opelle vaan takas ja pahasti kyl se sen lopettaa kun se on saanu tarpeekseen!
Oppilaalle ei saa huutaa aiheetta.
Jos olet mielestäsi käyttäytyny hyvin etkä haistatellut ja et ansaitse siis huutamista (ope saa huutaa kasvatusmielessä asiallisesti tosin vain -ja aiheesta, ei aiheetta) sun on oikeus vaatia opettajalta asiallista käytöstä
Sen ei tartte tykätä susta eikä sun siitä, sillä koulu on opiskelua, ei tykkäämsitä varten (myönnän kylläettä normaalin terveen opettajan kans ystävyyskin on mahdollista, mutta tämä ope voi esim olla ´keskelläa vioerokriisiä, mies jättämässä tmv mikä ei sinänsä sii ole puolustus, mutta ehkäpieni lohtu sulle sen takia että kaikki ei sii välttämättä johdu sinusta vaan hänestäkin)
Mä olen tse ope ja mulle on jo´skus oppilaat sanoneet asiallisesti että hei miksi sä aina mULLE huudat. Se on tuntunut silloin nololta ja kiusalliselta mutta koska mulla on omatunto jota mä en oo paaduttanu mä oon jäänyt miettimään ja korjannu tapani tai sanonu että sorry susta vaan tuntuu siltä (en oo aina kehdannu myöntäät ai en ole aina ollu samaa mieltä) mutta musta on pohjimmiltaan ollu hyvä jos joku on sanonu NÄTISTI silläse on pannu mut miettimään.
Ope voi myös luulla sua kovikseksi. Vasta kun mun omat lapset tuli murkkuikään mä aloin tajuta kuin haavottuvaisia nuoret on.
Nuoret on nykyään niin vanhan ja kehittyneen näkösiä että luulee että ne on vahvoja ja siksi sanoo ehkä pahemmin ja kovenmmin niille kuin olis tarpeen kun luulee että né tajuu asiat yhtä hyvin siis yhtä kovankin esim vitsailun kuin aikuiset.Ilmeisesti nuoret on herkempiä.
Jos tää sun sanominen ei auta,sä voit ekalla kerralla heittää sen puolihuolimattomasti vaikka vitsin varjolla, se se on aika tehokasta: "hei miksä aina mua vainoot"(mulle on joku sanonu noin joskus -vaikka mä oon mielestäni ollu aika suosittu ope -mutta jo toi heitto pani mut miettiin, saatoin sanoo enhän mä sua vainoo mutta sitten mä salaa kohe´nsin suhtautumistani tuohon oppilaaseen.Väitän etten koskaan tahallani ole kiusannu ketään, mutta on vaikee sanoa miten oppilas on kokenu )
Jos tääei auta käske sun mutsin/faijan/jonkun aikuisen soitta sille tai ota yhteys terkkariin joka voi välitää sun terveiset. On aika hyvä idea itse asiassa jos terkkari vie sun terveiset: siitä maikan ei luulis edes loukkaantuvan.Tai voit itse kirjoittaa kirjeen. Jos nuemros laskee sen jälkeen, sun pitää nostaa iso häly (siis jos olet ollu tunnilla entiseen tapaan mukana ja kokeiden keskiarvo on entinen)
Koitapa! Kerro kokemuksias joskus, seuraan joskus tätä palstaa.
Äiti ja ope, iso perhe
tsemppiä!
eikö äidinkieli ja oikeinkirjoitus koske myös opettajia? ainakin meille opetettiin koulussa olemaan tarkka ettei tule kirjoitusvirheitä....ei millään pahalla mutta, mutta kun vähän alkoi tuntua pahalta kun luki tätä open kirjoitusta vaikka se muuten aika asiallinen olikin...smile
...hyi Annea kun olet vapaa-aikanakin noin kriittinen, jos haluu et opet on rentoja ei tarvii ite olla noin tiukka. Säännöt on tarkottu rikottaviks ja chätti rentoutukseen eikä pilkunviilaukseen; se menee jo kiusaamisen puolelle.
anteeksi, suotakoon sitten sinulle se vapaa aikana tapahtuva pieni pahe...väärin kirjoittaminen...hehe, en kiusaa sitten enempää..
Mä täällä ihmettelen samaa kuin Anne. Itse en ainakaan joskus abivuonna, viimeisten tsemppausten aikaan olisi varmaan enää edes osannut kirjoittaa puhekieltä. (Siitä kyllä on taso laskenut kuin lehmänhäntä, ei siinä mitään...) Oletko jotenkin kielellisesti erityislahjakas jos osaat tuosta vain muunnella kirjoitustyyliäsi tilanteen mukaan? Luulisi että sinuun, korkeasti koulutettuun ihmiseen olisi kielioppi juurtunut selkäytimeen asti.
Tällastahan se on että jotkut jatkaa sitä kisaamista koulun jälkeenkin. Sä et tainnu olla ainakaan kiusatun puolustaja kouluaikana. Nytkin nyysit virheitä täällä netissä. Tosi vittumaista.
Joo ja kyllä opet osaa kiroillakin. Ihan kahdelle palstalle ihmettelit tätä mun tyylittömyyttä. Oletpa älykäs voi voi.
Oletko niitä ihmisiä jotka aina päivitteli kun opet on tylsiä ja nyt kun on erilainen ope niin se ei kelpaa.
Taitaa tulla sulta sellainen vastine että kyllä mulle kiva ope kelpaa mutta ei suulas (ja niin edelleen ja niin edelleen). Olet chätissä riitaa haastamassa ja pilkkua viilaamassa, yäk.
Älä kirjoita jos sulla ei ole muuta asiaa kuin kiusaamisasiaa: SÄ OLET EMÄKIUSAAJA.
HUOM KAIKKI KIUSAAJAT JOILLE VASTASIN AIEMMIN:tällasta se on kun edes KIRJOTTAA kiusatun puolesta, eli tsemppiä. Tuollasia paskoja maailmassa on mutta yritetään muistaa että me ei olla niiden kiusaamisen arvosia.
Annelle korjausta kun Anne kerjää.
Aloita isolla alkukirjaimella
Anteeksi, suotakoon sitten sinulle se vapaa-aikana tapahtuva
VAPAA-AIKA- sanassa on yhdysviiva Anne.
Kolmen pisteen käyttöä ei suositella Anne.
- Eli piste tuohon ..tapahtuva pieni pahe, pilkku väärin kirjoittaminen.
Vielä 'tapahtuva 'sanan käyttöä ei suositella ollenkaan.
-Väärin kirjoittaminen -
-olisi parempi korjata sanonnalla virheellinen kirjoittaminen Heh-sanaan sitaatit: "Heh".
Tämä tekee sitten 20 euroa Anne-pieni.
No onko Anne tällainen mielekästä?
Suksi Anne suohon.
-'Minä', ei 'mä'
-tsemppaus- sana on kovin puhekielinen, voi voi ei enää abiltakaan enää tällaista olettaisi löytävän ja kerrot olevasi jo enemmän kuin abi.
Ettei vain kiusaaja asuisi sinussakin .
Luulisi, että sinuun, ilmeisesti minua korkeammin koulutettuun ihmiseen (vai onko pokkaa arvostella ihan muista syistä: ihmisenäkö olet parempi?) olisi juurtunut paremmpat käytöstavat kuin tällaiseen huonoon niin huonosti kielioppinsakin osaavaan filosofian maisteriin.
Taisi lapsilta koulussa unohtua muutama muu asia kieliopin lisäksi.
Jatka ihmettelyäsi erilaisista ihmisistä ja kirjoitustyyleistä: siitä se koulukiusaaminenkin saa alkunsa.
Pidä nyt pitkät polvirukoukset aivan kuin Annekin että "Herra armahda jatkossa mua vittuilun kiusauksilta ja houkutuksilta". (muista toki ennen rukoilemaan ryhtymistäs päivitellä tänne chättiin että "aivanko se olis ollu Fm". Älä unoda tsekata kirjoitusvirheitä ja ilmoittaa niistä 1.julkisesti 2. Annelle.
Hauskaa kevätpäivää, harmittaa kun yritin auttaa tuota ekaa kirjoittajaa vakavassa asiassa ja samalla jouduin iste tällaiseen hullun myllyyn.
Mutta siksi halusin rökitää teitä, koska aavistan, että juuri tuollaiset kaksi kuin te on niitä mahdollisia työpaikkakiusaajia: niin maan hillittyjä ja muka asiasta sanotte ja 'tuo äiti-ope ihan turhasta hikeentyy'.
Paskamaisia on koulukiusaajien konstit mutta vielä paskamaisempia isompien ihmisten, kun sekaan vispataan muka-viattomuuden kuorrutus.
En enää katso tälle palstalle, sellainen oksennusloukku olitte te kaksi. Ja te kiusasitte minua, saitte aktivoitua minussa pahan mielen ja jouduin puolustuskannalle. (Ja-sanalla ei saa aloittaa päälausetta)
No kuule anteeksi kauheasti, ei ollut tarkoitus todellakaan näin pahoittaa mieltäsi ja saattaa sua raivon valtaan. IHAN TOTTA VAAN IHMETTELIN, ja tosiaan niin tyhmä olen etten yleensä lue joka otsikon alaista jokaista vastausta että sitten voisin pitkällisen harkinnan jälkeen vastata vain yhteen, parhaimmaksi katsomaani kohtaan. Toivottavasti tällainen järjestely kelpaa että vastaan kahteen kirjoitukseesi vain yhdessä kohdassa?
No ole sitten opettaja mun puolesta mutta tosi hermokimppu sellainen kyllä olet. Tuolla luonteenlaadulla luulisi tulevan vielä vaikeuksia ko. stressaavassa (?) ammatissa. Luojan kiitos en ole/ole ollut luokallasi. Tarkemmin ajatellen, vaikeuksia taitaa olla jo nyt jos ilmeisen vääränsävyisesti kirjoitettu kysymykseni (no siinäpä huomaat ainakin minun kielellisen lahjakkuuteni, en osaa edes kysyä mitään ilman että joku hyökkää silmille) on mielestäsi ”hullunmylly” ja niin vakava asia että kadut jo auttamisyritystäsikin. Et olisi enää pahemmin pieleen voinut arvioida minua yrittämälläkään, luulenpa että purat mieltäsi jollekin muulle, kuvailemasi kaltaiselle ihmiselle minun kauttani. Tai ehkä kaikille kusipäille jotka sua vastaan koskaan ovat rikkoneet? Jatka vaan samaan malliin, tuollaisesta oman pahan olon viattomille kostamisesta se kiusaaminenkin kumpuaa.
”Tällastahan se on että jotkut jatkaa sitä kisaamista koulun jälkeenkin. Sä et tainnu olla ainakaan kiusatun puolustaja kouluaikana.”
No en ollu en. En nimittäin tiennyt miten olisin voinut itseäni puolustaa, ketään muuta asia ei juurikaan kiinnostanut.
”Älä kirjoita jos sulla ei ole muuta asiaa kuin kiusaamisasiaa: SÄ OLET EMÄKIUSAAJA.
HUOM KAIKKI KIUSAAJAT JOILLE VASTASIN AIEMMIN:tällasta se on kun edes KIRJOTTAA kiusatun puolesta, eli tsemppiä. Tuollasia paskoja maailmassa on mutta yritetään muistaa että me ei olla niiden kiusaamisen arvosia.”
KUKAHAN on emäkiusaaja? Itse olet aika heppoisin perustein haukkunut mut paskaksi ja epäillyt että olen työpaikkakiusaaja! Sen lisäksi vielä koitat saada muut mukaan, ryhmittäytyä muiden lukijoiden kanssa Me – nimiseksi sakiksi joiden ei kannattaisi tällaisesta paskasta paljoa perustaa. Sulla on kyllä aika hyvin hallussa nuo kiusaamisen pääperiaatteet!
”Luulisi, että sinuun, ilmeisesti minua korkeammin koulutettuun ihmiseen (vai onko pokkaa arvostella ihan muista syistä: ihmisenäkö olet parempi?) olisi juurtunut paremmpat käytöstavat kuin tällaiseen huonoon niin huonosti kielioppinsakin osaavaan filosofian maisteriin.”
Minulla ei ole ammattia, tällä hetkellä olen työtön. Luulisin että vaikeudet työpaikan saannissa ja koulussa pärjäämisessä johtuvat suurilta osin itsetunnon puutteesta mikä kumpuaa varmaankin epäonnistumisen kokemuksista ja juuri kiusatuksi/hyljeksityksi tulemisesta. Tästä kun syntyy veemäinen kierre, epäonnistuminen huonontaa itsetuntoa ja aiheuttaa uusia epäonnistumisia jne.
En tiedä todellakaan sinusta ihmisenä minkälainen olet, enkä edes halua tietää. Kukaan ei kai oikeasti voi olla parempi tai huonompi millään perusteella vaan kaikilla pitäisi olla ihan sama ihmisarvo.
Lukion käymisen otin esille ainoastaan omana kokemuksena asiasta jota kysyin. Jos aion väittää että mielestäni taivas on sininen niin toki minun on pitänyt joskus jollain tavalla asia kokea, ymmärrätkö?
”Jatka ihmettelyäsi erilaisista ihmisistä ja kirjoitustyyleistä: siitä se koulukiusaaminenkin saa alkunsa.”
Vai niin. Mä olen luullut että asioiden ihmettely, uteliaisuus ja kyseenalaistaminen ovat niitä viisauden ja oppimisen alkuja...
”Ja te kiusasitte minua, saitte aktivoitua minussa pahan mielen ja jouduin puolustuskannalle.”
Niinkuin sanoin, ei ollut tarkoitus ja olen pahoillani. En mitenkään tosiaan osannut odottaa tällaista reaktiota. En yhtään ihmettele että maailmassa on niin paljon kiusattuja jos tämä on sitä kiusaamista. Seuraavaksi kai saatan vahingossa loukata pahastikin lähikaupan kassaa sanomalla päivää...
Hauskaa kevättä vaan sinullekin ja koita selvitä niistä omista kiusaajistasi sinäkin.
Niin, tuli vielä mieleeni että kyllä ainakin omassa tuttavapiirissäni on hyvin yleistä että ammatin vaatimukset vaikuttavat MYÖS työajan ulkopuolella, parturi-kampaaja kiinnittää huomiota ihmisten hiuksiin, vaatetusalan ihminen vaatteisiin jne. Niin että joko meno on kouluissa totisesti muuttunut melkoisesti (opettajan johdolla?) tai olet todellakin, ei näköjään pelkästään kielellisesti, vaan myös käytökseltäsi erityislahjakas ja tosi muuntautumiskykyinen yksilö...
mikään oikea opettaja tämä kirjoittelija...ei löydy käytös- eikä muitakaan tapoja...mutta kyllähän tuon arvasi jo ensimmäisestä kirjoituksestaan....joten suksi ihan ite vaan sinne mihin muita käsket suksimaan...lyhytnokka..joka ei ymmärrä edes huumoria...
Eipä vissin tarvii ihmetellä enää mitään jos tuo edustaa luokassa aikuista käyttäytymismallia...!
mene itse puhumaan opettajalle ja kysy asiallisesti noista hänen tekemisistään. Mieti etukäteen mitä aiot sanoa, äläkä hermostu. Niin, ja ehdottomasti kahden kesken.