näin he saavat sapatilleen ylösnousemuspäivän. mutta väärässä ovat. Raamattu, Jumalan Sana sen meille ilmoittaa, älkää menkö ,kristityt tähän saatanan adventistien kautta järjestämään ansaan.
Vastaukset 8
- usko niin
vaan Amstromin kirkko he uskoo että Jeesus kuoli tortaina.Ota asioista selvä ennenkuin alat syyttelemään.
- Silloin oli sapattiin
valmistautumis päivä ja sapatti juuri alkamaisillaan, niin että naiset, jotka olivat laittamassa Jeesuksen ruumista, joutuivat jättämään työnsä kesken sapatin johdosta, SILLÄ SE PÄIVÄ OLI SUURI! Tästäkin näemme että Jeesuksen läheiset pitivät sapatin, vielä Jeesuksen kuolemankin jälkeen!
Mitä tuohon päivään tulee, niin Jeesuksen sanotaan nousseen kolmannen päivän aamuna kuolleista ja jokainen osaa sen laskea että kolmas päivä perjantaista lukien on sunnuntai!
Siis :perjantai, lauantai, sunnuntai. Ei Jeesus sanonut nousevansa kolmen päivän perästä, vaan kolmantena päivänä perjantaista lukien ja se on sunnuntai. - Amstrongin porukka
Silloin oli sapattiin kirjoitti:
valmistautumis päivä ja sapatti juuri alkamaisillaan, niin että naiset, jotka olivat laittamassa Jeesuksen ruumista, joutuivat jättämään työnsä kesken sapatin johdosta, SILLÄ SE PÄIVÄ OLI SUURI! Tästäkin näemme että Jeesuksen läheiset pitivät sapatin, vielä Jeesuksen kuolemankin jälkeen!
Mitä tuohon päivään tulee, niin Jeesuksen sanotaan nousseen kolmannen päivän aamuna kuolleista ja jokainen osaa sen laskea että kolmas päivä perjantaista lukien on sunnuntai!
Siis :perjantai, lauantai, sunnuntai. Ei Jeesus sanonut nousevansa kolmen päivän perästä, vaan kolmantena päivänä perjantaista lukien ja se on sunnuntai.on väärässä. Adventtikirkko uskoo ja opettaa ihan samalla tavalla kuin yleisessä kristillisyydessä, eli että Jeesus kuoli perjantaina ja nousi ylös sunnuntaina.
- ihmettelen ittekin
...
- kaikkea ja
vielä vähän siitä sivustakin. Joo!
- ei opeta
noin. Olet erehtynyt luulemaan kokonaan toista ryhmää Adventtikirkoksi.
Adventtikirkossa on aina opetettu ristiinnaulitsemisen tapahtuneen perjantaina ja ylösnousemuksen sunnuntaina. Eli tästä opetuksesta ei suurempia ansoja löydy.
Torstai ristiinnaulitsemisteorian opettajia toki maailmasta löytyy, yksittäisiä harrastelijateologeja sadoittain - adventtikirkossa en ole vielä sellaista tavannut.
Keskiviikon ristiinnaulitsemista opettavista yhteisöistä tunnetuin on rahakirkko, Worldwide Church of God. Perustajansa Herbert Amstrongin aikoihin kirkko opetti myös sapatin pitämistä, mutta Amstrongin kuoltua (1986) asiat muuttuivat. Uudet johtajat, Joseph Tkach senior ja junior tekivät joitakin hyviä muutoksia (kuten Kristuksen vanhurskauden ja evankelisen pelastusopin korostus) ja joitakin kyseenalaisempia (kuten ettei sapatilla ole väliä), jonka jälkeen monet jäsenistä päättivät, ettei koko kirkkoon kuulumisella taida olla väliä.
Kai A- sinä uskot
että adventistit uskovat ..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta843457Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii3971272Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty38964Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty71843Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä196798Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s271724Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto22700Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel31628Sysmä tarvitsee päätöksiä
Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen20607Älä katoa elämästäni
Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan33576