tärppäsi

kauan teillä meni että tärppäsi
6761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eka raskaus alkoi heti ekasta kierrosta syksyllä 2003 ja tää toka alkoi 8 kuukauden yrittämisen jälkeen, nyt vasta menossa rv 5.

Ja mulla on PCO (lääkärin mukaan vaan toisessa munasarjassa) eli "helposti" tärppäs.

- äiti04

Äänestä
  • mikä on PCO??

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    mikä on PCO??

    PCo-potilaalla on monirakkulaiset munasarjat eli munasarjoissa on paljon pieniä rakkuloita joista ei yksikään kypsy.
    Lisäksi muita oireita on testosteronin määrä koholla, on kuukautishäiriöitä ja ovuloimattomuutta, liikaa karvojen kasvua, aknea, ylipainoa.

    Ilmeisesti pco on aika yleinen.

    Äänestä

  • äiti04 kirjoitti:

    PCo-potilaalla on monirakkulaiset munasarjat eli munasarjoissa on paljon pieniä rakkuloita joista ei yksikään kypsy.
    Lisäksi muita oireita on testosteronin määrä koholla, on kuukautishäiriöitä ja ovuloimattomuutta, liikaa karvojen kasvua, aknea, ylipainoa.

    Ilmeisesti pco on aika yleinen.

    millä aluella niitä karvoja sulla eniten kasvaa?

    Äänestä

  • lenuka kirjoitti:

    millä aluella niitä karvoja sulla eniten kasvaa?

    mulla kasvaa navan alla aika paljon karvaa ja reidet on karvaiset (saa ajella jatkuvasti) ja naamaankin niitä alkoi puskea ja siellä ne musta kaikkein ikävimpiä on.

    Kuukautiskierto on mulla ollut säännöllinen mutta ylipainoa, aknea ja karvaisuutta löytyy ja on tuo PCO-diagnoosi mutta ilmeisesti ovuloin aika useasti kun nyt toista kuitenkin odotan.

    Äänestä

4 vuotta ja 8 kk ennenkuin tärppäsi. 2. inssin tulosta.

Arvatkaa ketkä on onnensa kukkuloilla =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aws kirjoitti:

kauan teillä meni että tärppäsi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu