Neiti kärtty

Meidän ennen niin kiltti kohta neljä kuukautta täyttävä tyttö on alkanut oikein kunnolla ilmaisemaan, missä kaappi seisoo. Pitää kovaa kiukkuamista ja kirkumista kuin sikaa tapettaisi, mutta mitään todellista hätää ei ole, sillä kyyeliäkään ei tule. Lähes samalla sekunnilla sitten alkaa jo hymyily. Mitäs tämä tällainen on, onko muilla vastaavaa? Yrittääkö neiti jo tässä iässä pistää äitiä ja isää kampoihin?

Vauvan tarpeisiinhan tulee aina heti vastata, eikä tietenkään tämän ikäistä voi vielä komentaa. Mutta tulevaisuutta ajatellen kysyn, minkä ikäistä lasta voi jo torua?
2507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Juu, meillä sama ongelma, neiti täyttää kohta 4kk, ja on kova kiukuttelemaan, ei ole nälkä, kuiva vaippa ei ilmavaivoja, vaan kiukutellaan. Olen itse laittanut joskus omaan huoneeseen pinnasänkyyn rauhoittumaan. itkee siellä kunnes rauhottuu, kuulostaa varmaan hurjalta, mutta meillä toimii ainakin, ei kukaan lapsi ole itkuun kuollut! tyty tyytyväinen oikeastaan vain sylissä. Ei kelpaa sitteri, ei lattialla olo yms.

Äänestä

Meillä myös nelikuukautinen neiti, joka on muuttunut vaativaisemmaksi kuin aiemmin. Kyllästyy nopeasti lattialla tai sitterissä oleiluun. Sylissä vihtyisi vaikka kuinka, kunhan maisemat vaihtuvat.

Tässä iässä vauvoja vain rupeaa niin älyttömästi kiinnostamaan ympäröivä maailma, että paikoillaan ei paljoa maltettaisi olla. Vanhat lelutkin kyllästyttävät jo. Lisäksi oman äänenkäytön harjoittelu on alkanut. Myös erilaisia itkuja ja kitinöitä pitää harjoitella=)

Yritetään ajatella positiivisesti, lapsemme ovat vain normaalisti kehittyviä, kun rupeavat kiinnostumaan ympäröivästä maailmasta ja kiukkuavat, jos kyllästyttää... Ja nuo itkut eivät ole niin vakavia, että niihin pitäisi niin välittömästi reagoida kuin aivan pienten vauvojen itkuihin. Nyt autetaan lasta vähän kehittämän pitempää pinnaakin, kun ei sillä samalla sekunnilla reagoida, kun kitinä alkaa. Meillä ainakin monesti loppuu marina yhtä nopeasti kuin on alkanutkin ja välittömästi ollaan taas hyvällä päällä...

Ja meillä tuo pinnasänkyyn laittaminen on myös hyvä rauhoittumiskeino. Ja toinen mikä tehoaa aina, on kun ottaa vaipan pois ja pistää lattialle pötkölleen treenailemaan vatsalleen kääntymistä.

Nautitaan kasvavista vauvoistamme ja kohta ne taas viihtyvät paremmin itsekseenkin. Viimeistään, kun pääsevät liikkeelle, toivottavasti....=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiti06 kirjoitti:

Meidän ennen niin kiltti kohta neljä kuukautta täyttävä tyttö on alkanut oikein kunnolla ilmaisemaan, missä kaappi seisoo. Pitää kovaa kiukkuamista ja kirkumista kuin sikaa tapettaisi, mutta mitään todellista hätää ei ole, sillä kyyeliäkään ei tule. Lähes samalla sekunnilla sitten alkaa jo hymyily. Mitäs tämä tällainen on, onko muilla vastaavaa? Yrittääkö neiti jo tässä iässä pistää äitiä ja isää kampoihin?

Vauvan tarpeisiinhan tulee aina heti vastata, eikä tietenkään tämän ikäistä voi vielä komentaa. Mutta tulevaisuutta ajatellen kysyn, minkä ikäistä lasta voi jo torua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu