Hei kaikille. Olen juuri perustanut kennelin. Kasvatan doggeja ja kultsuja. Jos jollain on jotain kysyttävää kyseisistä roduista, niin kysykää rohkeasti vain. Yritän autta niin paljon kuin mahdollista. Vaikka kasvattajana minulla on tietenkin vankat tiedot, en minäkään ihan kaikkea tiedä, mutta etsitään vastausta sitten yhdessä, jos tällainen tilanne tulee. Oppimalla oppii!!!
Doggi-ja kultsu neuvoja tarjolla
DK-kennel
741584
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 74
Vanhimmat
millaisia mejä- tuloksia koirillasi on ?
Ei ole mejä-testeissä oltu ja tuskin tulee mentyäkään. Perustan oman liiton ja nämä koiraluokitukset (mm. juuri metsästys ja jäljitys) menevät siellä uusiksi. Aika näyttää kumpi liitto saa tulevaisuudessa enemmään arvostusta osakseen, uusi vai vanha?
ihmeeseen tarvitset sen uuden liiton?
hyvä ystävä. Monopoli ei ole koskaan hyväksi. Ei koira-asioiden hoidossakaan. Ihmisillä on oltava oikeus valita. Uskon, että kilpailu parantaa molempien liittojen tasoa.
sen verran omanpolun kulkijalta, että ihmettelin vaan että rupeaisitko jonkin liiton ohjeiden mukaan toimimaan ? Mistä tulee kirjainlyhenne DK ?
on huomattavasti helpompaa kun laatii itse ohjeet.. Ja jos en sittenkään noudata, muutan ohjeita, joten uskoisin tehtävästä selviäväni. DK-kennel on hyvän ystäväni ehdotus nimeksi ja luulisin sen juurtavan sanoista Doggi ja Kultsi...
olisi tanskalainen kasvattaja kyseessä.
mielessä jotain mullistavia muutoksia koirankasvatusalalle ? Nykyiset ongelmathan on kaikkien tiedossa, miten ajattelit puuttua niihin tai peräti ratkaista ne ?
infon jäsenjulkaisusta, jos pääset jäseneksi.
että voisin antaa sinulle pienen vinkin miten tuota bisnestä mielestäni kannattaisi lähteä viemään eteenpäin....
vanhan kaavan mukaan, toistaisin samat virheet.
minä juuri ettei kannata samoja virheitä tehdä mitä muut ovat jo tehneet...
on ripeää tuo toiminta vähän niinku tuumasta toimeen,,Ihan olen ylpeä tuosta nimestäkin:)
hitaat... Se on DK-kennelin motto. Meiltä koiran saa nopeasti!!
nyt kiirettä pitää mutta sillonhan se on taottava kun rauta on kuuma,vai mitä?
sinulla tuota pisnes-älyä tuntuu myös olevan!
minut osakkaaksi pisnekseen?
että et koskaan kysyisi. Tottakai!!!
tuota titytyytä ota pisnekseen osakkaaksi,sitähän se nyt tuntuu kärkkyvän,jooko että et.
ota. Tämän on tarkoitus menestyä.
jne....!!!!!!
olla liekassa...
Meistä tulee vallan mainiot yhtiö-kumppanit,,,
jo tuohon väliin,varmaan yrittää sotkea minut pois(-
pelkää teidän kahden väliin en todellakaan tuu ikuna ! Sen vannon
et tule,me melkein ollaan jo yhtiksii voisit vaikka onnitella;)
onnee vaan oikeen roppakaupalla ! Sitä nykyään tarvitaan. Pidä sit puoles tuntuu olevan aika kova luu toi sun kumppanis. Meinaa heilauttaa ihan omat säännöt peliin.
huomenna otan lakimieheeni yhteyksiä ja kaikki laitetaan mustaa valkoiselle,niinhän siinä pitää toimia.
Ei tarvi sit turhasta tapella, kun kaikki on paperilla. Voidaan keskittyä rahan (pentujen) tekoon!!!
siis yleiset yhtökumppaneita koskevat lait ja säädökset, vaikka koirankasvatuksen aiot laittaa uuteen kuosiin ?
ihan omat sääntömme. Kylläpäs sua nyt kiinnostaa...
täällä mielikuvitus maailmassa on kaikki mahdollista...
ethän vaan suutu kun laitoin jo tuon nikinkin firman mukaan?
jos koet olevasi mielikuvituksesi seurassa vahvoilla. Meillä muilla on oikea maailma johdettavana.
sinä olet sen ansainnut. Teet siitä vielä maailmankuulun!!!
tekemäänkin ja minä voin kyllä hoitaa markkinoinnin sun muut sponsorit(niitäkin tarvitaan menestyvää liike-yritykseen)hoitele sinä sitten tuota käytännön puolta enempi,sopiiko?
On niin paljon helpompi tarttua tähän asiantuntijan rooliin, kun tietää taustojen olevan kunnossa!
kynällä, on sitten helpompi muuttaa sääntöä, jos rupee siltä tuntuun
hierarkiasta eikä suostu vastaa tuohon sun alempaa viestiisi,ei haittaa.
Kyllähän mulla täytyy se edustustili olla myös ja auto kuljettaja,tietenkin:)
rautainen ammatitaito vaatii rautaiset edut
hyvä vinkki,,kiitos vain myös kumppaninkin puolesta-)
buhahahahahhahahahaha
Yleiset vaatimukset siitosparille joka voidaan hyväksyä pelkällä ilmoituksella:
Narttu:
- iältään vähintään 22 kk astutushetkellä, ei yli 7 v. joskin ensisynnyttäjä ei yli 5 v astutushetkellä.
- 3 x erinomainen tai hyväksytty jalostustarkastuksessa varauksetta.
- lonkkakuvaustulos A-B
- kyynärnivel kuvaustulos 0/0
Uros:
- iältään vähintään 15 kk
- 3 x erinomainen tai hyväksytty jalostustarkastuksessa varauksetta
- lonkkakuvaustulos A-B
- kyynärnivel kuvaustulos 0/0
Mikäli siitospari täyttää em. edellytykset eikä jalostusneuvojalla ole muita kiistattomia tietoja siitosparin yhteensopivuudesta,
esim. sisarusten perinnöllisistä sairauksista, on pentue suoraan yhdistyksen pentulistalla, kunhan kasvattaja sen myös pentulistan päivittäjälle ilmoittaa
ja että kasvattajan täytyy itse muistaa päivittää tietonsa pentulistalle 1 kk välein, jolla varmistaa pentulistalla pysymisensä
Jalostustoimikunnan hyväksymä yhdistelmä pysyy pentulistalla siihen saakka, kunnes pennut täyttävät kolme (3) kk.
Kasvattaja on velvollinen ilmoittamaan pentuvälittäjälle, mikäli kaikki pennut ovat löytäneet jo kodin ennen 3 kk:n ikää.
Mikäli kasvattajalla ei ole ennen suunniteltua pentuetta jalostustoimikunnan hylkäämää tai ulkopuolista pentuetta,
voidaan pentueilmoitus laittaa yhdistyksen sivuille ja pentuvälittäjille yksi (1) kuukausi ennen astutusta.
Muussa tapauksessa yhdistelmä tulee pentulistalle vasta pentujen synnyttyä.
Mikäli siitokseen käytettävällä uroksella on jo olemassa Suomessa 5 pentuetta ke/ti ja 4 si, mu/ha , on uros jälkeläistarkastettava, jotta se pysyisi pelkällä
ilmoituksen perusteella hyväksyttävien listalla.
Mikä tahansa muukin poikkeama siirtää astutusilmoituksen jalostustoimikunnan käsittelyyn.
Vähimmäisvaatimukset:
Narttu:
- iältään vähintään 22 kk astutushetkellä, ei yli 7 v. joskin ensisynnyttäjä ei yli 5 v. astutushetkellä
- 3 x erittäin hyvä palkinto tai hyväksytty jalostustarkastuksessa
- lonkkakuvaustulos A – C, kuitenkaan 2 x C (sekä uroksen että nartun lonkat C), ei hyväksytä. C-lonkkaisen pariksi suositeltaisiin ensisijassa A-lonkkaista.
- kyynärnivelkuvaustulos 1/1, jolloin uroksen oltava 0/0
Uros:
- iältään vähintään 15 kk
- 3 x erittäin hyvä palkinto tai hyväksytty jalostustarkastuksessa
- lonkkakuvaustulos A – C, kuitenkaan 2 x C (sekä uroksen että nartun lonkat C) ei hyväksytä, C-lonkkaisen pariksi suositeltaisiin ensisijassa A-lonkkaista
- kyynärnivelkuvaustulos 1/1, jolloin nartun oltava 0/0
ja samalla omat säännöt. Nuo heitän romukoppaan.
sääntöjä. Ei taida pikkunen pystä. Todellisuus on raadollisempaa kuin leikki.
Buahaha
en laita tänne yhtään sääntöä julki. Ne, jotka hyväksytään liittomme jäseneksi, saavat sääntökirjasen. Sinä joudut etsimään omaasi, jos vaikka mustan pörssin kauppiailta saisit.
ei kannata allekirjoittaa sitä kasvattajasitoomusta, niitä ei tarvi noudattaa mutta kuitenkin niiden perään kysytään. -Kummallista.
Eli tarkistuta koirasi eläinlääkärillä -> käytät vain ja ainoastaan terveitä yksilöitä jalostukseen niin kukaan ei huutele perään.
kirjoittaneelle kysymys; miksi kirjoitit tuon " - iältään vähintään 22 kk astutushetkellä, ei yli 7 v." kun tuo ohje on mallia hälläväliä millä ei ole mitään merkitystä kun jokainen kasvattaja voi huoletta käyttää 11kk-10v ikäistä narttua vaikka 10 kertaa ilman mitään huolta rangaistuksista.
kultsujen suhteen. Vaadittavia juttuja on,
Rodun pevisa-vaatimuksina tutkitaan lonkat, kyynärpäät sekä silmät.
Jalostuksesta pois sulkevat silmäsairaudet HC, PRA, RD asteet 2-3.
IKÄRAJOITUKSET
Uros vähintään 12 kuukautta. Narttua ei saa astuttaa ennen 22 kuukauden ikää eikä sen jälkeen, kun se on täyttänyt 8 vuotta.
TERVEYSVAATIMUKSET
Silmät
Koira on silmätarkastettu. Silmätarkastuslausunto ei astutushetkellä saa olla 24 kuukautta vanhempi.
Koiraa, jolla on todettu HC, RD (geograafinen RD = RD2 tai totaali RD = RD3) tai PRA ei saa käyttää jalostukseen.
HUOM. multifokaali RD:n (= RD1) käytto sallitaan.
Koiraa, jolla on PRA-jälkeläinen tai jonka emällä tai isällä on todettu PRA, ei saa käyttää jalostukseen. Myöskään tunnetun PRA-kantajan jälkeläistä tai pentuesisarta ei saa käyttää jalostukseen.
Lonkat
Jalostukseen käytettävällä koiralla on oltava astutushetkellä A-, B- tai C-lonkat.
Jos jalostukseen käytetään C-lonkkaista koiraa, täytyy toisella vanhemmista olla joko A- tai B-lonkat.
C-lonkkaisella koiralla tulee olla näyttelyistä vähintään SA/ERI -arvoinen palkinto TAI hyväksytty taipumuskoe (NOU1) näyttelystä laatuarvostelun 1. palkinto / EH.
Kyynärpäät
Suomalaisomistuksessa olevalla koiralla on oltava astutushetkellä kyynärnivellausunto. Pentuvälityksen raja-arvo on K1.
ULKOMUODOLLISET EDELLYTYKSET
Jalostukseen käytettävällä koiralla tulee olla vähintään joko 1. palkinto tai uusien näyttelysääntöjen 'erittäin hyvä'
2. palkinto / 'hyvä' näyttelystä, mikäli kyseisellä koiralla on tulos NOME-, MEJÄ- tai PK-koeesta tai on suorittanut hyväksytysti Golden Ringin tai Kennelliiton luonnetestin".
KOETULOKSET
Ainakin toisella pentueen vanhemmista tulee olla joko hyväksytty
* taipumuskoe (NOU1),
* Golden Ringin tai Kennelliiton luonnetesti
* metsästyskoirien jäljestyskoetulos (MEJÄ),
* palveluskoirakoetulos,
* pelastuskoirakoetulos
* BH-koe.
Metsästys
Vaatimukset välitykseen otettaville pentueille:
Parhaiden metsästysominaisuuksien hyödyntämiseksi jalostuksessa jalostustoimikunnan (rotujärjestön) metsästyskoetulosvaatimusten osalta koiran käyttökelpoisuus todetaan sekä sen omien, että sen sukutaulussa näkyvien koirien metsästyskoetulosten perusteella. Riittävän pistemäärän omaavilta koirilta vaaditaan lisäksi näyttelystä vähintään 3. palkinto.
Pistelaskussa huomioidaan pentueen vanhempien rekisterikirjassa olevat koirat, niin että vanhempien pisteet lasketaan täytenä, isovanhempien pisteet jaetaan kahdella, seuraavan sukupolven neljällä ja viimeisen huomioitavan kahdeksalla.
Ulkomaisten ja tuontikoirien osalta voidaan työryhmän päätöksellä tehdä poikkeuksia.
säännöt lähinnä oksettavat. Onneksi ne nyt menevät uuteen uskoon.
DK-kenneli ON UUSI VALKEALA. PENTUTEHDAS!
Tällälailla juuri pentutehtailijat toimivat. Säännöistä viis.
http://www.sey.fi/elaintenviikko/evk05luettelo.html
pelistä POIS, tosikko!!!!!
onko viestissäsi jotakin joka mahdollisesti loukkaisi kennelimme oikeuksia. Vaikea sanoa, kun en ole lakimies. Olen vain tällainen koiratietäjä...
yhtään neuvoa antaneen vaikka aloituksesi niin lupailee. Suorastaan pihtailet tietoja.
Taitaa olla ihan fuulaa...
Vanhan liiton asioissa en neuvo. Doggeihin tai kultsuihin koskeviin kysymyksiin vastaan kyllä, jos ne eivät koske vanhan liiton sääntöjä.
lukiessa huomasin että pihtaat näitä uusia sääntöjä. Mikäs asiantuntija se sellainen on ?
Tiedätkö edes miltä kultsu tai doggi näyttää?
miltä doggi tai kultsu näyttää? (vähän kyllä tuli yliarvioitua palstalaisten tiedot)
laitaan googleen hakusanaksi tanskan doggi ja katso kuvat
kultaisen noutajan kohdalla laita hakusanaksi kultainen noutaja.
Säännöt julkaistaan vain jäsenyyden saavuttaneiden tietoon. Näin aluksi.
ensalkuun lukemaan !!! Kysyin tiedätkö sinä miltä ko rodun edustajat näyttävät. Et vastannut taaskaan siihen mitä kysyttiin. Olet epäpätevä !
on täysin riittävä. Oliko sinulla jotain oikeaa kysyttävää vai haluatko vain näyttää katkeruuttasi? Minulle käy molemmat vaihtoehdot.
käy mikä vaan. Mutta milläs sen pätevyytes osoitat kun et mihinkään pysty vastaamaan. Usko pois olet viimeinen ketä kohtaan olisin katkera ei millään pahalla, säälittää ihan tollaset.
rupea aliarvioimaan mun kumppanin pätevyyttä,,krh
katkeruuden osoituksen...
mainostaa jakelevansa ohjeita muille eikä sitten pysty vastaamaan kun asian vierstä niin ei se oikeen vakuuta. Tuskin on koskaan livenä koira nähnytkään.
epäpätevä tulkinta asiasta.
seuraava kysymys...
se mielenkiintoinen pointti että vain josn itse kysyy ja itse vastaa saa mieleisensä vastauksen.
Mutta senhän näyt jo oivaltaneen...
Ei muuta kysyttävää. Poistun sunnuntai-illan viettoon !
parempi, että kyselet juuri itseltäsi, niin saat niitä mieleisiä vastauksia. Minulta kun saat vain totuuksia...
Omaathan hyvän huumorintajun ja osaat nauraa myös itsellesi?
kyllä
oli sitten meidän molempien puolesta.
kun luonteissakin löytyy samankaltaisuutta.
Nyt taidetaan olla liemessä,,ota pikaisesti yhteys yhtiö-kumppaniin,please!!!
eilisestä oli hauska heittää vähän läppää noin huumoritajuisen virtuaali persoonan kanssa.Hyvää kevään jatkoa"_":)
Luin I
Koko I ---> hauskaa!
Ketjun I
Olen ameriikkalainen juristi John Doe ja sain huolestuttavia uutisia että päämieheni punk bändi Dead Kennedys yhtyeen tunnus DK on otettu luvatta käyttöön. Päämieheni vaatii 10000000000000000000dollarin korvauksia henkisestä kärsimyksestä ja yleisestä häiriöstä kun tänään illalla on tullut yli 100 puhelua suomesta. Kaikki soittaneet ovat halunneet ostaa vain koiria mutta kukaan ei halunnut ostaa ainuttakaan levyä.
Päämiehelläni on ollut DK tunnus käytössä jo vuodesta 1979 jonka voit tarkistaa alla olevasta linkistä. http://www.deadkennedys.com/history.htm
ja tässä linkki kappaleeseen joka sopii tälle palstalle http://youtube.com/watch?v=Qsl6WBUzq6I