Kalakaiku

valinta.

Vesille venosen mieli ja ahventa narraamaan. Kalakaiun ajattelin hankkia. Mikähän olisi sopiva? Käyttö olisi lähinnä seuraava.
- Onki- ja uistelukalojen oleskelupaikkojen löytäminen.
- syvyysalueeksi riittää 0-30 m.
- Lähinnä tarkoitus paikantaa sopivia kohtia pohja (tai pilkki-) ongintaan. Eli pohjamuoto ja -laatu olisi hyvä nähdä. Lisäksi hyvät kalatunnistusominaisuudet, esim kohtuullisen kokoiset ahvenaiset olis syytä havaita aivan pohjan tuntumastakin.
- käytössä pienessä moottoriveneessä, mutta siirettävyys on plussaa, eli mieluummin ei kiinteää asennusta jotta voi ottaa mukaan toisillekin vesille, jossa on eri vene.
- käyttö vapaa-ajan kalastukseen, ei tarvitse olla ammattivehje, mutta selkeä suurikokoinen näyttö on plussaa. Hinta mielellään alle 400 €.
- Vesitiiviys ehdoton edellytys, joutuu varmasti sadeolosuhteisiin.

Ja muutenkin olisi mukava kuulla käyttövinkkejä, kun en ole aiemmin kaiulla pelannut.

10

8451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pete...

      tuo on todella hyvä kaiku! hinta noin 400e. paras hintalaatu suhde

    • hjp
    • kaippa

      Lowrance x125 oli ERÄ:n jigittelijän kaikutestin voittaja jokin aikaa sitten. itte kattelin tuota laitetta talven ajan, mutta päädyin sitten saman merkin eri malliin. Pilkkijöille ym. on paljon kevyitä/kannettavia/huokeita kaikuja melkein joka valmistajalla, erässä oli näistäkin testi, sieltä löytynee alkuun vinkkejä ja suosituksia.

      • valinta.

        Kiitos vinkeista - tuo Lowrance sarja näyttää sopivalta.


    • ???

      Humminbird matrix 17 on todella hyvä kalastus tarkoitukseen,se toimii myös muussa käytössä

      • valinta.

        Hankin sitten tuon lowrance X-125:n. Ainakin toistaiseksi olen siihen täysin tyytyväinen. Vielä kerran kiitokset vastanneille.


    • pilkille

      Onko kenelläkään kokemusta nettikauppa Light inthebox.com,in kaiuista, kovin on vähän tietoa esitteissä? Pätevän näköisiä ovat ja edullisia.

    • LowranceForFIsh

      Osta Lowrance, se on paras merkeistä . Muita ei kannata edes katsella. Lowrancella näkee kaikki.

      Elä ainakaan osta Humminbirdiä tai Raymarinea, ne on huonoja.

    • onkijas

      Onpa taas asiaton mainosviesti yllä. Kaikulaitteita on montaa tekniikkaa, peruskaiut parilla eri taajuudella, chirp, viistoluotaimet jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      132
      3144
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2981
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1936
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1579
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      984
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      890
    Aihe