Kalakaiku

valinta.

Vesille venosen mieli ja ahventa narraamaan. Kalakaiun ajattelin hankkia. Mikähän olisi sopiva? Käyttö olisi lähinnä seuraava.
- Onki- ja uistelukalojen oleskelupaikkojen löytäminen.
- syvyysalueeksi riittää 0-30 m.
- Lähinnä tarkoitus paikantaa sopivia kohtia pohja (tai pilkki-) ongintaan. Eli pohjamuoto ja -laatu olisi hyvä nähdä. Lisäksi hyvät kalatunnistusominaisuudet, esim kohtuullisen kokoiset ahvenaiset olis syytä havaita aivan pohjan tuntumastakin.
- käytössä pienessä moottoriveneessä, mutta siirettävyys on plussaa, eli mieluummin ei kiinteää asennusta jotta voi ottaa mukaan toisillekin vesille, jossa on eri vene.
- käyttö vapaa-ajan kalastukseen, ei tarvitse olla ammattivehje, mutta selkeä suurikokoinen näyttö on plussaa. Hinta mielellään alle 400 €.
- Vesitiiviys ehdoton edellytys, joutuu varmasti sadeolosuhteisiin.

Ja muutenkin olisi mukava kuulla käyttövinkkejä, kun en ole aiemmin kaiulla pelannut.

10

8458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pete...

      tuo on todella hyvä kaiku! hinta noin 400e. paras hintalaatu suhde

    • hjp
    • kaippa

      Lowrance x125 oli ERÄ:n jigittelijän kaikutestin voittaja jokin aikaa sitten. itte kattelin tuota laitetta talven ajan, mutta päädyin sitten saman merkin eri malliin. Pilkkijöille ym. on paljon kevyitä/kannettavia/huokeita kaikuja melkein joka valmistajalla, erässä oli näistäkin testi, sieltä löytynee alkuun vinkkejä ja suosituksia.

      • valinta.

        Kiitos vinkeista - tuo Lowrance sarja näyttää sopivalta.


    • ???

      Humminbird matrix 17 on todella hyvä kalastus tarkoitukseen,se toimii myös muussa käytössä

      • valinta.

        Hankin sitten tuon lowrance X-125:n. Ainakin toistaiseksi olen siihen täysin tyytyväinen. Vielä kerran kiitokset vastanneille.


    • pilkille

      Onko kenelläkään kokemusta nettikauppa Light inthebox.com,in kaiuista, kovin on vähän tietoa esitteissä? Pätevän näköisiä ovat ja edullisia.

    • LowranceForFIsh

      Osta Lowrance, se on paras merkeistä . Muita ei kannata edes katsella. Lowrancella näkee kaikki.

      Elä ainakaan osta Humminbirdiä tai Raymarinea, ne on huonoja.

    • onkijas

      Onpa taas asiaton mainosviesti yllä. Kaikulaitteita on montaa tekniikkaa, peruskaiut parilla eri taajuudella, chirp, viistoluotaimet jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7403
    2. 78
      4913
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4809
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4228
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3008
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2649
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2541
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      47
      2196
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2181
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1820
    Aihe