Aloitin 40-vuotiaana uudelle alalle kouluttautumisen, tekniikan alaa. Nythän aivojen pitäisi olla heikommassa kunnossa kuin nuorena ja omaksumisen vaikeampaa. Mutta aikoinaan koulussa en ollenkaan tajunnut fysiikkaa ja kemiaa ja nyt yhtäkkiä olenkin tajunnut lähes kaiken ja pärjään hyvin. Osaako kukaan selittää miksi? Asennekysymyskö tämä olikin? Ko aineet ennen kutosia arvosanoilla 4-10, nyt tulossa kiitettävät. En ollut nuorenakaan mikään bilettäjä, vaan kiltti.
Opiskelu aikuisena
tajunta heräsi
2693
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sama täällä, tosin ala on taideteollinen. Ainakin mulla syy siihen, että nyt tuntuu uppoavan teoriaopitkin paremmin kuin koskaan nuorena, on siinä, että nyt on ihan eri tavalla motivoitunut oppimaan, ja myös elämänkokemus avartaa lisää näkökenttää eli ei jää kiinni pinnallisuuksiin vaan hahmottaa kokonaisuudet. Logiikkaakin tuntuu pelaavan nyt huomattavasti laajemmalla tasolla kuin nuorempana. Siis ihan luonnollista kehitystä tämä vaan on.
Nautitaan siitä! : )
Ja juuri tuossa katselin kun poika tuskaili läksyjensä kanssa. Tuli mieleen, että itsellä oli lukiossa monesti tilanne, etten edes yrittänyt vastata kaikkiin läksyihin/koekysymyksiin. Ja nyt menee lähes kuin vettä vaan.
Olisikohan motivaatiolla tai omarahoituksella osuutta asiaan? Jokatap. hyvä me!