musiikinteko ohjelmia ILMAISEKSI tarvitsisin

..onks netti-sivuja antaa , joista saa ladattua ILMAISIA musanteko ohjelmia,joilla voi helposti luoda musaa, tai laittaa efekti-hommia omaan musaan?
6292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

varmasti jos jaksaa googletella. Nyt en tähän hätään muista muuta kuin äänenkäsittelyohjelman nimeltä Audacity, se ei ole siis varsinaisesti musantekosofta vaan sillä äänitetään, esim. lp:t ja kasetit kovalevylle, käsitellään sampleja yms.

Haepa googlella näillä hakutermeillä

freeware midi sequencer

freeware midi compose

freeware audio sequencer

freeware music compose

jne....kyllä sä löydät. Mäkin löysin kasapäin softaa. Tosin jos etsit linuxille niin taitaa sillä osastolla löytyä ilmaisia (freeware tai open source) paremminkin, wintussusoftat kun on yleensä joko demoja tai sitten sharewarea.

Äänestä
  • Trakkeri ohjelmia ainaki löytyy, ne on kommari homojen tekemiä joten niistä ei tarvii maksaa kapitalistipaskoille mitää. Eivätpähän pääse sikiämään.
    buzz tracker niminen pitäis kuukelista löytyy. Siihen löytyy lisä osia aika helposti. Mutta tietenkin jotta saat parhaat ja ajanmukaisimmat ohjelmat niin suosittelen vertaisverkoista varastamista ja kavereilta kyselemistä.
    Tietenkään ei kannata kaikkia ohjelmia säilyttää koska osassa saattaa olla ohjelmointi virheitä, joten kannattaa pitää vain parhaat.
    Nuendo, cakewalk, vsti:it ja vst pluginit on jo hyvä alku. Mutta osa pärjää pelkällä multiraiturilla ja träkkerillä. oma suosikki on synapsen orion.

    Äänestä

ilmaisesta en ole varma, mutta kun raaskii maksaa 10-50 e niin johan löytyy kaikenlaista...
Ja näitäkin saa mm. Anttilasta, jne.

:)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


MUSAMIES 23 kirjoitti:

..onks netti-sivuja antaa , joista saa ladattua ILMAISIA musanteko ohjelmia,joilla voi helposti luoda musaa, tai laittaa efekti-hommia omaan musaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu