Tukivarsien kumiholkkien uusinta

Fiesta v.85

Katsastuksessa yks korjattava oli taka-akselin pitkittäisten tukivarsien kumiholkit halkeilleen ja murentuneet.
Uusimisen ongelmana on, että sekä tukivarret että kumiholkit ovat poistuneet jo Motonetin ja muidenkin tarvikeliikkeen listoilta.
Mistä sais:
- Romuttamoille jos on sattumalta juuri tullut tuollainen v.84-88 Fiesta. Voi olla yhtä huonokuntoinen, ei hyödytä kauaa.
- Jotkut erikoisliikkeet myyvät uretaaniholkkeja kovaan hintaan.
- Ford vielä kalliimpi.
- Mistä vielä kysyis?

Rakenne on sellainen, että peltiseen tukivarteen on prässätty D36 holkit. Holkin rakenne:
Teräs ulkoputki d32/D36
Kumiholkki d16/D32
Teräs d10/D16 x 48mm
Kiinnitetty M10 pultilla auton korvakkeisiin.

Olisiko sallittu tapa hankkia esim. Etolasta jotain uretaanipyörötankoa D32 x 48mm ja painaa prässillä entiseen kumiholkin ulkoputkeen? Sitten porata D15-16 reikä ja painaa entiset d10/D16 sisäholkit prässillä sisään? Ehkä jotain liukastetta prässäyksen helpottamiseksi? Tällöinhän se rikki oleva eli kumiholkki korvaituisi uudella materiaalilla.

1

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viestin aloittaja

      Fordilta 58,85e/kpl eli 177,70e

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      108
      2960
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      60
      2132
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2087
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      65
      1818
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      155
      1652
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1416
    7. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1053
    8. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      72
      1014
    9. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      80
      1011
    10. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      67
      1008
    Aihe