DNA-kytkystä eroon?

Seikku

Hommasin 20.11.2006 dna-kytkykaupalla N73-puhelimen. Tiesin jääväni vuoden alusta työttömäksi. Myyjän puheiden perusteella laskujeni piti olla korkeintaan 50e, mutta laskut ovat järkejään 80e, ja niihin minulla ei ole varaa!!! Miten pääsen tästä eroon?? Voisin suosiolla maksaa ne jäljellä olevat kimppa-kk-maksut, kun vain pääsisin eroon näistä 80 euron laskuista. Tai toki pääsisin niistä eroon kun antaisin puhelimen vain olla hyllyllä, mutta mikä järki siinäkään nyt on. Auttakee!!

6

2603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seikku

      Haluan tästä eroooooon!!!!!!!!!

    • Voi_voi

      Laskuista et pääse eroon, vaikka pitäisit sitä puhelinta vain hyllyllä, koska kk-maksut puhelimesta ja siitä puhepaketista tulee varmasti!. Ja sinä voit sen puhelimen myydä pois, esim: www.huuto.net, mut et sinä sillä uuden hintaa saa.

      Kannattaa soittaa dna:n asiakaspalveluun, ja kysyä heiltä suostuvatko he mihin. Sinun pitää kyllä sitten esittää sitova työttömyystarve/maksueste, et jos he suostuvat purkuun. Mut sitten sulle tulee kerralla maksettavaksi se loppumaksut, jos he suostuvat kytkyn purkuun...

      • Meg52

        Mulla on Soneran-kytky, olen soittanut soneralla monta kertaa, eivät suostu purkamaan sopimusta millään. Sanovat vaan,että 24kk:n kuluttua se loppuu. Tosi törkeää palvelua. Mä olen kans hukassa niiden laskujen kanssa, mutta ei voi muuta tehdä ku seurata soneran-sivuilta,että tulee minuuttimäärä täytee siitä mitä maksan ja sit lopettaa soittaminen ja odottaa seuraavaa kuukautta. Tämä on kyllä niin asiakkaitten hyväksi käyttöä. Sit ku se kaksi vuotta menee umpeen niin heitän kyllä kännykän mereen ellei mitään uutta muutosta ole siiheksi tapahtunut.


      • Tiitu
        Meg52 kirjoitti:

        Mulla on Soneran-kytky, olen soittanut soneralla monta kertaa, eivät suostu purkamaan sopimusta millään. Sanovat vaan,että 24kk:n kuluttua se loppuu. Tosi törkeää palvelua. Mä olen kans hukassa niiden laskujen kanssa, mutta ei voi muuta tehdä ku seurata soneran-sivuilta,että tulee minuuttimäärä täytee siitä mitä maksan ja sit lopettaa soittaminen ja odottaa seuraavaa kuukautta. Tämä on kyllä niin asiakkaitten hyväksi käyttöä. Sit ku se kaksi vuotta menee umpeen niin heitän kyllä kännykän mereen ellei mitään uutta muutosta ole siiheksi tapahtunut.

        Mikä teissä on, kun ette osaa lukea sopimusehtoja ENNEN allekirjoitusta ja ostopäätökesn tekemistä. Ostohetkellä on varmaan kerrottu sopimusajan pituus ja jos sopimusaika on 24 kk niin se on yhtä kuin kaksi vuotta. ja jos sanotaan, että sopimusta ei voi sanoa irti ennemmin niin siloin sitä ei voi. Olisiko jonkinlainen sisälukutestin tekeminen tai kuullunymmärtämisen harjoittelu mitään....?


    • skorpio

      15.4 alkaen voit vaihtaa liittymätyyppiäsi tuosta kytkystä. vaihda parempi liittymä itelles, ei se kännykän kuukausimaksu ole sitä 80 e vaan se tulee siitä miten käytät sitä. kato halvempi paketti tai minuuttihintainen itelles ja PUHU hyvä ihminen vähemmän niin tulee pienemmät laskut.

    • 3nity

      Olisi kiva tietää, miksi laskut ovat niin suuret, varsinkin jos sopimuksessa olisi jotkin pienemmät paketit tms varattuna. Kuulostaa siltä, että kaikki ei ole kuten pitää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      271
      14460
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      69
      7310
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7141
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      114
      4889
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe