Mitä voin tehdä ja miten "hyötyä"/saada korvausta?
Ostin tässä kaksi kuukautta takaperin pienen rotukoiran ja teimme kauppakirjan pennusta, rekisteri paperit luvattiin toimittaa jälkikäteen.
Rekisteri papereita ei ole kuulunut tähänkään päivään mennessä ja myyjä ei vastaa soittoihini ym.
Minulla on myyjän nimi ja find:iin laitoin tämän nimen menemään josko hänellä olisi joku toinenkin numero ja kappasvain hänellä on useita eri numeroita sukulaistensa nimissä.
Kertokaa minulle mitä voin tehdä ja kehen kannattaisi ottaa yhteyttä tällaisessa tapauksessa.
nimim.Huijattu
Ostin tässä kaksi kuukautta takaperin pienen rotukoiran ja teimme kauppakirjan pennusta, rekisteri paperit luvattiin toimittaa jälkikäteen.
Rekisteri papereita ei ole kuulunut tähänkään päivään mennessä ja myyjä ei vastaa soittoihini ym.
Minulla on myyjän nimi ja find:iin laitoin tämän nimen menemään josko hänellä olisi joku toinenkin numero ja kappasvain hänellä on useita eri numeroita sukulaistensa nimissä.
Kertokaa minulle mitä voin tehdä ja kehen kannattaisi ottaa yhteyttä tällaisessa tapauksessa.
nimim.Huijattu
Vastaukset 9
Vanhimmat
myös näin. Lupasi toimittaa viiko sisällä. No papereita ei kuulunut äiti soitti kasvattajalle ja taas lupasi laittaa ne paperit. No ei vieläkään kuulunut niin soitettiin kennelliittoon ja kyseltiin suoraan sieltä. siellä sanottiin ettei eka kerta kun kyseinen kasvattaja teki tämän. Saatiin paperit kun taas kerran soitettiin kasvattajalle että soitettiin jo kennelliittoon ja eläinlääkärille joka oli tarkistanut pennut. Kokeile kennelliittoon siellä pitäisi olla rekkaus tiedot JOS pennut on rekattu mutta nyt tiedän että rekkarit PITÄÄ saada kaupan yhteydessä koska voi olla niin ettei kasvattaja ole aikonutkaan rekata niitä... Ja jos kauppakirja on kennelliiton papru niin kyllä sen avulla sulla pitäis olla oikeuksia. Mutta jos on itse tekaistu niin en tiedä onko se "laillinen". :) Toivottavasti saat asian kuntoon"
Ota yhteys kuluttaja-asiamieheen.
Miten tällaista tiedät?
"kappasvain hänellä on useita eri numeroita sukulaistensa nimissä."
Aloituksesi ontuu nyt kyllä pahemman kerran.
Yritin soittaa numeroon joka luki kauppakirjassa tiedustellakseni, koska ne rekisteri paperit oikein tulevat, hän ei vastannut vaikka useasti yritin soittaa. Lähetin tekstiviestin find:iin josko löytyisi joku toinen numero josta hän vastaisi ja tuli tosi monta viestiä find:ista eli siis hänellä oli monen saman sukunimisen henkilön nimiin otettu liittymä jossa hän oli käyttäjänä, mutta liittymän ottaja oli eri niminen.
Tämä ei todellakaan ole mikään provo vaan totista totta.
Sain yhteyden rekisteri valvojaan ja sieltä selvisi, että tällä pennun myyjällä on jäsen maksu maksamatta ollut viime vuodesta lähtien ja hän ei ole rekisteröitynyt kasvattaja.
Tätä asiaa nyt käsitellään muuallakin kuin itse yksikseni.
Laitoin vihaista viestiä "kasvattajalle" menemään ja hän vastasi: "soitan kunhan pääsen töistä..."
Eli tarkoittaa sitä, että ei saa omalle nimelleen puhelimia, kun luottotiedot eivät ole kunnossa. Mutta, tuokaan ei kuulu pentujen ostajille, kertoo vain myyjän ´rehellisyydestä´.
Eli suosittelen kuluttaja-asiamieheen yhteydenottoa, kuten tuolla jo joku muukin sanoi.
Se, ettei ole rekisteröitynyt kasvattaja ?????---no..ainakin hänellä on pentujen rekisteröintimaksu suurempi....tiedä sitten ?????
Sinun onnesi on, että toivottavasti sopimus on tehty sille viralliselle SKKL:n kaavakkeelle.
voi mennä monesta syystä. Ei se välttämättä kerro mitään ihmisestä.
Itseltäni on luottotiedot menneet, kiitos entisen parisuhteen, josta en osannut ajoissa lähteä pois.
rikosilmoitus. Sinulla on varmasti kauppakirja tehtynä myyjän kanssa kennelliiton lomakkeelle eikö. Ellei papruja ala kuulumaan niin poliisille tekemään rikosilmoitus. Senjälkeen ota yhteyttä kuluttaja-asimieheen ja tee valitus jossa vaadit kauppasumman palautusta kokonaan vedoten.
Oliko myyjä laittanut siihen kauppasopimuksen loppuun olevansa kennelliiton jäsen ja rotujärjestön tai yhdistyksen??
Tässä selkeesti sopimuksen kohta
5. Jos koira poistetaan rekisteristä sekarotuisuuden tai muun syyn vuoksi, myyjä palauttaa kauppahinnan ja koira jää edelleen ostajalle.
Sovelletaan myös siihen että ei ole rekisterissä.
Sain koirasta maksamani rahan takaisin! Kiitos kaikille vastanneille!
nopeeta toimintaa, ei tainnu olla ihan tosi tarina. Ärsyttäviä noi tommoset provoilijat, jos joku joskus tosissaan tarvitsisi neuvoja ei sitä sitten kukaan usko noiden provojen takia.