budapestiin, auton vuokraus

kyyp

Hei!

Olemme lähdössä huhtikuun puolessä välissä omatoimimatkalle budapestiin (2 henkl.) matka kestää viikon verran. tarkoituksenamme on tutustua budapestiin ja reissata maaseudulla omalla autolla tai yleisillä kulkuvälineillä. Onko kellään kokemuksia auton vuokrauksesta, hinta, mistä vuokrata budapest-jokin toinen kaupunki, jne. Menemme ehkä käymään balaton-järvellä, mielessämme ollut kroatia ja Wien. tarvitaanko rajanylitykseen mitään lomakkeita jne. kaikki neuvo tarpeen.

7

3882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Diesel!

      Vuokrasimme Pestin puolella, Tonavan rannassa olevan hotskun yhteydessä olevasta vuokraamosta.
      Nimeä en enää muista.
      Olin netistä katsonut vaihtoehtoja mutta hinnat olivat samassa linjassa, Saksaa kalliimpia.
      Meillä oli pieni diesel Ford viikon.
      Lasku oli jossain 200-300E:n välillä.
      Rajojen ylityslisä oli 20E.
      Heppu sanoi että merkatkaa itse valmiiseen lomakkeeseen sitä mukaa kun menette. Itävalta, Slovenia.

      Lähinnä hämmästelin auton palautustarkastusta.
      Tasopinnat syynättiin peilaavaa valoa vasten.
      Sisätilojen tarkastus.
      Auton perustoiminnot.
      Mattojen alustat.
      Vararengas.
      Varmaa on että jos mitä tahansa, pientäkin olisi sattunut niin taatusti olisi havaittu.

      Vastaanottaessanne autoa tehkää luovuttajan kanssa tarkistus ja vaatikaa lomakkeeseen merkintä joka helvetin naarmusta. Muusta puhumattakaan.

      Kroatian Podgosta on aivan päinvastaiset kokemukset.
      Palutettaessa eivät käyneet edes vilkaisemassa koko keksintöä. Ei edes polttoainetta.

    • vuokralle

      Katso Detzön kotisivuilta, sieltä löytyy linkkejä eri autovuokraamoihin.
      http://members.chello.hu/pok.zillekatalin/frame_e.html

      Itse vuokrasimme auton www.vertaa.fi kautta viime syksynä ja se oli www.fox-autorent.com. Detzön sivuilta löytyy varmaan halvempiakin vaihtoehtoja. Meillä 2pv/80 euroa, muistaakseeni. Vuokraamon kaveri toi sovittuna aikana lentokentälle auton (ei tiskiä lentokentällä) ja me palautimme auton samaan paikkaan Foxin pojalle. Hyvin toimi.

      Ehdottomasti kannattaa käydä ajelemassa myös maaseudulla. Suosittelen. Itse pidin enemmän Egerin ja Tokaijin suunnista. Hollohazan posliinitehtaanmyymälä oli ihan parasta!

      • kokemus auton

        palatuksesta. Viime kesänä vuokrattiin auto viikoksi etukäteen netin kautta, vuokraamoa en muista. Lentokentältä (Budapestistä)otettiin ja palautettiin. Palautettaessa jätettiin auto vain vuokraamon parkkiin ja vietiin avaimet tiskille. Oman oikeusturvan kannalta saattaa tuollainen tarkka syyni kuitenkin olla parempi, tosin meille ei tullut mitään ongelmia, ei kyllä oltu autoa kolhittukaan. Ehdottomasti kannattaa ajella maaseudulle, esim juuri Balatonin pohjoisrannan viinitiloille, jos vain Budapestiin tutustumiselta jää aikaa. Ensi kesänä tarkoitus tehdä retki Egerin seudulle.


      • eduk666

        Rentalcars ei ole autovuokraamo, vaan autovuokraamoihin linkkaava sivusto,


    • edullisimmin auto
    • Käynyt

      Itse käytettiin pari vuotta sitten keskustan Herziä ja palautus oli kentälle. Auto oli uusi Opel Insignia. Hintaa en muista tarkkaan, mutta kalliimpi kuin Itävallassa ja Tshekissä oltiin totuttu.

      Täysillä vakuutuksilla palautus oli yhtä rutiininomainen kuin muuallakin. Paikalla asunut tuttava sanoi, että autojen vuokrahinnat lähtivät jyrkkään nousuun joku vuosi sitten.

      Jos käyttää paljon vuokra-autoa, niin kannattaa miettiä, ottaako Unkarin reissunkin lennot Wieniin, Prahaan tai Bratislavaan. Tuo viimeksimainittu on meiltä vielä käymättä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      72
      10542
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      243
      4506
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      156
      3905
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      163
      3398
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      43
      3159
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      45
      2870
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2400
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      20
      1960
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      62
      1726
    10. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      26
      1461
    Aihe