Nyt on aika tehdä valintoja ja haluaisin tietää,että kumman paikkakunnan valitsisitte opiskelupaikkakunnaksenne alla olevista pareista ?
Kumpi
a) oulu vai tampere
b) lappeenranta vai vaasa
Kumpi
a) oulu vai tampere
b) lappeenranta vai vaasa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
a) ehdottomasti oulu
b) kai lappeenranta
a)tampere
b)vaasa
a) Tampere
b) Vaasa
a) Tampere
b) Lappeenranta
Riippuu kuule niin paljon niiden opetussisällöstä. Juurikin tuollaisia vaihtoehtoja jouduin itsekin miettimään. En tehnyt valintaa sen perusteella mikä on lähimpänä, "parempi maineinen". Tein valinnan puhtaasti vertailemalla koulujen opettamia vaihtoehtoja.
On ihan järjetöntä kysyä minkä paikkakunnan valitsisitte. Kaikissa on hyvät ja huonot puolensa. Valitsin itse Lappeenrannan (Olen pohjoisesta kotoisin, Oulu lähempänä), käymättä kertaakaan kaupungissa, puhtaasti opintosisällön vuoksi, enkä ole pettynyt. Tämä on aivan mahtava paikka!
ENEMMÄN PAINOARVOA OPINTOSISÄLLÖILLE! Kyllä sinne kaupunkiin tottuu kun muuttaa!
Mihin koulutusohjelmaan hait? Millaisia kokemuksia sulla on töiden saannista ? Ite olisin kans kiinnostunut Lappeenrantaan menosta,vaikka asun toisella puolella Suomea.(Etelä-Pohjanmaa)
Millainen ero oppisisällöllä oli Oulun vastaavan kanssa ?
Opiskelen ympäristötekniikkaa. Opiskeluni ovat vielä sen verran alussa, että töiden saaminen on paljolti suhteista kiinni, töitä kyllä saa jos niitä uskaltaa hakea ja viitsii ottaa myös työpaikan joka ei niin omaa alaa kosketa. Kolmannelta vuosikurssilta eteenpäin OMAN alan töiden saaminen on helpompaa.
Kannattaa todellakin selailla opinto-oppaita, katsella millaisia kursseja jne. Erikoistusvaihtoehdot ovat aivan erinlaiset.
Lpr:n ymte on oikeastaan suomessa ainut jossa opetetaan puhtaasti ympäristötekniikkaa (miten vähennetään jätekuormituksia ja päästöjä.) Lisäksi lappeen Rannassa on ainutlaatuinen ydinvoimatekniikan koulutus Suomessa.
Oulussa painotetaan vahvasti eri prosesseihin (ymte osana prosessitekniikan opetusta, Rannassa osana energiatekniikkaa (huomattavasti lähempänä todellisuutta)), ei yleismaailmallisesti. Lisäksi painotetaan paljon enemmän vesiasioita.
vilkaise tosiaan niitä opinto-oppaita ja niiden kurssikertomuksia:
LTY: http://www.lut.fi/fi/opiskelu/nykyiset_opiskelijat/opinto_oppaat.html
OULU: http://pyo.oulu.fi/index.php?145