Työajan negatiivinen saldo

Aloitus: 08:00 (Custom hh:mm)
Lopetus: 15:00 (Custom hh:mm)

Työaika: 07:30 (Custom hh:mm)

--> Saldo: -00:30

Millä ihmeellä saisin tämän näkymään negatiivisena ja voisin laskea saldoa? Excelin ohjeet käskee muuttamaan solun formaatin Number-muotoon, mutta silloin laskut menee sekaisin.

Löytyiskö joku simppeli vinkki?

Kiitoksia!
123235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Muuta Excelin asetuksista päivämääräjärjestelmäksi 1904, niin negatiiviset ajatkin toimivat.

Äänestä
  • Suuret Kiitokset

    Äänestä

  • Minä yritän tehdä samanlaista työaikataulukkoa, mutta törmään samaan ongelmaan. Rasti tuohon päivämääräjärjestelmäkohtaan ei auttanut, mikähän meni vikaan?

    Äänestä

  • Miiajohanna kirjoitti:

    Minä yritän tehdä samanlaista työaikataulukkoa, mutta törmään samaan ongelmaan. Rasti tuohon päivämääräjärjestelmäkohtaan ei auttanut, mikähän meni vikaan?

    Onnistui sittenkin! Kiitos neuvosta!

    Äänestä

  • MiiaJohanna kirjoitti:

    Onnistui sittenkin! Kiitos neuvosta!

    Hei, missä tuo päivämääräasetus 1904 oikein on? Itsellä englannin kielinen excel ja nyt ei leikkaa yhtään. Kitos

    Äänestä

  • 090 kirjoitti:

    Hei, missä tuo päivämääräasetus 1904 oikein on? Itsellä englannin kielinen excel ja nyt ei leikkaa yhtään. Kitos

    and Options or Preferences and there Calculation tab. Click to select the 1904 date system check box. OK.

    Äänestä

  • Miten lasketaan sitten saldosta joka yli sadan esim: 143:22 pitäisi miinustaa 7:30. Herjaa vain circular references ja heittaa miinus luvun nollaksi?

    Äänestä

  • epätoivonen kirjoitti:

    Miten lasketaan sitten saldosta joka yli sadan esim: 143:22 pitäisi miinustaa 7:30. Herjaa vain circular references ja heittaa miinus luvun nollaksi?

    Circular references (suom. Kehäviittaus) aiheuttaa kaiketi tuon. Yrität laskea kaavaa joka viittaa tähän soluun jossa kaava on.

    Äänestä

Auttakaa, sama ongelma kuin alkuperäisessä viestissä. Ohjeet aivät auta (tai en löydä päivämääräasetuksia käyttöjärjestelmä 7:sta. Kaavat kohdassa on kohta päivämäärä ja aika, mutta ei ole vaihtoehtoa 1904.

Kiitos jos joku auttaa :)

Äänestä

Ohje Excel 2010:
Tiedosto > Asetukset > Lisäasetukset
Selaa ikkunaa melkein alas asti, siellä kohta "Laskettaessa tätä työkirjaa" on kohta "Käytä 1904-päivämääräjärjestelmää".
Sinulla pitää olla auki joku työkirja (tyhjäkin), ennenkuin ruksaaminen onnistuu.
Ei nyt selvinnyt, oliko sinulla Excel 2007, vai tarkoititko Windows 7, jolla ei ole mitään merkitystä tässä, vaan Excelin versiolla.
En ole varma, mutta luulen että 2007 löytyy samaten kuin 2010.

Äänestä
  • Kiitos, täytyy maanantaina töissä kokeilla. Tarkoitin tosiaan windows 7. Sain uuden koneen ja kaikki ohjelmat muuttu ja olen ihan pihalla :)

    Äänestä

  • exell11 kirjoitti:

    Kiitos, täytyy maanantaina töissä kokeilla. Tarkoitin tosiaan windows 7. Sain uuden koneen ja kaikki ohjelmat muuttu ja olen ihan pihalla :)

    kiitos! Toimii!! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hakusessa_apua kirjoitti:

Aloitus: 08:00 (Custom hh:mm)
Lopetus: 15:00 (Custom hh:mm)

Työaika: 07:30 (Custom hh:mm)

--> Saldo: -00:30

Millä ihmeellä saisin tämän näkymään negatiivisena ja voisin laskea saldoa? Excelin ohjeet käskee muuttamaan solun formaatin Number-muotoon, mutta silloin laskut menee sekaisin.

Löytyiskö joku simppeli vinkki?

Kiitoksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu