parhaat näytelmät

Mitkä on teiän mielestä parhaat näytelmät kautta aikoijen ja minkä teatterin ym.. esittämänä?

Mun on:
Oulun kaupungin teatteri:
Olga, Rakkausjuttu, populäärimusiikkia vittulan jänkältä, Keltariepu

Oulun työväen näyttämö:
Vaimoke, Robin hood

-: Laiva toivo Oulu (merispektaakkeli)

Teatteri eurooppa neljä:
Sokeria sokeria, Lemmenlipsahduksia, Pastori Tarsalainen ja viidakon lait, Illan viimeinen, Karaåkea kerrakseen

TTT: Pitkäjärveläiset
133514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

MIelestäni Samuel Beckettin näytelmä huomenna hän tulee on mielenkiintoinen, vaikka en ole sitä kunnolla seurannut, kun se on tullut TV:ssä. Hesarissa oli hiljattain juttu Samuel Beckettistä. Moi

Äänestä
  • Mä oon ihan sitä mieltä et näytelmät pitäs kattoo teatterissa mutta makunsa kylläkin, koska ei siitä telkkarista saa sellasta kontaktia niin ku esim. teatterissa ku sä näät ne näyttelijät sillee siin lavalla etkä minkään teatterin välityksellä. Musta Godot on ihan jees vaikka mä en hirveesti tajuu niit beckettin juttuja ku ne on niin vaikeeselkosia joskus.

    Äänestä

  • I A Mably kirjoitti:

    Mä oon ihan sitä mieltä et näytelmät pitäs kattoo teatterissa mutta makunsa kylläkin, koska ei siitä telkkarista saa sellasta kontaktia niin ku esim. teatterissa ku sä näät ne näyttelijät sillee siin lavalla etkä minkään teatterin välityksellä. Musta Godot on ihan jees vaikka mä en hirveesti tajuu niit beckettin juttuja ku ne on niin vaikeeselkosia joskus.

    Tarkoitukseni oli kylläkin sanoo et telkkarin välityksellä mut tuli pieni ajatuskatko!!!

    Äänestä

MIelestäni Samuel Beckettin näytelmä huomenna hän tulee on mielenkiintoinen, vaikka en ole sitä kunnolla seurannut, kun se on tullut TV:ssä. Hesarissa oli hiljattain juttu Samuel Beckettistä. Moi

Äänestä

Meidän aikamme paras kotimainen ainakin on Reko Lundánin Aina joku eksyy. Kristian Smedsin jutuissa on alkuvoimaa ja niitä kannattaa käydä Kajaanissa katsomassa kauempaakin. Ja Aleksis Kiven Nummisuutarit on varmaan paras koskaan kirjoitettu suomalainen näytelmäteksti, vaikka siitä on sitten kyllä vuosien mittaan väännetty yksi jos toinenkin tulkinta...

Shakespearen, Molieren ja Tsehovin jutut kestävät sukupolvesta toiseen. Katsokaa vaikka teatterien ohjelmistoa: melkein aina on repertuaarissa ainakin joku jonkun ao.herran hengentuote!

Loistavaa tekstiä meidän ajaltamme ovat myös mm. Tracy Lettsin Killer Joe, David Mametin Oleanna, Martin mcDonaghin Vuoriston kaunotar ja Lännen syrjällä sekä Kornel Hamvain Kunnon herra pyöveli. Muiden muassa.

Äänestä
  • Unhoittui tästä listasta kuluvan talvikauden hienoin helsinkiläisesitys, eli David Edgarin HELLUNTAIAATTO. Näytelmä on tosin jo poistunut Ryhmiksen ohjelmistosta, mutta se on meidän aikamme ja kansallisten eroavuuksien kuvauksena todellinen timantti.

    Äänestä

Kun pistät samaan nippuun Vittulanjänkän ja laiva Toivon, niin se kertoo, että suhun uppoaa kaikki. Vittulanjänkä oli todellista teatteria, mutta Laiva Toivo surkeaa sekoilua: isot puitteet tyhjää täynnä, ontto spektaakeli. Valinnoissa täytyy olla jokin kestävä kriteeri: Lahden Seitsemän veljestä esim. on puhutteleva uustulkinta, väkevä ja dynaaminen esitys. Mutta ihmettelen todella mistä listalle on saatu Vaimoke, Olga? Jotain järkeä, please.

Äänestä
  • JOkainen kattoo mitä tykkää ja jos jonkun silmissä joku näyttää yhtä hyvältä niin sitten näyttää!! Joku voi tykätä kahdesta aivan erilaisesta näytelmästä, joku vastaavasti ei tykkää ku tietynlaisista.. JOten ei piä mennä yhtään aliarvoimaan toisten lempparinäytelmiä!! Vai ootko sä kenties niitä jotka sanoo että 1 ihminen voi tykätä vaan tietynlaisista jutuista?? Paavon marjat sanon minä!!

    mun suosikkinäytemät:
    1. Oulun kaupungin teatteri: Rakkausjuttu
    2. Oulun kaupungin teatteri: veljeni leijonamieli
    3. Oulun kaupungin teatteri: Populäärimusiikkia vittulajänkältä
    4. Oulun kaupungin teatteri: Closer
    5. Oulun kaupungin teatteri: Olga
    6. Teatteri Eurooppa neljä: Pastori Tarsalainen ja viidakon lait
    7. Teatteri eurooppa neljä: Lemmenlipsahduksia
    8. Oulun työväen näyttämö: Robin Hood
    9. Tampereen työväen teatteri: Pitkäjärveläiset
    10. Oulun kaupungin teatteri: Hyppää pois!!!

    Annu!! OOtko sä mistä päin??? Katoin vaan että meillä on melko paljon samoi lempparinäytelmii! MÄ ite oon Pohojosesta!! Aika lähelt Ouluu

    Äänestä

  • Ja sitä paitsi Lahden kaupungin teatterin seitsemän veljestä oli aika... No en kehtaa sanoo! Paavo oli aika jees ja se on muutenki hyvä näyttelijä ku oon täs about 5 vuotta seurannu sen tekemiä töitä ja se on muutenki ihan tuttu ihminen mulle!

    Äänestä

  • Niin sanoppa ns. "asiantuntijana" mikä on ns. "kriteerien" mukaista??? Voi herranen aika!! Oot vissiin sitten niitä jotka aattelee et kaikkien pitäis aatella samalla tavalla ja mennä ns. massan mukana!!
    on siinäki asiantuntija!
    Terv. käsikirjoittaja from Oulu Rok city (near)

    Äänestä

  • I A Mably kirjoitti:

    JOkainen kattoo mitä tykkää ja jos jonkun silmissä joku näyttää yhtä hyvältä niin sitten näyttää!! Joku voi tykätä kahdesta aivan erilaisesta näytelmästä, joku vastaavasti ei tykkää ku tietynlaisista.. JOten ei piä mennä yhtään aliarvoimaan toisten lempparinäytelmiä!! Vai ootko sä kenties niitä jotka sanoo että 1 ihminen voi tykätä vaan tietynlaisista jutuista?? Paavon marjat sanon minä!!

    mun suosikkinäytemät:
    1. Oulun kaupungin teatteri: Rakkausjuttu
    2. Oulun kaupungin teatteri: veljeni leijonamieli
    3. Oulun kaupungin teatteri: Populäärimusiikkia vittulajänkältä
    4. Oulun kaupungin teatteri: Closer
    5. Oulun kaupungin teatteri: Olga
    6. Teatteri Eurooppa neljä: Pastori Tarsalainen ja viidakon lait
    7. Teatteri eurooppa neljä: Lemmenlipsahduksia
    8. Oulun työväen näyttämö: Robin Hood
    9. Tampereen työväen teatteri: Pitkäjärveläiset
    10. Oulun kaupungin teatteri: Hyppää pois!!!

    Annu!! OOtko sä mistä päin??? Katoin vaan että meillä on melko paljon samoi lempparinäytelmii! MÄ ite oon Pohojosesta!! Aika lähelt Ouluu

    Hei. Mä oon Oulusta niin Q taiat olla säkin vai?? Aattelin vaan Q oot niin paljo käyny Oulus kattoon näytelmiä!!!
    .. ny vasta hokasin et kerroit et oot Oulun läheltä!

    Äänestä

  • Jaa, mixen vois pitää olgasta tai vaimokkeesta tai esim. laiva toivo oulusta?? Joo, mun mielestä se on kyl katsojan silmässä eikä minkään "asiantuntijan" kriteerien mukaista mistä pitää!!
    Olgahan oli ihan todella huippu; hyvät näyttelijät, hienot lavasteet (erityisesti se "kynttelikkö") ja se oli sopivan pituinen, olen nähnyt sen 2 kertaa ja se oli todella ihana ja koskettava!!
    Ehkä laiva toivo oulu sun mielestä oli sekamelskaa ja oli siin munki mielestä isot lavasteet ym.. mut mä tykkäsin siitä silti!! Ja mä sain siitä sen verran selvää ku sain!
    Vaimoke taas oli hassun hauska kesäbläjäys. ei piä ottaa itteensä jos jollain ei oo samanlainen maku ku sulla!
    Jaa, millä tavalla sä pidät itseäsi "asiantuntijana", kyllähän jokainen voi olla asiantuntija tai sanoo olevansa asiantuntija mutta millä tavalla sä voit todistaa olevasi asiantuntija??? Musta jokainen ihminen on asiantuntija sillee et ne saa tykätä mistä tahansa haluaa ja miten oma silmä näkee asiat.
    Vai ootko sä niitä jotka menee katsoon vaan ne näytelmät ja leffat joita lehdessä sanotaan hyviksi ja niitä et jotka haukutaan ihan lyttyyn?? Ei pahalla mut niin ku jo sanoin niin saa kai jokaisella olla oma mielipiteensä ja mieltymyksensä..

    Mä voisin omaan listaani lisätä Oulun kaupungin teatterin Veljeni Leijonamielen joka oli ihan todella hyvä ja Kasperi ja Taavi onnistuivat rooleissaan aivan mahtavasti!

    Äänestä

1. TTT: Closer
2. Oulun kaupungin teatteri: Closer
3. TTT:pitkäjärveläiset
4. Oulun kaupungin teatteri: Rakkausjuttu
5. TTT: Elviksen keittiössä
6. Oulun kaupungin teatteri: Veljeni leijonamieli
7. TTT: oliver
8. Oulun kaupungin teatteri: Olga
9. TTT: Charlien täti
10. Oulun kaupungin teatteri: Populäärimusiikkia vittulajänkältä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Annu kirjoitti:

Mitkä on teiän mielestä parhaat näytelmät kautta aikoijen ja minkä teatterin ym.. esittämänä?

Mun on:
Oulun kaupungin teatteri:
Olga, Rakkausjuttu, populäärimusiikkia vittulan jänkältä, Keltariepu

Oulun työväen näyttämö:
Vaimoke, Robin hood

-: Laiva toivo Oulu (merispektaakkeli)

Teatteri eurooppa neljä:
Sokeria sokeria, Lemmenlipsahduksia, Pastori Tarsalainen ja viidakon lait, Illan viimeinen, Karaåkea kerrakseen

TTT: Pitkäjärveläiset

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu