oon lähdössä krabille 11.12.07 ja haluisin tietää joitakin juttuja.. meillä ei oo valmismatkaa eli hoidetaan hotellit ja lennot erikseen, niin miten voin ilmottautua sukelluskurssille, viidakkojuttuihin tai muuhun vastaavaan toimintaan? vai pystyyko ollenkaan jos ei mene matkatoimiston kautta? minkälainen paikka krabi muuten on? pistäkäähän sähköpostina kuvia? :)
[email protected]
kiiitooos!
[email protected]
kiiitooos!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moikka Blondi!
Paikallisia matkatoimistoja on Ao Nangin kadut pullollaan ja niistä saat viidakkojutut edullisemmin kuin valmismatkoilta ja tarjontaa riittää.
Sukelluskursseihin suosittelen suomalaisten vetämää http://www.rayadivers.com/. Menee ainakin oppi perille kun sen suomeksi saa.
Joko olet hotellin varannut?
Jouluks Krabille on niin kova tunku että hotelli kannattaa ehdottomasti buukata hyvissä ajoin(=vaikka tänään). Hinnatkin hotelleissa on parhaimmillaan kolminkertaiset verrattuna "low-season" hintoihin.
Oletko menossa Krabi towniin vai Ao Nangiin? Krabi town on mereltä noin 30km ja Ao Nang on se rantakaupunki mihin matkailijat yleensä majoittuu.
Ao Nangiin ja hotelli varattu, joku Wannas place tai vastaava nimeltään.. kuulin et se ao nang on joku ihan surkee pikkukylä mis ei oo yhtään mitään. totta?
En mä nyt sanois että se on ihan surkea pikkukylä. Se on vähän mitä hakee. Ostokset kannattaa ehkä kuitenkin tehdä Krabilla, mutta iltaelämää on Ao Nangissa ihan riittävästi. Siellä on Luna Bar niminen disco merenrannalla mikä on kolmeen asti auki(toki löytyy muitakin mutta Luna suosituin) ja baareja ja ruokapaikkoja löytyy vaikka kuinka paljon.
Thaimaa jakaa aina mielipiteitä ja vaikka mitä kirjottaisi niin aina joku kumoaa sen jollain argumentilla. Tiedän paljon ihmisiä, jotka ovat siirtyneet Phuketista ja Pattayasta Ao Nangiin koska meininki on siellä asteen verran lupsakampaa.
Hyvä paikka se on ja jos ei ole kivaa niin voi kurkata peiliin.
Ao nang ei todellakaan ole mikään surkea pikkukylä. Se on sitä paitsi pieni rantakaupunki!!!!
Tulimme muutama viikko sitten pois krabin ao nangista. Paikka oli aivan mielettömän hieno.
Ja kauniita rantoja oli pilvin pimein ja ostettavaakin löytyi paljon. Ao nang beachin lisäksi kannattaa myös lähteä esim: Railayn rannoille, poda saarelle, chicken islandille, tub saarelle ja hong saarelle. Kannattaa myös käväistä kauniilla Phai plong beachillä, jossa sijaitsee jättimäinen krabi central bay resort. Ranta sijaitsee Ao nang beachin eteläpäässä kauniin karstivuoren takana. Toki Ao nangin rantakin on tosi hyvä. Kannattaa myös käydä katsomassa käärme näyttelyä, Thai boxingia ja
ehdottomasti kannattaa käydä kanootti safarilla
mangrove joella. Siellä melotaan 34 miljoonaa vuotta vanhoissa tippukiviluolissa, joissa on kalliomaalauksia. Ja lopuksi käydään uimassa kristalli laguunissa, joka sijaisee keskellä viidakkoa. Todella upea paikka, jota ei voi sanoin kuvata. Kaksi viikkoa oli aivan liian lyhyt aika. Menemme ensi vuonna uudestaan. Suosittelen et kadu !!!
Lisäys...Ao nangissa on myös todella paljon hyviä rantaravintoloita. Siellä on Thai ravintoloita, Italialaisia, Intialaisia ja paljon muita ravintoloita. Suosittelen yhtä yaya beach restauranttia, se tarjoilee Thai ruokaa. Ao nangista löytyy Yöelämääkin sitä kaipaavalle. Rantakadun takana on pitkä baari katu. Maisemat ovat Ao nangissa todella kauniit!!