Outoja valoilmiöitä

Tiedotus

Ilta-sanomat:
Outoja valoilmiöitä Savossa

Outo valoilmiö kirjoi taivaanrantaa perjantai-iltana Savonlinnan seudulla. Silminnäkijöiden mukaan kirkkaan keltaisina loistanut pallosikermä näkyi horisontin yläpuolella toistakymmentä minuuttia.

Itäkaakon suunnalla, noin 10 astetta horisontin yläpuolella loistaneen valoilmiön havaitsivat monet savonlinnalaiset. Se ilmaantui taivaalle noin kello 19.20.

Valoilmiöstä oli ilmoitettu myös Savonlinnan lentoasemalle. Lennontiedottaja Veli Ylänen ehti itsekin nähdä valopallot, ennen kuin ne yksi kerrallaan katosivat taivaalta.

-Kieltämättä oudonnäköistä se oli. Hieman oranssinsävyiset pallot muodostivat sikermän, joka vaikutti pysyvän koko ajan paikallaan, Veli Ylänen kuvaili taivaan ihmettä.

12

1904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fre

      jep näin kans pariviikkoa sit samanlaisen joko lenti (äänettömästi )
      1.3 [20:28] aikaan näky se valoilmiö kuopion alueella valopallon aika kirkas oli en tiedä onko sama ???

      • fre

        oli aika lähellä toi valopallo se ei voinu olla lentokone koska se meni äänettömästi koska se kirkas valo näky myös sen "perästä"
        ei tietääkseni lentokone käytä kirkaalla ilmalla laskeutumisvaloja edessä ja takana ?


    • ssaas

      no toihan oli korkeella lentäneen suihkukoneen jättövana

      • Timhotep

        Näin tuon Savonlinnan valoilmiön, asun Savonlinnan lentokentän lähellä. Voin sanoa aivan varmasti, että jättövana se ei ainakaan ollut. Tästä menee suihkareita yli tuhkatiheään,tunnissa voi nähdä 5-6 jättövanaa, joten uskoisin tietäväni, miltä ne näyttävät. Luulisi myös, että lennontiedottaja tunnistaisi jättövanan?

        Ilmiössä oli 12-13 kirkkaan oranssinväristä valopistettä tiiviinä mutta epäsäännöllisenä rykelmänä. Ne olivat hyvin alhaalla kaakkoisella taivaalla ja painuivat muutaman minuutin kuluttua näkymättömiin metsänrajan taakse. Ehdin hakea lintukaukoputkeni, mutta sillä ei erottunut mitään muuta ja väreilykin oli aika voimakasta.

        Mielenkiintoista on, että olen nähnyt hyvin samankaltaisen ilmiön täsmälleen samassa suunnassa keväällä 1986.


    • ville

      se oli seinäjoella. noin kasin aikaan se taisi olla, kun näin kaverin kanssa jonkun ihme valopallon. sen "perusväri oli valkoinen valo, ja koko ajan sellainen punanen valo välkky tasasesti. siis ei sillä lailla kun esim. lentokoneessa, vaan himmentyen ja taas kirkastuen. välistä näkyi keltaista valoa. näin myös muutaman kerran himmeämmän sinisen valon kohteen ympärillä kiertelemässä, ja se tuntui olevan erillinen alus tai mikä lie. valo(t) kiertelivät joka ilmansuuntaan ja ylösalas, eikä vain pieniä matkoja, vaan se todella meni melkein koko taivaankaaren laidasta laitaa ja se kesti suhteellisen kauan, n.5min kunnes katosi taivaanrantaan..

      • fre

        niin just tääkin lenti koko taivaan halki onkohan toi nyt itäinen taivas sieltä " kaukaa etäältä tuli ja lenti oikeelta vasemaan sivuviistosti " mutta mikä lie ollunna =)
        tuskimpa lentokone ei vilkkunu mikään valo oli vaan tasasen kirkas valkoinen valo


    • tyhmä

      pallosikermä???

      • hattiwatti

        Lennonjohto sen tietää, kysy sieltä.


    • Nymfopoika

      Etelä-Saimaassa haastatellun everstiluutnantin mukaan kyseessä oli Venäjän ilmatorjuntaharjoitus. Myös Ursa pitää tätä todennäköisenä selityksenä.

      • mil

        Ai joo, ne oli varmaan niitä oransseja päärynänmallisia palloja, jotka leijuu ilmassa ja viheltää Kwai-joen siltaa. Meidän vänrikki varoitteli niistä intissä.


      • Nymfopoika
        mil kirjoitti:

        Ai joo, ne oli varmaan niitä oransseja päärynänmallisia palloja, jotka leijuu ilmassa ja viheltää Kwai-joen siltaa. Meidän vänrikki varoitteli niistä intissä.

        On kuulemma paikallisradiouutisten mukaan vaihtunut satelliitin laukaisuksi.


      • Nymfopoika
        Nymfopoika kirjoitti:

        On kuulemma paikallisradiouutisten mukaan vaihtunut satelliitin laukaisuksi.

        Toinen vastaus Ursalta:

        Hei!

        Savonlinnassa 28.3. illalla havaittuun valoilmiöön ei liittyne rakettilaukaisua. Samana päivänä aamuyöllä Suomen aikaa laukaistiin tosin avaruuteen kaksi japanilaista tiedustelusatelliittia Tanegashiman avaruuskeskuksesta, mutta näillä ei voi olla mitään tekemistä kyseisen valoilmiön kanssa, koska ilmiön kesto on ollut peräti 20 minuuttia.

        Laukaisun jälkeen kyseisenä iltana satelliitit tosin nähtiin Suomen taivaalla välkehtivänä helminauhana, mutta tuon ilmiön näkyminen horisontissa oli hyvin lyhytaikainen, kun satelliitit kulkivat idän suunnalta taivaan poikki.

        Nähdyn ilmiön täytyy liittyä johonkin muuhun asiaan, kenties rajantakaisiin toimintoihin tms., josta meillä ei ole tarkempaa tietoa.

        Ursa ry. / Tekokuut ja raketti-ilmiöt


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6925
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2353
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1887
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      89
      1292
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      100
      1098
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      91
      991
    7. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      990
    8. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      33
      873
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      165
      814
    Aihe